تئاتر شهر آماده چاپ می‌شود
تئاتر شهر آماده چاپ می‌شود
پیمان شیخی از آماده سازی کتاب «تئاترشهر» که شامل وقایع نگاری درباره مجموعه تئاترشهر از زمان تاسیس تا امروز می‌شود، خبر داد.

به گزارش واحد فرهنگی خبرگزاری صبح اقتصاد پیمان شیخی پژوهشگر، مجری و فعال رسانه‌ای درباره مراحل آماده سازی کتاب «تئاتر شهر» گفت: تاکنون ۷۰ درصد از مراحل تالیف و گردآوری کتاب «تئاترشهر» به پایان رسیده است. این کتاب با مقاله ای بسیار کامل از تئاترشهر شامل تمام اطلاعات مربوط به این مجموعه از جمله معماری، معرفی مدیران مجموعه در طی سال های مختلف، وقایع نگاری و … آغاز می شود و در ادامه شاهد بریده جراید و اخبار رسانه ها درباره ساخته شدن این مجموعه، عکس های متفاوت از دوره های مختلف، چند سند و نقشه و همچنین شاهد جدولی از اجراها خواهیم بود که در طول سال های مختلف در مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفته اند.”تئاتر شهر آماده چاپ می‌شود”

وی ادامه داد: به این ترتیب که در این جدول به تفکیک سال و سالن تمام آثار نمایشی که در این مجموعه به صحنه رفته اند، معرفی می شوند که این معرفی شامل اطلاعات مکتوب، پوستر، بروشور و در صورت موجود بودن عکس های اجرا می‌شود. متاسفانه در تئاتر ایران و همچنین مجموعه تئاترشهر تاریخ های مغفوله داریم که در دهه های ۵۰ و ۶۰ و حتی در مواردی دهه ۷۰ وجود داشته به شکلی که در برخی از سال ها اطلاعات کاملی درباره اجرای آثار در سالن های مختلف وجود ندارد از این رو من برای تکمیل اطلاعاتم از هنرمندان و افراد مختلفی اطلاعات کسب کرده ام که از آنها برای این مشورت و ارائه اسناد و اطلاعات سپاسگزارم.

شیخی متذکر شد: بخشی از اطلاعات مربوط به اجراها و جراید را از خانم مروارید مکتفی مدیر واحد هماهنگی تئاترشهر دریافت کردم و خود مجموعه نیز ۳ دی وی دی در اختیارم قرار داد که البته می توانم بگویم تا امروز و در طول ۴-۵ ماه گذشته بیش از ۲۰ برابر اطلاعات کسب کرده ام. با جستجو در مطبوعات و کاتالوگ های قدیمی و کسب اطلاعات از هنرمندان مختلف نیز بخش دیگر مطالب کتاب را تکمیل کرده ام.

وی درباره زمان آماده چاپ شدن و انتخاب نام کتاب توضیح داد: طبق برنامه ریزی هایی که داشته ام اگر با همین روند پیش بروم و روزی تقریبا ۸ تا ۱۰ ساعت مشغول فعالیت باشم، امیدوارم کار آماده سازی کتاب تا ۳۰ روز آینده به اتمام برسد و تحویل انتشارات نمایش برای صفحه بندی و چاپ شود. برای انتخاب نام کتاب نیز خیلی فکر کردم و دوست داشتم اسمی دراماتیک و هنرمندانه برای آن انتخاب کنم اما تا امروز اسمی زیباتر از «تئاتر شهر» برای آن نیافتم.

وی در پایان صحبت هایش درباره آماده سازی کتابی به موازات این کتاب توضیح داد: از آنجایی که من در بیشتر کتاب هایی که به چاپ رسانده ام روی ثبت تاریخ شفاهی تئاتر و تهران قدیم متمرکز بوده ام تصمیم گرفتم به موازات آماده سازی این کتاب، مجموعه ای را آماده کنم که شامل ثبت خاطرات شفاهی هنرمندان از اجراهایی که در مجموعه تئاتر شهر داشته اند، می شود و در واقع این کتاب برادر دوقلوی کتاب «تئاتر شهر» محسوب می شود و در دو یا سه جلد منتشر خواهد شد.

  • منبع خبر : مهر