تاجگذاری جوکوویچ در پایان رالی ۵ ساعته
تاجگذاری جوکوویچ در پایان رالی ۵ ساعته
نواک جوکوویچ در یک رالی 5 ساعته و تماشایی توانست از سد حریف قدرتمند خود عبور کند و به عنوان قهرمانی تنیس ویمبلدون برسد.

به گزارش واحد ورزشی خبرگزاری صبح اقتصاد  بالاخره پس از ۵ ساعت نبرد تمام عیار بین نواک جوکوویچ و راجر فدرر، نفرات اول و دوم تنیس دنیا فینال سال ۲۰۱۹ مسابقات اشرافی و پر زرق و برق ویمبلدون به پایان رسید، فینالی که در نوع خودش عجیب و غریب بود.

این فینال همچنین قصه گوی داستان جدیدی از نوع برگزاری تنیس در فینال را داشت؛ فینالی که بعد از جفت شدن ۲ تنیسور در امتیاز ۱۲ ست پنجم برای اولین بار به «تای بریک» می رفت تا مردم بتوانند یک مسابقه را در یک روز به صورت کامل ببینند و همچنین مسابقه تنیس نامحدود نباشد و بالاخره در جایی تمام شود.

بازی تقریبا پایاپای دنبال شد. جوکوویچ برای پنجمین بار و بعد از ۴ قهرمانی در سال های ۲۰۱۱، ۲۰۱۴، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ ویمبلدون را فتح کرد، اما نکته عجیب در این بود که آمار بازی تماما به نفع راجر فدرر بود. اسطوره سوییسی با ۳۸ سال در تمام مقاطع این بازی جانانه جنگید و در چند مقطع هم می توانست بازی را به نفع خودش تمام کند، اما در «تای بریک» آخر و در امتیاز ۳-۱ در حالی که خودش سرویس می زد، با اشتباه عجیبی توپ را به اوت فرستاد. او بازی را باخت و خیلی هم غمگین به نظر می رسید. بعد از این شکست راجر فدرر که همیشه به خوش اخلاقی مشهور است، حتی یک لبخند هم به حریفش نزد؛ با وجود اینکه با حرف هایش باعث خنده مردم شد.

فدرر بعد از این شکست مصاحبه را اینگونه آغاز کرد: «من هیچ وقت این روز را فراموش نمی کنم.»

این تنیسور سوییسی در این بازی ۲۶ امتیاز سرویس کسب کرد، در حالی که حریفش فقط ۱۰ امتیاز سرویس به دست آورد. البته نوله همیشه برتری خود را با امتیازهای سرویس پشت هم به حریف دیکته می کند، اما در این بازی راجر سرویس های بهتری زد.

شاید فدرر به خاطر اختلاف سنی و فشاری که تحمل می کرد، نتوانست این بازی را به سود خود تمام کند. مهمترین ضعف او در آمار هم این بود که ۳ بار در «تای بریک» مقابل جوکوویچ مغلوب شد و همین عامل شکست فدرر بود. نکته جالب دیگر اینجا بود که فدرر ۲۱۸ امتیاز مثبت و جوکوویچ ۲۰۴ امتیاز مثبت داشتند، اما این آمار هم باعث برتری پرافتخارترین تنیسور دنیا نشد.

شاید فشار اصلی به خاطر این روی فدرر هست که زمانی چمن ویمبلدون قلمرو بی چون و چرای او بود و با ۸ عنوان قهرمانی هنوز هم رکورددار است، اما از رسیدن به نهمین قهرمانی بازماند.

در این دیدار جذاب و تماشایی که حدود ۵ ساعت به طول انجامید، نوله اولین قهرمان ویمبلدون بعد از اجرای قانون تای بریک در ست پنجم شد.

نواک جوکوویچ بعد از این پیروزی بزرگ، طبق معمول و بر اساس نوع فرهنگ روستایی که در آن بزرگ شده، بخشی از چمن را کند و خورد! او با این کار هم از زمین تشکر می کند و هم نشان می دهد چه احترامی برای جایی که در آن بازی می کند، دارد. این یک نوع عادت است که برخی از فوتبالیست های آمریکای جنوبی هم دارند.

تنیس ویمبلدون هر چه بود، تمام شد. راجر فدرر شایستگی خود را در نیمه نهایی و بازی با نادال نشان داد که حریف اسپانیایی اش هیچ حرفی برای گفتن نداشت. حالا تنیسورهای برتر جهان خودشان را برای «یو اس اپن» آماده می کنند؛ مسابقاتی که شاید راجرر با قدرت تر از قبل برگردد چون تا همین الان نشان داده تمام شدنی نیست و پادشاه بی چون و چرای ورزش تنیس به حساب می آید.

حق فدرر در این بازی بر اساس اطلاعات و آماری که منتشر شد، باخت نبود. او شاید بیشتر به اشتباه عجیب خود در تای بریک ست پنجم باخت؛ توپی که خیلی راحت می توانست روی تور آن را تبدیل به امتیاز کند، اما به بیرون زد. این اتفاق از نظر روحی و روانی راجر را به هم ریخت؛ اگرچه در طول بازی چند باری کامبک زد و می توانست برنده باشد.

  • منبع خبر : ورزش سه