دستور رئیس جمهور برای تامین ارز دارو روی زمین مانده است
دستور رئیس جمهور برای تامین ارز دارو روی زمین مانده است

وزیر بهداشت با اشاره به مشکلات تامین ارز دارو و تجهیزات پزشکی گفت: به رغم چند نوبت دستور رئیس جمهور برای تامین ارز دارو و تجهیزات پزشکی، متاسفانه هنوز این موضوع عملیاتی نشده است.  دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی صبح شنبه در نخستین جشنواره ملی تجارب موفق بیمارستانی که با حضور رئیس مجلس در […]

وزیر بهداشت با اشاره به مشکلات تامین ارز دارو و تجهیزات پزشکی گفت: به رغم چند نوبت دستور رئیس جمهور برای تامین ارز دارو و تجهیزات پزشکی، متاسفانه هنوز این موضوع عملیاتی نشده است.

 دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی صبح شنبه در نخستین جشنواره ملی تجارب موفق بیمارستانی که با حضور رئیس مجلس در مرکز همایش های رازی برگزار شد، افزود: روسای بیمارستان ها در طول ۵ سال گذشته زحمات زیادی را متحمل شده اند.

وی از طرح تحول سلامت به عنوان مهمترین اتفاق در دوران بعد از انقلاب نام برد و افزود: اجرای این طرح باعث شد که هزینه های مردم در حوزه سلامت کاهش یابد. به طوری که تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت پرداختی مردم بالای ۶۰ درصد بود که با اجرای این طرح به کمتر از ۴۰ درصد رسید.

وزیر بهداشت ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد پرداختی مردم در سال ۹۵ به ۳۵ درصد رسیده بود که این عدد در برنامه ششم ۲۵ درصد و برنامه پنجم ۳۰ درصد تعیین شده است.

هاشمی در ادامه به وضعیت مراکز درمانی و خدماتی که با اجرای طرح تحول سلامت به مردم ارائه شده است، اشاره کرد و گفت: ۲.۷ میلیون متر مربع نوسازی فضاهای بیمارستانی به همراه ایجاد ۲۵ هزار تخت جدید بیمارستانی و تعویض ۵۰ هزار تخت فرسوده، همچنین افزودن ۵۷ هزار قلم تجهیزات پزشکی از جمله اقدامات این سالها بوده است.

وزیر بهداشت با تاکید بر دسترسی مردم به ویژه در نقاط محروم به خدمات سلامت، تصریح کرد: به نظر می رسد علاوه بر مردم، نمایندگان آنها نیز در مناطق مختلف طعم شیرین این خدمت را احساس کرده اند.

وی همچنین از ارائه خدمات زایمان طبیعی رایگان و ایجاد بیش از ۲ هزار اتاق زایمان به همراه توزیع ۱۵ هزار پزشک متخصص به عنوان بخش دیگری از خدمات طرح تحول سلامت نام برد.

وزیر بهداشت در ادامه با عنوان این مطلب که از اول امسال کنترل هزینه ها را در دستور کار قرار داده ایم، افزود: البته این به معنای کاهش خدمات نیست، اما اگر این وضع ادامه پیدا کند، مجبوریم بسته خدمات را کوچکتر کنیم که در آن صورت بخشی از مردم آسیب می بینند.

هاشمی از تدوین ۲۵۰ راهنمای بالینی و کنترل نسخ به عنوان راهکارهای کنترل هزینه ها در سال جاری نام برد و گفت: بیمه ها متناسب با منابع، برای ارائه خدمات سقف گذاشته اند که این موضوع می تواند هم خوب باشد و هم بد.

وی ادامه داد: در حالی که ما درگیر کنترل هزینه ها هستیم، مشکل جدیدی با تشدید تحریم ها پیش روی ما قرار خواهد گرفت که می بایست مراقب باشیم مشکلاتی متوجه سلامت مردم نشود.

هاشمی با خطاب قرار دادن روسای دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان ها برای کنترل هزینه ها، تاکید کرد: این کنترل هزینه ها نمی بایست به نحوی باشد که مردم آسیب ببینند اما باید آماده کمبودهای احتمالی با شروع تحریم ها باشیم.

وزیر بهداشت با اشاره به مشکل نقدینگی بیمارستان ها افزود: به نظر می رسد میزان تورم از عدد تک رقمی افزایش پیدا خواهد کرد که در این صورت ما می بایست یا ارز دولتی به بیمارستان های خصوصی تخصیص دهیم و یا اینکه تعرفه ها را اصلاح کنیم. در غیر این صورت بخش خصوصی با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

هاشمی با اشاره به موضوع تامین ارز دارو و تجهیزات پزشکی افزود: متاسفانه به رغم چندین نوبت دستور رئیس جمهور برای تامین ارز دارو و تجهیزات پزشکی، هنوز این موضوع عملیاتی نشده است و این در حالی است که ما فرصت چندانی برای تامین مواد اولیه دارویی نداریم.