تاکید علمای مشهد بر زیارت از راه دور حرم رضوی در شرایط فعلی
تاکید علمای مشهد بر زیارت از راه دور حرم رضوی در شرایط فعلی
در دیدار جمعی از مدیران آستان قدس رضوی با علمای مشهد این اساتید حوزه‌های علمیه بر زیارت از راه دور حرم رضوی در شرایط فعلی تاکید کردند.

تاکید علمای مشهد بر زیارت از راه دور حرم رضوی در شرایط فعلی

در دیدار جمعی از مدیران آستان قدس رضوی با علمای مشهد این اساتید حوزه‌های علمیه بر زیارت از راه دور حرم رضوی در شرایط فعلی تاکید کردند.

به گزارش پایگاه خبری صبح اقتصاد، جمعی از مدیران آستان قدس رضوی، به‌صورت جداگانه به دیدار آیت‌الله سید جعفر سیدان، آیت‌الله رجبعلی رضازاده و آیت‌الله مصطفی اشرفی‌شاهرودی رفتند و گزارشی از فعالیت‌های این آستان مقدس در خصوص مقابله با ویروس کرونا ارائه دادند.

آیت‌الله سید جعفر سیدان در این دیدار، گفت: در این خصوص دو نکته حائزه اهمیت وجود دارد، که مردم باید بطور جد این دو مورد را رعایت کنند. نکته اول، رعایت بهداشت و دستورات پزشکی است، و هر آنچه متخصصان این امر بر آن تاکید دارند. این امر تاجایی اهمیت دارد که حتی عمل به دستورات متخصص موثق این بیماری حتی اگر کافر هم باشد لازم است.

وی با اشاره به دستورات اسلام مبنی بر رعایت بهداشت افزود: همه باید بهداشت فردی را در همه شرایط رعایت کنند علی‌الخصوص در شرایط استثنائی که در آن حضور داریم، رعایت بهداشت در همه مکان‌ها خصوصا در اماکن مقدسه، یک عمل عقلانی و دینی است.

آیت الله سیدان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نکته دومی که همه باید بدانند و به اندازه نکته اول اهمیت دارد، بحث دعا و نیایش است. خداوند سنت‌هایی دارد که گاهاً این سنت‌ها را با معجزه می‌شکند، و ما چون نمی دانیم که مشیت الهی چیست باید به تکلیف‌مان عمل کنیم. در خصوص این ویروس هم نمی‌دانیم خداوند اراده معجزه کرده و یا نه لذا تکلیف داریم طبق دستورات پزشکان عمل نماییم، لذا در این شرایط تکلیف رعایت بهداشت و تضرع به درگاه الهی است.

وی با تائید اقدامات بهداشتی انجام شده در خصوص مبارزه با ویروس کرونا در حرم مطهر گفت: بنده در جواب کسی که اقدامات بهداشتی در این شرایط را ناخوشایند می‌دانست، گفتم، این برنامه‌ها عین ادب به اهل بیت(ع) و احترام به زائران ایشان است.

آیت‌الله مصطفی اشرفی شاهرودی، نیز در دیدار جمعی از مدیران آستان قدس رضوی، با بیان اینکه ائمه معصومین(ع) شاهد و ناظر بر اعمال محبین خویش هستند، تصریح کرد: دست رساندن به ضریح مطهر برای قبولی زیارت ضرورت ندارد، از این رو عرض حاجت خدمت حضرت رضا(ع) از دور هم کفایت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: عاجزانه از مردم تقاضا دارم دستورات پزشکی و بهداشت فردی را رعایت کنند و با توجه به اعتقادشان به ولایت اهل بیت(ع)، توسل‌شان به حضرت حجت ارواحنا فدا را قطع نکنند چراکه طبق اعتقادات و تعالیم دینی، دعای خیر اهل بیت(ع) در درگاه خداوند متعال مستجاب است.

آیت‌الله رجبعلی رضازاده نیز در دیدار جمعی از مسئولان آستان قدس رضوی با بیان اینکه در شرایط کنونی جامعه، تشرف حضوری به حرم مطهر رضوی جهت زیارت مضجع منورحضرت رضا(ع) به‌هیچ عنوان ضرورتی ندارد، ابراز کرد: زائران و مجاوران حضرت رضا(ع) با قرائت زیارتنامه حضرت رضا(ع) می‌توانند فیض زیارت حضوری این امام همام(ع) را در درگاه الهی کسب کنند تا ان‌شاءالله با توسل به حضرت رضا(ع) این خطر رفع شود.

وی اضافه کرد: توجه به مسائل بهداشتی و پزشکی باید در اولویت مردم قرار گیرد و در صورت ابتلاء به این بیماری برای درمان و جلوگیری از شیوع آن اقدامات و دستورات متخصصین امر که همان پزشکان باشند لازم است.