تبادل اطلاعات در داخل کشور به ۸۰۰ گیگابیت رسید
تبادل اطلاعات در داخل کشور به ۸۰۰ گیگابیت رسید

معاون وزیر ارتباطات گفت: میزان تبادل اطلاعات در داخل کشور به ۸۰۰ گیگابیت بر ثانیه افزایش یافته است که ۵۰ درصد ترافیک اینترنت در ایران را شامل می شود. به گزارش واحد علم و فناوری خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از وزارت ارتباطات، حمید فتاحی با اشاره به اقداماتی که برای افزایش ظرفیت شبکه انتقال داخل کشور […]

معاون وزیر ارتباطات گفت: میزان تبادل اطلاعات در داخل کشور به ۸۰۰ گیگابیت بر ثانیه افزایش یافته است که ۵۰ درصد ترافیک اینترنت در ایران را شامل می شود.

به گزارش واحد علم و فناوری خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از وزارت ارتباطات، حمید فتاحی با اشاره به اقداماتی که برای افزایش ظرفیت شبکه انتقال داخل کشور انجام شده از افزایش ظرفیت شبکه IP کشور به ۱۸ و نیم ترابیت بر ثانیه خبر داد.

رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به تاکید آذری جهرمی وزیر ارتباطات بر دیدار و ارائه گزارش به مراجع، گفت: دغدغه ها و مطالبات مراجع و علما به دلیل نبود انگیزه های سیاسی و اقتصادی همیشه به عنوان یک فرصت برای ما دارای اهمیت است.

وی با اشاره به دیدارهای دوره ای با مراجع و علما، افزود: در سفر اخیر به قم به نمایندگی از وزیر ارتباطات با آیت الله جوادی آملی، آیت الله فاضل لنکرانی و آیت الله مکارم شیرازی دیدار داشتیم و در این دیدارها گزارش عملکرد یک سال گذشته وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه شد.

رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه اقدامات انجام شده در حوزه شبکه ملی اطلاعات یکی از موضوعات مطرح شده در این دیدارها بود، تصریح کرد: در این دیدارها درباره دستاوردهای شبکه ملی اطلاعات و اقدامات انجام شده در حوزه دولت الکترونیک، فضای مجازی، کودک و جشنواره کودک آنلاین گزارشی ارائه شد.

وی افزود: گزارش ارائه شده مورد استقبال مراجع قرار گرفت و با توجه به آگاهی از نفوذ  فضای مجازی، به تاثیرگذاری این فضا تاکید داشتند و برای استفاده از فرصت های فضای مجازی که یکی از آنها نشر معارف اهل بیت است، و جلوگیری از آسیب های آن توصیه کردند.

معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: با توجه به اینکه ما صاحب این تکنولوژی نبودیم، اعمال حاکمیت در فضای مجازی به این سرعت انجام نمی شود و پروسه ای زمان بر است که نیاز به فرهنگ سازی و تکنولوژی دارد، البته اقدامات که در حوزه شبکه ملی اطلاعات و افزایش ترافیک داخل انجام شده  نیمه پر این لیوان در حوزه فضای مجازی است.

وی درباره گزارش هایی که درباره اقدامات وزارت ارتباطات به دفاتر مراجع می رسد، افزود: آسیب های فضای مجازی قابل انکار نیست و نیمه کمتر لیوان را تشکیل می دهد و کسانی که انگیزه هایی غیر از اصلاح امور دارند این بخش را بزرگنمایی و برجسته سازی می کنند و به جای اینکه در رسانه ها به صورت دائم بر آلودگی در این فضا تاکید کنیم می توانیم به صورت گام به گام از فرصت فضای مجازی برای بهتر شدن این فضا استفاده کنیم.

فتاحی تاکیدکرد: برخلاف برخی که می خواهند از این مطالبات استفاده های دیگری داشته باشند، ما این مطالبات را فرصت می دانیم و این دیدارها ادامه دارد و به صورت دائمی گزارش ها ارائه خواهد شد.

وی افزود: هدف ما در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه بهترین، باکیفیت ترین و امن ترین ارتباط برای استفاده حد اکثری از فضای مجازی و تلاش برای به حداقل رساندن آسیب های این فضا است.

رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت درباره اقدامات انجام شده در حوزه شبکه انتقال نیز از افزایش ظرفیت به ۱۸ و نیم ترابیت بر ثانیه در شبکه IP  کشور خبر داد و گفت: این پروژه بزودی  افتتاح می شود.

وی درباره میزان تبادل اطلاعات در داخل کشور نیز افزود: از خردادماه ۹۶ که ۲۶۳ گیگابیت بر ثانیه میزان تبادل اطلاعات در داخل کشور بوده در حال حاضر به ۸۰۰ گیگا بیت بر ثانیه افزایش یافته است که ۵۰ درصد ترافیک اینترنت در ایران را شامل می شود و در برنامه داریم با یک بسته حمایتی برای مراکز تبادل داده غیر از تهران، این مراکز را نیز فعال کنیم.

فتاحی تصریح کرد: این افزایش ترافیک داخل مربوط به خدماتی است که در بستر شبکه ملی اطلاعات در قالب ویدیو و سرویس های حمل و نقل اینترنتی به مردم ارائه می شود و تولید و مصرف این محتوا در داخل کشور است  و هزینه پرداختی برای مصرف کننده نیز یک دوم هزینه مصرف اینترنت بین الملل است.