احتمال تحریم اقلیم کردستان عراق از سوی آنکارا
احتمال تحریم اقلیم کردستان عراق از سوی آنکارا

رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی از احتمال تحریم اقلیم کردستان عراق از سوی آنکارا به موجب برگزاری همه پرسی خبر داد.  «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه با آناتولی با محکوم کردن مجدد تلاش رهبران اقلیم کردستان عراق برای برگزاری همه پرسی استقلال، عنوان داشت که ترکیه تحریم اقلیم کردستان را مد نظر […]

ترکیه

رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی از احتمال تحریم اقلیم کردستان عراق از سوی آنکارا به موجب برگزاری همه پرسی خبر داد.

 «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه با آناتولی با محکوم کردن مجدد تلاش رهبران اقلیم کردستان عراق برای برگزاری همه پرسی استقلال، عنوان داشت که ترکیه تحریم اقلیم کردستان را مد نظر قرار خواهد داد.

اردوغان همچنین در دیدارهای خود با رهبران کشورهای مختلف در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرده که برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق، منطقه خاورمیانه را گرفتار بحران های جدیدی می کند.

در همین رابطه روزنامه ترک زبان «زمان» نوشت: شورای امنیت ملی ترکیه اعلام کرده که در نشست ۲۲ سپتامبر خود طرح مجازات اقلیم کردستان عراق را به دلیل تلاش برای برگزاری همه پرسی استقلال بررسی خواهد کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: در این نشست اتخاذ اقدامات بازدارنده علیه تهدیدات جدایی طلبانه کردها در خود ترکیه بررسی خواهد شد. ترکیه یک طرحی را در این خصوص تصویب خواهد کرد که ابتدا با تحریم های اقتصادی آغاز شده و دربرگیرنده توقف تبادلات تجاری با اقلیم کردستان عراق و لغو پروازهای هوایی به اربیل و ممانعت از فعالیت شرکتهای خصوص در اقلیم خواهد بود.

در بحث نظامی نیز سرویس های نظامی ترکیه طرح های رویارویی با مهاجرت احتمالی به این کشور را در صورت وقوع درگیریها علیه ترکمنها در کردستان عراق ارائه خواهند داد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پیشتر از برگزاری این نشست قبل از همه پرسی اقلیم کردستان عراق برای اتخاذ اقدامات لازم خبر داده بود.