تردید آمریکا درباره حادثه روس‌اتم/ پای کروز هسته‌ای در میان است!
تردید آمریکا درباره حادثه روس‌اتم/ پای کروز هسته‌ای در میان است!
کارشناسان آمریکایی می‌گویند احتمالاً آنچه در روس‌اتم اتفاق افتاد محصول آزمایش موشک کروز هسته‌ای است حال آنکه دولت واشنگتن هم با تردید به ماجرا نگاه می‌کند.

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از رویترز، کارشناسان هسته‌ای آمریکا می‌گویند به روایت روسیه از انفجاری که اخیراً در شرکت هسته ای روس‌اتم اتفاق افتاده؛ شک دارند.

شرکت هسته ای روس‌اتم روز جمعه اعلام کرد به علت بروز سانحه در محدوده شلیک نظامی در آرخانگلسک، هنگام اجرای آزمایش‌های سامانه پیشران واکنشی با سوخت مایع، پنج تن از کارکنان جان خود را از دست داده و ۱۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

گفته می شود در هنگام بروز سانحه، تیم فنی و مهندسی روس‌اتم در حال کار بر روی «منبع انرژی ایزوتوپ» برای سامانه پیشران بوده‌اند.

اما کارشناسان آمریکایی مدعی هستند این حادثه می‌تواند نتیجه آزمایش موشک کروز هسته‌ای باشد که روسیه سال میلادی گذشته ساخت.

به ادعای این افراد، انفجار حاصل از سوخت مایع به انتشار رادیواکتیو منجر نمی ‌شود.

این در حالی است که یک مقام وابسته به دولت آمریکا مدعی شد این کشور قصدی برای تائید یا تکذیب این ادعا ندارد حال آنکه آمریکا به رصد خود از حوادثی که در دورترین مناطق شمالی روسیه در جریان است ادامه می‌دهد اما تردید زیادی درباره روایت مسکو از این حادثه وجود دارد.

وی حتی این ماجرا را یادآور حادثه اتمی چرنوبیل دانست که در سال ۱۹۸۶ در نیروگاه هسته‌ای اوکراین که آن موقع تحت کنترل شوروی سابق بود، اتفاق افتاد.

  • منبع خبر : مهر