ترکیه به اتحادیه اروپا هشدار داد
ترکیه به اتحادیه اروپا هشدار داد
وزیر دفاع ترکیه به اتحادیه اروپا در ارتباط مسائل قبرس هشدار داد.

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد  به نقل از ینی شفق، «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه به اروپا در ارتباط با مسائل قبرس هشدار داد و گفت کشورش برای دفاع از حقوق خود و قبرس ترک‌نشین مصمم است.

خلوصی آکار که در جمع فرماندهان نظامی ترکیه حضور داشت اعلام کرد: ما به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم در ارتباط با موضوع قبرس تصمیمی علیه حقوق ما اتخاذ شود.

به گفته وزیر دفاع ترکیه، آنکارا نمی‌تواند شاهد آن باشد که قبرس یونانی نشین با حمایت اروپایی‌ها، به اکتشاف منابع طبیعی و فعالیت‌های حفاری بپردازد و در این ارتباط حق قبرس شمالی برای استفاده از این منابع را به رسمیت می‌شناسد.

تنش‌ها میان آنکارا و قبرس یونانی نشین از سال ۲۰۱۱ پس از پیدا شدن نخستین ذخایر گازی در سواحل جزیره قبرس آغاز شد. آنکارا «منطقه اقتصادی انحصاری» اعلام شده از سوی قبرس را رد می‌کند و مدعی است که قبرس شمالی و ترک نشین نیز حق بهره‌برداری از این منابع را به صورت مستقل دارا هستند و از آن زمان تنش‌ها در این منطقه ادامه دارد.

اتحادیه اروپا اعلام کرده است ترکیه با اجرای عملیات حفاری در آبهایی که قبرس بر آن حقوق اقتصادی انحصاری دارد قوانین بین المللی را نقض کرده است.

  • منبع خبر : مهر