تشریح جزئیات عرضه نفت خام در بورس برای رسانه‌های خارجی
تشریح جزئیات عرضه نفت خام در بورس برای رسانه‌های خارجی
نشست خبری نماینده شرکت ملی نفت با رسانه‌های خارجی به منظور تشریح سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در عرضه نفت خام کشور در بورس انرژی، صبح امروز به میزبانی خبرگزاری مهر برگزار شد.

نشست خبری امیرحسین تبیانیان، نماینده شرکت ملی نفت با رسانه‌های خارجی صبح امروز برگزار و سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در عرضه نفت خام کشور در بورس انرژی تشریح شد.

تسهیل شرایط عرضه نفت در بورس انرژی / راه اندازی حساب ارزی داخلی

نماینده شرکت نفت در بورس انرژی در این نشست گفت: عرضه نفت ایران در بورس انرژی از سال ۹۷ به طور رسمی و عملیاتی کلید خورد و در ابتدا تعداد عرضه‌ها محدود بود چرا که نیازمند شناسایی دقیق نیاز متقاضیان بودیم. در انتهای سال ۹۷ بود که عرضه منظم نفت خام و میعانات گازی در رینگ بین المللی بورس انرژی در قانون بودجه سال ۹۸ کل کشور لحاظ و تبدیل به یک قانون لازم الاجرا شد؛ براساس این قانون باید نفت خام و میعانات گازی به طور ماهانه در رینگ بین المللی بورس انرژی عرضه شود.

تبیانیان با اعلام اینکه اردیبهشت ماه امسال شیوه نامه رسمی این عرضه در بورس انرژی از سوی وزیر نفت ابلاغ شد، افزود: ماهانه باید حدود دو میلیون بشکه نفت خام سبک، سنگین و میعانات گازی به صورت حداقلی در بورس عرضه شود. در همین راستا، تمام تلاش خود را معطوف کرده‌ایم تا این عرضه‌ها به شکل منظم انجام شود تا بازار و خریداران اطمینان یابند که دولت ایران و شرکت ملی نفت در عرضه نفت در بورس مصر است و این اقدام را به عنوان یک سیاست پایدار ادامه خواهد داد.

تسهیل شرایط برای خریداران بورسی نفت

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی اظهار داشت: براساس آئین نامه اجرایی، شرایط خاصی را برای خریداران در نظر گرفته‌ایم؛ نخست اینکه فروش نفت یا میعانات گازی در بورس انرژی بدون احراز صلاحیت خریداران انجام می‌شود؛ به این معنی که احراز صلاحیت خریداران از نظر فنی در دستور کار ما نیست و در صورتی که مشتری بتواند پیش پرداخت و تضامین مورد نیاز مالی را انجام شود، محدودیتی برای عرضه نفت به مشتری وجود ندارد.

وی تصریح کرد: برای مقاصد صادراتی محموله‌ها را نیز محدودیتی وجود ندارد، به جز صادرات نفت ایران به رژیم صهیونیستی که خط قرمز نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی با تاکید بر اینکه اطلاعات خریداران حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی نفت ایران کاملاً محرمانه باقی می‌ماند ادامه داد: البته تمامی اطلاعاتی معاملاتی در بورس انرژی محرمانه هستند اما با توجه به شرایط کنونی و همچنین برای بالا بردن ضریب اطمینان خریداران، طی هماهنگی که با سازمان بورس داشتیم، اطلاعات خریداران از سامانه‌های اطلاعاتی بورس خارج شده و شکل فیزیکی به خود می‌گیرد.

عرضه نفت و میعانات گازی با نرخی جذاب

به گفته تبیانیان، در راستای ایجاد جذابیت قیمتی، نرخ صادراتی نفت ایران به مقصد مدیترانه که ارزان‌ترین نرخ صادراتی برای محموله‌های نفتی ایران محسوب می‌شود را به عنوان پایه قیمتی قرار داده‌ایم و مشتریان بر اساس این قیمت پایه، قیمت مورد نظر خود را روی تابلو اعلام می‌کنند و در صورت موافقت با قیمت مطرح شده تخفیف مورد نظر اعمال می‌شود.

وی ادامه داد: نرخ در نظر گرفته شده برای میعانات گازی ایران نیز بر اساس شاخص نفت دبی است و قیمت پایه میعانات را ۹۵ درصد نفت خام دبی در نظر گرفته‌ایم که به این ترتیب به صورت پیش فرض ۵ درصد تخفیف برای میعانات اعمال کرده‌ایم.

امکان صادرات زمینی نفت خام

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی در مورد شرایط بارگیری محموله‌های مورد نظر نیز توضیح داد: برای تحویل و حمل محموله‌های نفت خام، سه شیوه پیش بینی شده است: بارگیری از پایانه صادراتی خارک، کشتی به کشتی و بارگیری محموله به صورت زمینی از محل پالایشگاه تبریز و با حداقل هزار بشکه. البته حمل زمینی از پالایشگاه تبریز برای محموله‌های کوچک خواهد بود.

وی گفت: درباره میعانات گازی نیز امکان بارگیری از منطقه عسلویه، کشتی به کشتی و تحویل زمینی از بندرعباس با میزان حداقلی هزار بشکه وجود دارد.

نحوه و میزان پیش پرداخت / ‏‬ پرداخت باید به ارزهایی غیر از دلار باشد

وی با اعلام اینکه ۶ درصد ارزش کل محموله باید توسط مشتری پیش پرداخت شود، افزود: این پیش پرداخت می‌تواند به صورت نقدی یا اعتباری باشد که در صورت پرداخت اعتباری، تضامین ارائه شده باید مورد تأیید شرکت ملی نفت ایران قرار گیرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تلویزیون بلادی عراق درباره اینکه آیا پرداخت‌ها باید با دلار آمریکا صورت گیرد یا ارز دیگری مبنای کار است، گفت: ایران یک سبد ارزی از جمله ریال ایران، یوآن، یورو و درهم را برای پرداخت‌ها در نظر گرفته است و دلار آمریکا در این سبد وجود ندارد.

تبیانیان ادامه داد: متقاضیان ۹۰ روز پس از بارگیری زمان برای تسویه حساب دارند.

 

عرضه نفت در بورس یک تکلیف قانونی است / ‏‬ مصر به تداوم این سیاست هستیم

تبیانیان در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا دولت ایران و شرکت ملی نفت سیاست عرضه نفت خام در بورس را ادامه خواهد داد یا یک اقدام مقطعی است، توضیح داد: عرضه نفت خام و میعانات گازی در رینگ بین المللی بورس انرژی تبدیل به یک تکلیف قانونی شده است و قطعاً عرضه در بورس انرژی اقدامی پایدار خواهد بود.

وی ادامه داد: نفت ایران کالایی شناخته شده و معتبر در سطح بین المللی است به این ترتیب حضور این کالا در بورس انرژی موجب اعتباربخشی بیشتر به این بورس می‌شود و انتظار داریم که این اقدام موجب توانمندتر شدن بورس نفت ایران شود. البته انتظار نداریم در کوتاه مدت فروش نفت در بورس جایگزین فروش سنتی شود و در حقیقت هدف مانارتقا ابزارهای بورسی به عنوان یک نوع از روش فروش نفت است.

وی تاکید کرد: اصل عرضه پایدار سرلوحه اقدامات ماست به این ترتیب که هیچ هفته‌ای بدون عرضه باقی نمانده است حتی اگر روز عرضه که سه شنبه هر هفته است، در داخل ایران تعطیلی رسمی باشد، روز دیگری در هفته عرضه را انجام داده‌ایم. البته به عقیده ما بهتر است حجم عرضه را کاهش دهیم چرا که عرف عرضه در بورس این است که متناسب با تقاضا، عرضه صورت گیرد ولی با توجه به اینکه عرضه نفت در بورس انرژی در ایران اقدامی جدید است، جهت اطمینان بخشی به مشتریان عرضه را هر هفته انجام می‌دهیم.

تبیانیان گفت: با یکی از امتیازات بزرگی که عرضه نفت در بورس دارد این است که کارگزاری‌های بورس انرژی در سراسر کشور تبدیل به بازوهای بازاریابی برای نفت ایران شده‌اند که به خودی خود پتانسیل قابل توجهی را برای فروش نفت فراهم می‌کند.

امکان تسویه ارزی فراهم شده است

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی در پاسخ به سوالی در ارتباط با فقدان حساب ارزی برای پرداخت‌های مشتریان توضیح داد: شرکت سرمایه گذاری مرکزی امکان تسویه ارزی در داخل کشور را فعال کرده است و برای ایجاد حساب‌های ارزی خارج کشور نیز در حال فراهم کردن امکانات مورد نیاز است.

تنها محدودیت، فروش نفت ایران به رژیم صهیونیستی است

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چطور با وجود اینکه محدودیتی برای مقصد صادراتی نفت و میعانات گازی عرضه شده در نظر ندارید چطور محدودیت فروش نفت به رژیم صهیونیستی را که خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است، اعمال می‌کنید؟ توضیح داد: شیوه نامه عرضه نفت در بورس برای ما به منزله یک قرارداد محسوب می‌شود به این معنا که خریداری که تحت قوانین این شیوه نامه به خرید نفت خام یا میعانات گازی ایران می‌پردازد در صورتی که اقدام به صادرات این محموله‌ها به رژیم صهیونیستی کند و این اقدام برای ایران محرز شود، طبق این شیوه نامه موضوع را در سطح بین المللی پیگیری حقوقی خواهیم کرد.

تحریم تأثیر خاصی بر استقبال مشتریان نداشته است

این مقام مسئول در پاسخ به سوال خبرنگار پلاتس مبنی بر اینکه آیا تحریم‌های نفتی ایران منجر به کاهش استقبال از این عرضه‌های شده است یا خیر، گفت: عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی اقدامی جدید است و بطور طبیعی تا رسیدن به نقطه مطلوب و برای اینکه مشتریان و متقاضیان بتوانند شرایط خود را با این عرضه‌ها تطبیق دهند، زمان می‌برد. بنابراین فضای تحریم تأثیر خاصی بر میزان استقبال مشتریان و خریداران نداشته است.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار پلاتس درباره تعداد عرضه‌ها و میزان فروش در این عرضه‌ها توضیح داد: از نیمه دوم سال گذشته که عرضه در بورس آغاز شد تاکنون ۱۵ عرضه نفت خام (سبک و سنگین) انجام که منجر به فروش یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه شد و ۷ عرضه میعانات گازی نیز بدون مشتری بوده است.

تبیانیان در پاسخ به این سوال خبرنگار پلاتس که پرسید آیا پالایشگران نیز می‌توانند اقدام به خرید نفت از بورس کنند، گفت: برخلاف گذشته که حتماً باید قرارداد صادراتی و فروش نفت با یک پالایشگر منعقد می‌شد، اکنون هیچ منعی برای خرید پالایشگران وجود ندارد.

  • منبع خبر : مهر