تضمین امنیت مرزهای روسیه
تضمین امنیت مرزهای روسیه
وزیر خارجه روسیه اعلام کرد، با دولت سوریه و گروه‌های کرد برای تشویق آنها به مذاکره مستقیم به عنوان تنها راه حل تضمین امنیت مرزهای این کشور به توافق رسیدیم.

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از اسکای نیوز عربی، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه به من تاکید کرده هدف نهایی از عملیات در شمال سوریه تحقق تمامیت ارضی سوریه است.”تضمین امنیت مرزهای روسیه”

وی خاطرنشان کرد: دولت سوریه و گروه‌های کرد بر آمادگی خود برای مذاکرات اعلام آمادگی کرده‌اند و مسکو آماده عملی کردن این مساله است.

وی در کنفرانس خبری مشترک با همتای قزاقستانی خود در پایتخت قزاقستان تاکید کرد: موضع خود را بیشتر از یک بار اعلام کرده‌ایم، موضع ما مبتنی بر نیاز به حل تمام مشکلات سوریه از طریق مذاکره بین دولت مرکزی در دمشق و نمایندگان جامعه کرد مقیم این خاک و سرزمین است.

لاوروف ادامه داد: ما با نمایندگان کرد و نمایندگان دولت سوریه تماس برقرار کرده و آنها را تشویق کردیم مذاکره را شروع کنند از جمله به مشکل تضمین امنیت مرزهای سوریه و ترکیه بپردازند، ما آن را تنها راه تحقق آرامش می‌دانیم.

وی خاطرنشان کرد،‌ شنیده‌ایم آنها آماده مذاکره هستند لذا در حد توان خود برای تسهیل شروع مذاکراتی مستقیم و واقع‌گرایانه تلاش خواهیم کرد و امیدواریم تمام گروه‌های خارجی اصلی هم از آن حمایت کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تاکید کرد: سیاست‌های آمریکا در سوریه ممکن است کل منطقه را شعله‌ور کند.

لاوروف همچنین افزود: خواهان حل بحران در شمال شرق سوریه از طریق مذاکره آنکارا، دمشق و کردها هستیم.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت: سخت است بگویم اشتباه در رویکردهای آمریکا در سوریه چیست اما می‌توانم بگویم عملکرد این کشور کاملا متناقض است.

لاوروف افزود: روسیه از آمریکا بارها خواسته دست از اشغال غیرقانونی اراضی در منطقه التنف بردارد؛ التنف جایی است که آنها برای خود در آنجا پایگاه ساختند.

وی اشاره کرد: من در کردستان عراق تناقض در رویکردهای آمریکا در منطقه را با رهبران این اقلیم بررسی کردم.

لاوروف خاطرنشان کرد: کردها بسیار نگران هستند زیرا باید به هر قیمتی از هرگونه تعامل سازش پذیر با موضوع بسیار حساسی که می‌تواند کل منطقه را درگیر کند اجتناب شود، ما این دیدگاه را به آمریکایی‌ها مطرح کردیم، امیدواریم بشنوند اما در عمل تغییر زیادی در سیاست‌های متناقص و ناهماهنگ آنها نمی‌بینیم.

  • منبع خبر : ایسنا