تعمیر اساسی موتورهای«ATR» اخیرا در سوئد و فرانسه/جستجو ادامه دارد
تعمیر اساسی موتورهای«ATR» اخیرا در سوئد و فرانسه/جستجو ادامه دارد

مدیرکل آموزش و بهسازی نیروی انسانی شرکت هواپیمایی آسمان اعلام کرد که موتورهای هواپیمای سقوط کرده ، اخیرا در سوئد و فرانسه چک و تعمیراساسی شده بودند. به نقل از صدا و سیما مدیرکل آموزش و بهسازی نیروی انسانی شرکت هواپیمایی آسمان با اشاره به اینکه هواپیمای نوع “ای تی آر” (ATR) از جمله پیشرفته […]

مدیرکل آموزش و بهسازی نیروی انسانی شرکت هواپیمایی آسمان اعلام کرد که موتورهای هواپیمای سقوط کرده ، اخیرا در سوئد و فرانسه چک و تعمیراساسی شده بودند.

به نقل از صدا و سیما مدیرکل آموزش و بهسازی نیروی انسانی شرکت هواپیمایی آسمان با اشاره به اینکه هواپیمای نوع “ای تی آر” (ATR) از جمله پیشرفته ترین هواپیماهاست، تاکید کرد: هواپیمای حادثه دیده به هیچ وجه نقص فنی نداشته است و برای پرواز مشکلی نداشت.

بهادر عشایری با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما با بیان اینکه پرواز هواپیمای “ای تی آر” تهران – یاسوج تاخیر نداشته و رأس ساعت مقرر یعنی ۷ و ۵۵ دقیقه پرواز کرده است ، ادامه داد: هر حادثه هواپیمایی تا زمانی که FTR­و یا CDR هواپیما خوانده و پیاده نشود هیچ مقامی در هیچ رده ای مجاز به تشخیص یا پیش بینی علت حادثه نیست .

عشایری گفت: سازمان هواپیمایی کشور که متولی بررسی این سانحه است صلاحیت اظهار نظر دارد.

وی با اشاره به اینکه حجت الله فولاد خلبان هواپیمای حادثه دیده پرواز تهران – یاسوج در زمینه پرواز با هواپیمای ای تی آر ( ATR ) با تجربه ترین در کشورمان و معلم منتخب سازمان هواپیمایی کشوری است ، افزود: وی ۱۷ هزار و ۷۰۰ ساعت پرواز با هواپیمای ATR را در کارنامه خود دارد بنابراین وی و همچنین کمک خلبان، مشکلی نداشتند.

عشایری با اشاره به اینکه چک های هواپیما هم به طور کامل انجام شده بود، گفت: مرکز کنترل، این هواپیما را در مسیر تا ۱۴ مایلی فرودگاه یاسوج بر روی رادار داشت.

وی با بیان اینکه لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده است،​ تاکید کرد: نمی دانیم دقیقاً چه اتفاقی برای هواپیما افتاد و باید برای روشن شدن این موضوع صبر کنیم.

عشایری با اشاره به اینکه سال ساخت این هواپیما سال ۱۹۹۳ است ، گفت:​ شرکت هواپیمایی آسمان ۶ فروند هواپیمای “ای تی آر” دارد که موتورها و ملخ آن ساخت کانادا، ابزار دقیق و سیستم داخلی آن ساخت آمریکا و خود هواپیما ساخت فرانسه و ساخت همان کارخانه ای است که هواپیمای ایرباس را می سازد.

وی افزود: برای چندین سال، هواپیمای ” ای تی آر” پرواز تهران – یاسوج که از روی رادار محو شد، به علت تحریم و نبود قطعه زمین گیر بود و مدت ها بود که قطعه ای نداشتیم که این هواپیما کار کند.

عشایری با اشاره به اینکه به محض آنکه پس از برجام ، کمی توانستیم قطعه تهیه کنیم این هواپیما فعال شد، اضافه کرد: این هواپیما اورهال نشده و هیچ شرکت هواپیمایی مجاز به اورهال نیست بلکه ما چک ها را انجام می دهیم.

مدیرکل آموزش و بهسازی نیروی انسانی شرکت هواپیمایی آسمان گفت: برخی چک ها به نام چک A هر ۵۰۰ ساعت و برخی چک ها به نام چک c، هر ۵ هزار ساعت انجام می شود و این هواپیما در چک C بوده است .

عشایری افزود: این هواپیما از آخرین چک C ، حدود ۸۰۰ ساعت پرواز کرده و حدود ۴ هزارو ۲۰۰ ساعت دیگر می توانست پرواز کند .

وی ادامه داد: آخرین چک این هواپیما در اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی یعنی حدود ۶ تا ۷ ماه پیش بوده است.

عشایری افزود: هر دو موتور این هواپیما یکی در سوئد و یکی در فرانسه، چک و تعمیر اساسی شد و تاکنون این هواپیما ۲۸ هزار و ۸۵۷ ساعت پرواز داشته است و مجموع پروازهای ART شرکت آسمان تاکنون ۱۶۶ هزار ساعت بوده است.

وی اضافه کرد: سقف پرواز هواپیمای ” ای تی آر” ۲۵ هزار پاست و در مسیر تهران – یاسوج تا ۱۵ هزار و ۵۰۰ پا هواپیما می تواند ارتفاع کم کند و هواپیمای ما در این مسیر معمولاً در ۱۹ هزار یا ۲۰ هزار پا پرواز می کند و در برخی اوقات به علت وجود ابر تا ارتفاع ۲۵ هزار پا هم پرواز می کند.

عشایری با اشاره به اینکه هواپیمای ” ای تی آر” از جمله هواپیماهای بسیار پیشرفته و مدرن است، گفت: این هواپیما مجهز به E LT بوده و استانداردهای لازم موقعیت یاب را داشته است.

مدیرکل آموزش و بهسازی نیروی انسانی شرکت هواپیمایی آسمان گفت: به علت تحریم ها مشکلاتی داریم امّا محال است که هواپیمایی را که دچار مشکل است به خط پرواز بیاوریم .

وی با تاکید بر اینکه هواپیمای ای تی آر پرواز تهران – یاسوج اشکالی نداشت، افزود: بسیاری از کشورها خواهان خرید هواپیماهای “ای تی آر” ما هستند با اینکه عمر سنّی آن ها زیاد است .

رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز با حضور در این برنامه با اشاره به اینکه بخش حمل و نقل یکی از اساسی ترین بخش های توسعه پایدار است ، گفت: این بخش رابطه مستقیمی با اقتصاد دارد و ارزش افزوده این بخش با تولید داخلی هر کشوری ارتباط تنگاتنگ و مستقیم دارد.

سید احسن علوی افزود: هر کشوری که در بخش حمل و نقل سرمایه گذاری کند در واقع به بخش اقتصادی کمک کرده است .

وی با اشاره به اینکه در بخش حمل و نقل در کشورمان کمبود امکانات اعتباری و تحهیزاتی داریم، اضافه کرد: در اجرای دستور رئیس مجلس شورای اسلامی درباره حادثه هواپیمای ” ای تی آر” ، کمیته بحران را با حضور آخوندی وزیر راه و شهرسازای ، معاونان و تعدادی از مسئولین سازمان هواپیمایی کشوری تشکیل دادیم.

علوی گفت: با وجود گذشت ۱۴ ساعت از سقوط هواپیمای پرواز تهران – یاسوج به علت صعب العبور بودن و وضعیت بد آب و هوایی منطقه هنوز لاشه هواپیما پیدا نشده است.

رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: آنچه شنیده ایم این است که حدود ۷ سال این هواپیما زمین گیر شده بود و در آبان هم تعمیر شد.

وی با بیان اینکه ارتفاع پرواز این هواپیما با قله دنا بسیار کم است ، ادامه داد: ریسک این پرواز بسیار بالا بوده است و پرسش این است که در چنین شرایط آب و هوایی و جو ناپایدار منطقه آیا امکان انتخاب مسیر جایگزین نبوده است؟

علوی با اشاره به اینکه ۲۷۰ فروند هواپیما داریم، گفت: حدود ۵۰ درصد این هواپیماها به علت تحریم و مشکلات اقتصادی زمین گیر است.

وی افزود: هواپیمای ” ای تی آر” که دچار حادثه شد حدود ۲۴ سال و ۶ ماه عمر داشت.

علوی اضافه کرد : متوسط عمر هواپیماها در جهان ۱۱ سال و در کشورهای حاشیه خلیج فارس ۶ سال و برای ما ۲۴ سال است که اخیراً پس از برجام با ورود هواپیماهای جدید این رقم در کشور ما به ۲۲ سال رسیده است .

وی با اشاره به اینکه تعصب ملی و انگیزه در کشورمان کم شده است ،گفت: با همین امکانات ، باید مشکلاتمان را مدیریت کنیم و باید بلندمدت فکر کنیم .

علوی افزود: در قانون برنامه توسعه و قانون بودجه ، خرید هواپیما از طریق بخش خصوصی و فاینانس و همچنین با کمک صندوق توسعه ملی انجام خواهد شد.

فرماندار شهرستان سمیرم هم در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: ساعت ۱۰ صبح روز حادثه به محض اطلاع، تیم های مختلف بحران را اعزام کردیم.

محمدحسین نصرتی با اشاره به اینکه محل حادثه حدود ۱۶۰ کیلومتر از مرکز شهرستان سمیرم واقع در استان اصفهان فاصله دارد، افزود: با استفاده از فناوری های نوین، تقریباً نقطه حادثه را مشخص کردیم که شامل محدوده وسیعی می شود.

وی با بیان اینکه به علت شرایط نامساعد جّوی و صعب العبور بودن منطقه، کار جستجو سخت شد، اضافه کرد: بخشی از کار انجام شد و در صورت مساعد بودن هوا، فردا با استفاده از بالگرد و ماشین های برف پیما کار جستجو را ادامه خواهیم داد.

فرماندار شهرستان سمیرم گفت: کار جستجو در مناطق هموار همچنان ادامه دارد.