تعيين فرصت يک هفتهاي براي رفع مشکل متقاضيان تسهيلات ساخت مسکن
تعيين فرصت يک هفتهاي براي رفع مشکل متقاضيان تسهيلات ساخت مسکن
رئيس جمهور به بانک مرکزي دستور داد ظرف يک هفته آينده مشکل آن دسته از متقاضياني که موفق به دريافت تسهيلات ساخت مسکن نشده‌اند را بررسي و در جهت رفع آن اقدام کند

به گزارش صبح اقتصاد رئيس جمهور به بانک مرکزي دستور داد ظرف يک هفته آينده مشکل آن دسته از متقاضياني که موفق به دريافت تسهيلات ساخت مسکن نشده‌اند را بررسي و در جهت رفع آن اقدام کند. به گزارش ايسنا، سيد ابراهيم رئيسي در جلسه شوراي عالي مسکن که پيش از ظهر امروز شنبه برگزار شد،‌ ضمن ابراز خرسندي از اقدام بنياد مسکن براي احداث ۲۵۰ هزار مسکن روستايي ،بر تسريع در روند تکميل و واگذاري پروژه‌هاي نهضت ملي مسکن تأکيد کرد. رئيس جمهور با بيان اينکه پرداخت به‌موقع تسهيلات، از جمله عوامل مهم و تسريع‌کننده ساخت مسکن است، روند پرداخت اين تسهيلات با نقطه مطلوب را فاصله دار دانست و بر اهتمام بيشتر بانک‌ها و نظارت پيگيري بانک مرکزي در اين زمينه تأکيد کرد. رئيسي همچنين به بانک مرکزي دستور داد ظرف يک هفته آينده مشکل آن دسته از متقاضياني که موفق به دريافت تسهيلات ساخت مسکن نشده‌اند را بررسي و در جهت رفع آن اقدام کند. رئيس جمهور کاهش نرخ سود بانکي تسهيلات مسکن از ۲۳ درصد به ۱۸ درصد را اقدامي مثبت اما ناکافي دانست و گفت: نظام بانکي بايد با متقاضيان براي بازپرداخت اين تسهيلات همکاري بيشتري داشته باشند. رئيس جمهور همچنين با اشاره به برخي ناهماهنگي‌ها در دستگاه‌هاي دولتي در اجراي «طرح هادي» وزارت کشور و وزارت اقتصاد را مکلف کرد با همکاري بنياد مسکن مشکل را بررسي و نسبت به رفع آن اقدام کنند.

رئيسي ضمن تاکيد به استانداران براي پيگيري تحقق تصميمات شوراي عالي مسکن، روند واگذاري زمين به متقاضيان در قالب طرح جواني جمعيت را قابل قبول دانست و ابراز اميدواري کرد با واگذاري ۷۰ هزار قطعه زمين ديگر تا آخر امسال تعهدات دولت در اين طرح تحقق يابد. نظارت موثر اتحاديه مشاورين املاک بر عملکرد منضبط بنگاه‌هاي معاملاتي ،ايجاد ساز و کاري مؤثر و کارآمد براي تعيين تکليف زمين‌هاي بلااستفاده جهت بکارگيري در طرح جهش توليد مسکن، بررسي نياز کشور به سيمان و فولاد براي توليد مسکن و برنامه ريزي براي تأمين آن از سوي وزارت صمت تا ۱۰ روز آينده و همکاري بييشتر مسئولان استاني براي افزايش سرعت ساخت مسکن در بافت‌هاي فرسوده از ديگر توصيه‌هاي رئيس جمهور در جلسه امروز شوراي عالي مسکن بود. رئيسي در ابتداي اين نشست با تقدير از حضور معنادار و حماسه‌ساز مردم ولايي، با بصيرت و متدين در جشن پرشکوه عيد غدير اين حضور را جلوه‌اي از انسجام، نشاط ملي و ولايتمداري ملت ايران دانست و از همه دست‌اندرکاران برپايي اين جشن باشکوه نيز تشکر کرد.