تغییر کاربری و واگذاری جنگل
تغییر کاربری و واگذاری جنگل
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: تغییر کاربری و واگذاری جنگل ممنوع است و این یک اصل غیرقابل تغییر برای سازمان است.

به گزارش واحد اجتماعی خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از  وزارت جهاد کشاورزی، خلیل آقایی در چهاردهمین جلسه ستاد ملی مدیریت پایدار منطقه ‌هیرکانی، پس از استماع ‌گزارش طرح مطالعات مدیریت منابع‌ طبیعی حوضه‌های جنگلی شمال کشور تأکید کرد: تغییر کاربری و ‌واگذاری جنگل ممنوع است، صنعت باید در جایی استقرار یابد که جنگل‌ها را تحت تأثیر قرار ندهد و ‌این یک اصل لایتغیر برای سازمان است.

وی افزود: واقعیت این است که در یک اکوسیستم هم عرصه‌های منابع ‌طبیعی و هم مردم در کنار هم ‌حیاتشان را ادامه می‌دهند، اما نمی‌توانیم منافع نسل‌های امروز و آینده را نادیده بگیریم و شاهد تخریب ‌جنگل‌ها و مراتع باشیم.

رئیس سازمان ‌جنگل‌ها در بخش دیگری از سخنان خود درباره نجات شمشاد هیرکانی گفت: فضای مناسبی برای نجات شمشاد هیرکانی بوجود آمده ‌است، اما هنوز اول کار هستیم و همچنان باید با حساسیت و جدیت اقدامات را پیش ‌ببریم.

“تغییر کاربری و واگذاری جنگل ممنوع است”

وی با تأکید بر این که باید از همه ظرفیت‌ها و توان فنی و علمی برای زنده‌مانی شمشاد استفاده کنیم، افزود: ‌با توجه به اهمیت مدیریت زمان برای کار در طبیعت، باید کلیه اقدامات با حداکثر سرعت و دقت پیگیری و ‌اجرایی شود.

 طبق بند (د) ماده (۲) آئين‌نامه اجرايي لايحه قانوني اصلاح لايحه قانوني واگذاري و احياء اراضي در حكومت جمهوري اسلامي ايران مصوب ۳۱/۲/۱۳۵۹ واگذاري پارك‌هاي جنگلي مطلقاً ممنوع مي‌باشد.

به استناد ماده (۱۰) قانون زمين شهري و ماده (۲۰) آئين نامه اجراي قانون زمين شهري صرفا زمين‌هايي كه طبق قانون قابليت واگذاري را داشته و در محدوده قانوني حريم استحفاظي شهرها قرار مي‌گيرد در اختيار وزارت مسكن و شهرسازي قرار خواهد گرفت.

تغيير كاربري پارك جنگلي با توجه به وحدت ملاك گرفتن از بند (د) ماده ۲ آئين نامه اجرايي لايحه قانون اصلاح لايحه قانوني واگذاري و احياء اراضي ممنوع مي‌باشد و در صورتيكه عرصه موصوف در اثر بعضي اقدامات پوشش جنگلي خود را از دست داده فاقد عواملي باشد كه براي يك پارك جنگلي لازم است و از نظر فني نتوان تعريف پارك جنگلي را بر آن حمل نمود، سازمان سريعاً مي بايست اقدام به احياء و اصلاح محدوده پارك مذكور نموده و هرگونه تغيير كاربري در اين گونه اراضي ممنوع مي‌باشد.