تلاش رسانه‌ای برای آزادی دانشمند ایرانی محبوس در آمریکا
تلاش رسانه‌ای برای آزادی دانشمند ایرانی محبوس در آمریکا
پیمان جبلی با ابراز "اعتراض ما به آمریکایی‌ها ادامه دارد تا دانشمندمان را آزاد کنند"، گفت: فعلاً هیچ گشایشی نشده و حتی تفهیم اتهامی هم اتفاق نیفتاده است.

جبلی: تلاش رسانه‌ای برای آزادی دانشمند ایرانی محبوس در آمریکا ادامه می‌یابد

پیمان جبلی با ابراز “اعتراض ما به آمریکایی‌ها ادامه دارد تا دانشمندمان را آزاد کنند”، گفت: فعلاً هیچ گشایشی نشده و حتی تفهیم اتهامی هم اتفاق نیفتاده است.

به گزارش خبرگزاری صبح اقتصاد، ۳۰ مهر سال گذشته مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی در آمریکا دستگیر شد و تاکنون در بند زندانی در این کشور است؛ یکی از اقداماتی که شبکه‌های خارجی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در دستور کار خودش قرارداد ساخت مستندها، برنامه‌ها و جریان‌سازی‌هایی علیه نقض حقوق بشر آمریکا بود.

کمپین اعتراضی شبکه پرس‌تی‌وی نسبت به ادامه غیرقانونی بازداشت مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی دستگیرشده در آمریکا وارد مراحل جدی‌تر شد و امروز کنفرانس خبری با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی مقیم تهران برگزار کرد.

پیمان جبلی معاون برون‌مرزی سازمان صداوسیما در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: ما در قبال جنایت‌ها و رفتارهای ضدحقوق بشر آمریکایی، مأموریت رسانه‌ای داریم و در این راستا شبکه پرس‌تی‌وی کمپین اعتراضی راه‌اندازی کرد؛ علاوه بر آن برنامه‌ریزی برای آنتن پرس‌تی‌وی و تدارک گزارش‌ها، در بخش‌های خبری به این موضوع پرداخته شده است و این اعتراض‌ها ادامه خواهد داشت.

وی افزود: کمپین آزادی سلیمانی با هشتگ Free_Masoud_Soleimani# در فضای مجازی با هدف اطلاع‌رسانی از وضعیت این دانشمند ایرانی و آزادی هرچه سریع‌تر او توسط کاربران دنبال می‌شود. پرس‌تی‌وی برنامه‌ای ویژه در قالب برنامه هفتگی «ایران امروز» پرس‌تی‌وی را نیز به این موضوع اختصاص داده است که به بحث‌های حقوقی بازداشت دانشمندان ایرانی از جمله مسعود سلیمانی می‌پردازد.

جبلی با اشاره به فعالیت گسترده پرس‌تی‌وی در فضای شبکه‌های اجتماعی، خاطرنشان کرد: کلیپ‌ها و بسته‌های محتوایی متعددی در این زمینه تولید و با شیب زمانی مناسبی که از چندی پیش آغاز شده است منتشر می‌شود و امروز همزمان با سالروز بازداشت مسعود سلیمانی به اوج خودش می‌رسد.

معاون برون‌مرزی صداوسیما در پاسخ به این سؤال که آیا گشایشی برای آزادی این دانشمند ایرانی شده است، خاطرنشان کرد: روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه تا بامداد جمعه بخش اعظم آنتن پرس‌تی‌وی به موضوع سلیمانی دانشمند ایرانی دستگیرشده اختصاص دارد و به این حرکت ظالمانه آمریکایی‌ها اعتراض داریم و این اعتراض را ادامه می‌دهیم. هیچ گشایشی نشده و حتی تفهیم اتهامی هم اتفاق نیفتاده است.

به گزارش خبرنگار تسنیم، گیسومیشا احمدی یکی از مجریان و برنامه‌سازان شبکه پرس‌تی‌وی، مستندی در رابطه با چرایی زندانی کردن چهره‌های علمی ایرانی توسط غربی‌ها و واکاوی دستگیری مسعود سلیمانی تهیه کرده است که برای نخستین‌بار  روی آنتن شبکه پرس‌تی‌وی خواهد رفت.

مسعود سلیمانی، استادتمام دانشگاه تربیت مدرس و یکی از محققین برجسته در حوزه سلول‌های بنیادی مهرماه سال گذشته برای سفری تحقیقاتی و فرصت مطالعاتی به کشور آمریکا سفر کرد و قرار بود پس از پروژه خود سریعاً به تهران بازگردد، اما پیش از آنکه به مقصد برسد در فرودگاه آتلانتا دستگیر شد.

متن بیانیه خانواده دانشمند ایرانی در این کنفرانس قرائت شد که به‌شرح ذیل آمده است:

“یک سال از بازداشت غیرقانونی پروفسور مسعود سلیمانی استادتمام و مدیر گروه خون‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس می‌گذرد؛ دانشمند برجسته‌ای که نه‌تنها استاد ﻧﻤﻮﻧﻪ ﮐﺸﻮری در ایران در سال ۱۳۹۴ است، که در زﻣﺮه ﯾﮏ درﺻﺪ ﺑﺮﺗﺮ داﻧﺸﻤﻨﺪان و ﻧﺨﺒﮕﺎن ﺟﻬﺎن بر اساس ارزیابی ISI (مؤسسه علمی تامسون) در سال ۲۰۱۵ شناخته می‌شود و دایره شهرت و اعتبار علمی او شعاعی جهانی دارد.

او در سال ۲۰۱۸  توسط مایوکلینیک آمریکا جهت انجام پروژه‌های تحقیقاتی به این کشور دعوت شد و پس از اصرار بسیار مایوکلینیک، دعوت را پذیرفته و در اکتبر ۲۰۱۸ پس از دریافت ویزای رسمی، عازم آمریکا شد؛ اما طی برنامه‌ای از پیش تعیین‌شده، پلیس FBI پس از خروج وی از ایران، ویزای او را در هواپیما باطل کرد و در فرودگاه شیکاگو به‌اتهام ورود غیرقانونی به آمریکا بازداشت و با اتهام دوم نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران، روانه زندانی در جورجیا کرد.

بدتر این‌که پس از آگاهی خانواده از بازداشت سلیمانی هم، تا یک هفته اطلاعی از محل زندان او در دست نبود؛ حتی در پی اصرار بر جست‌و‌جو و تحقیق در مورد محل نگهداری دکتر سلیمانی، پلیس فرودگاه شیکاگو اعلام کرد که این پروفسور ایرانی با پرواز قطر به ایران برگشته است(!)، تلاش نافرجامی که در نهایت تنها اقدام عامدانه آمریکا برای وانمود کردن  «ناپدید شدن» سلیمانی و منحرف ساختن روند پیگیری از مسیر اصلی را افشا کرد و پشت‌پرده مشوش دستگیری این دانشمند ایرانی را مسجل کرد.

اکنون یک سال است که پروفسور مسعود سلیمانی بدون تفهیم اتهام و بدون برگزاری دادگاه در زندان اسیر است و به این محقق جوان که سابقه هیچ نکته منفی و عمل غیرقانونی در زندگی خود نداشته و ندارد و اقدامات و تحقیقات علمی وی همیشه شفاف و در جهت کمک به بشریت بوده و هم‌اکنون نیز رفتار و اقدامات وی در زندان بسیار بشردوستانه و مورد احترام و اعتراف زندانیان و نگهبانان است، این اجازه داده نشده تا با ارائه وثیقه از زندان آزاد باشد تا دادگاه وی برگزار شود.

همه اینها در شرایطی است که از طرفی ایشان دچار بیماری مزمن سندرم روده تحریک‌پذیر است و برای کاهش دردهای ناشی از بیماری و استرس، نیازمند داروهای خاصی است که با وجود تلاش‌های فراوان خانواده برای رساندن داروها به وی و حتی ارسال داروها توسط دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا،  با تحویل داروها به وی مخالفت شده [است] و مقامات زندان مانع رسیدن دارو به او شده‌اند، به‌طوری که هم‌اکنون وضعیت روحی و جسمی ایشان بسیار نامطلوب بوده و تاکنون ۱۵ کیلو کاهش وزن و ضعف شدید بینایی پیدا کرده است.

من دکتر ربیعی، به‌عنوان همسر پروفسور مسعود سلیمانی، به‌همراه دیگر اعضای خانواده این نخبه بین‌المللی، این اقدام خصومت‌آمیز دولت آمریکا را محکوم کرده و معتقدیم سوء استفاده از اتباع کشورها برای مقابله با دولت آن کشور، عملی غیرانسانی، ناپسند و مصداق بارز نقض حقوق بشر است. اقدام به توطئه توسط دولت آمریکا و مایوکلینیک جهت به‌دام انداختن و بازداشت دانشمندی که در علم تخصصی خویش (سلول‌های بنیادی) شاخص بوده و در جهت کمک به بیماران صعب‌العلاج در تمام دنیا قدم برداشته، مقالات بسیاری در این زمینه نگاشته و اخیراً پیشرفت‌های شگرفی داشته است، حرکتی هدفدار بوده و به‌قصد دور نگه‌داشتن یک دانشمند غیرآمریکایی از علم و پیشرفت و عملکرد او محسوب می‌شود.

ما به عملکرد مایوکلینیک که از عرصه علمی، جهت به دام کشیدن دانشمندی از کشوری غیرآمریکایی به کام زندان‌های آمریکا استفاده کرده است، معترض بوده و معتقدیم ناامن کردن شرایط برای دانشمندان و نخبگان در هر جامعه موجب اختلال در تولید دانش و کم‌شدن اشتیاق پژوهشگران شاخص جهان در این مسیر می‌شود. بدیهی است که هیچ انسان خردمندی این رفتار مغرضانه و غیرانسانی را تأیید نمی‌کند؛ لذا به‌صراحت خواستاریم اگر آمریکا مدعی عدالت و رعایت حقوق بشر است می‌بایست در سریع‌ترین زمان، پروفسور مسعود سلیمانی را بدون هرگونه قید و شرط آزاد کند، چرا که ادلّه کافی برای محکوم کردن این دانشمند پاک‌سیرت وجود ندارد، چه‌بسا که اگر وجود داشت، زمان انتظار یک‌ساله برای برگزاری دادگاه نیز دور از منطق و واقعیت بود.

همچنین از دانشگاه تربیت مدرس تهران و تمام نهادهای ایرانی و بالأخص وزارت امور خارجه، رسانه‌ها و خبرنگاران مستقل و آزاده‌ای که به موضوع آزادی مسعود سلیمانی و بررسی علل بازداشت و محکوم‌کردن اقدام ناجوانمردانه دولت آمریکا ورود کرده و می‌کنند، به‌ویژه شبکه بین‌المللی پرس‌تی‌وی که پیگیر درخواست آزادی ایشان است، نهایت تشکر را داریم و خواهشمندیم دانشمندان و دانش‌پژوهان ایرانی و غیرایرانی به‌منظور جلوگیری و عدم تکرار این موارد به دولت آمریکا و سیاست‌های ضد حقوق بشری آن اعتراض کرده و آزادی هرچه سریع‌تر پروفسور مسعود سلیمانی را از دولت و نظام حقوقی آمریکا مطالبه کنند.

اما از دولت جمهوری اسلامی ایران نیز درخواست داریم با توجه به اینکه در ابتدا اهمیت چندانی به موضوع داده نشد و پس از ۶ ماه موضوع مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفت، روند پیگیری این موضوع را جدی‌تر از هر زمان دیگری دنبال کند، زیرا هنوز اقدامی عاجل جهت آزادی این دانشمند مظلوم و بی‌گناه انجام نشده و خسارات و دشواری‌های بی‌حد حبس طولانی و فاقد قاعده قانونی پروفسور سلیمانی به‌طور روزافزون استمرار دارد، تا بدانجا که با درگذشت تأسف‌بار مادر ایشان در پی شوک دریافت خبر بازداشت فرزند، آرزوی دیدار دوباره مادر برای مسعود سلیمانی تا ابد باقی خواهد ماند و این ضایعه غیرقابل جبران بر آلام ناشی از وضعیت ناگوار ایشان به‌شدت افزوده و وضعیت روحی و جسمی این دانشمند بشردوست در حال حاضر نامساعد است.

دولت جمهوری اسلامى ایران می‌بایست بدون در نظر گرفتن ملاحظاتی که بعضاً بسیار وقت‌گیر و مشکل‌ساز بوده و تا دیرتر نشده است، اقدامی عاجل جهت رهایی این دانشمند آزاده انجام دهد.

بیش و پیش از همه از خداوند متعال مسئلت داریم بازگشت هرچه نزدیکتر این فرزند شایسته، همسر وفادار،  پدر مهربان و استاد نمونه دانشگاه و دانشمند نوع‌دوست و شاخص به آغوش خانواده، دانشگاه و جامعه علمی ایران و جهان را به‌لطف و حکمت خود مقدر فرماید.