تماسی با آمریکا درباره برجام و غیر آن نداشته ونداریم/سیاست خارجی موضوع بده بستان‌های جناحی نیست
تماسی با آمریکا درباره برجام و غیر آن نداشته ونداریم/سیاست خارجی موضوع بده بستان‌های جناحی نیست
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز تاکید کرد: هیچ تماس مستقیم و غیرمستقیمی با آمریکا در ارتباط با موضوعات برجامی و غیربرجامی نداشته و نداریم.

به گزارش واحد سیاسی خبرگزاری صبح اقتصاد سعید خطیب زاده صبح امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با آخرین روند وضعیت بدهی عراق به ایران و انتشار برخی از اخبار مبنی بر آزادسازی بخشی از این پول ها گفت: عراق همواره تلاش کرده که دیون خود را به ایران بپردازد. البته برخی از موانع از جمله موانع تحریمی که از سوی آمریکا اعمال شده وجود دارد.”تماسی با آمریکا درباره برجام و غیر آن نداشته ونداریم”

وی ادامه داد: از چند ماه قبل گفت وگو ها و رایزنی هایی بین بانک مرکزی ایران و  طرف های عراقی در ارتباط با مسیرهای پرداختی این دیون صورت گرفته است که برخی از آن ها به نتیجه رسیده است.

وی با بیان اینکه این رایزنی ها و گفت وگوها در مسیر خود ادامه دارد، تصریح کرد: پیشرفت های خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

اقدام عملی از سوی کره جنوبی مشاهده نکرده‌ایم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در برخی از اخبار مطرح شده که حدود سه میلیارد دلار از بدهی های عراق و کره جنوبی به ایران در حال آزاد شدن است، گفت: در خصوص آزادسازی پول های بلوکه شده ایران در کره جنوبی ما هنوز اقدام عملی از سوی دولت این کشور مشاهده نکرده ایم. صحبت به اندازه کافی در این زمینه صورت گرفته است و ما منتظر اقدام عملی از سوی کره در این زمینه هستیم.

پیام سفر پاپ به عراق، بازگشت امنیت به این کشور است

خطیب زاده همچنین در مورد سفر اخیر پاپ به عراق و دیدار وی با آیت الله سیستانی و نگاه ایران به این سفر و تلاش برخی از رسانه های منطقه در ارتباط با دوگانه سازی بین ایران و عراق گفت: سفر پاپ به عراق سفر خوب، مهم و حائز اهمیتی بود.

وی با بیان اینکه عراق با رشادت های مردم این کشور، درایت مرجعیت و خون هایی که ریخته شده به این میزان امنیت رسیده است که سفری به این مهمی به آن انجام شود، گفت: پیام این سفر و سفرهای این چنینی، عراق امن و بازگشت این کشور به صحنه آرامش است.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در مورد دیدار پاپ با آیت الله سیستانی از مراجع بزرگ شیعیان گفت: دیدار انجام شده با مرجعیت عالی عراق نشان دهنده گفت وگوی ادیان و تقریب ادیان است. پیام این دیدار پیام گفت وگو، صلح، دوستی و همکاری های تمدنی است برخلاف آن هایی که دنبال خشونت و خونریزی هستند.”تماسی با آمریکا درباره برجام و غیر آن نداشته ونداریم”

خطیب زاده گفت: در این دیدار این مرجعیت عالیقدر عراق به پیام های مهمی اشاره کردند از جمله اهمیت توجه به عدالت، نقش ایمان در حل و فصل موضوعات جهانی و اهمیت توجه به روش های عادلانه در حل مسائل بین المللی و خودداری از روش های غیرسازنده از جمله تحریم ها و درخواست از رهبران مذهبی جهان برای کمک به ایجاد جهانی بهتر.

افغانستان برگ مذاکراتی ما با هیچ کسی نیست/ با آمریکا تماسی نداریم

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص نامه وزیر خارجه آمریکا به رئیس جمهور افغانستان و پیشنهاد تشکیل سازوکاری در ارتباط با موضوع افغانستان با حضور ایران، آمریکا و چند کشور دیگر در قالب سازمان ملل و اینکه آیا قبل از انتشار این نامه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم ایران در جریان این پیشنهاد آمریکا قرار گرفته است و اینکه برخی معقدند که ممکن است ایران موضوع افغانستان را تبدیل به برگ مذاکراتی برجامی با آمریکا کند، گفت: ما هیچ تماس مستقیم و غیرمستقیمی با آمریکا در مورد موضوعات برجامی و یا غیربرجامی نداشته و نداریم.

خطیب زاده ادامه داد: در خصوص پیشنهاد برگزاری نشستی در سازمان ملل و در چارچوب این نهاد بین المللی ما هنوز دعوت نامه ای از سازمان ملل در خصوص افغانستان دریافت نکرده ایم و بعد از اینکه دریافت کردیم آن را بررسی خواهیم کرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: نگاه ما به دوستان مان، دوستی است و هیچ گاه نگاه ابزاری به هیچ کدام از دوستان مان در منطقه نداشته ایم. افغانستان به خودی خود حوزه بسیار مهمی است و برگ مذاکراتی ما با هیچ کسی نیست.

نگران بحران تراژیک در یمن هستیم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با موضع یمن و اتفاقات رخ داده در ارتباط با این بحران گفت: در خصوص آنچه که در یمن اتفاق می افتد ما واقعا نگران بحران تراژیک در این کشور هستیم. چندین میلیون یمنی در نیاز مطلق به غذا، دارو و آب آشامیدنی سالم هستند. این وضعیت و این اتفاق ها وضعیت شرم آوری برای مدعیان حقوق بشر است.”تماسی با آمریکا درباره برجام و غیر آن نداشته ونداریم”

خطیب زاده با اشاره به نگاه و طرح ایران برای حل موضع یمن گفت: در شش سال گذشته ایران همواره بر لزوم آتش بس در این منطقه همراه با دسترسی های انسان دوستانه مردم یمن به غذا و دارو و برداشتن محاصره این کشور تأکید کرده است.

وی با بیان اینکه مردم یمن حق دفاع مشروع از خود را دارند اما مسیری جز گفت وگو و راه حل سیاسی وجود ندارد، تصریح کرد: اگر عربستان هرچه زودتر به این جنگ خانمان سوز پایان دهد می تواند روزهای بهتری را برای خودش و منطقه رقم بزند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با مباحث مطرح شده در مورد حمله انصار الله یمن به آرامکو و نگاه ایران به این موضوع اظهار کرد: ریشه آنچه که در یمن رخ می دهد تجاوز شش ساله و ظلم آشکاری است که دولت عربستان علیه مردم مظلوم یمن انجام داده است. آنچه که اکنون شاهد هستیم بمباران های کوری است که در بخش های مختلف یمن اتفاق می افتد.

وی با اشاره به انتشار برخی از اخبار مبنی بر استفاده از نیروهای القاعده برای سرکوب مردم یمن گفت: آنچه که ما امروز در این منطقه شاهد آن هستیم ریشه هایی دارد که باید به آن توجه شود.

خطیب زاده ادامه داد: عربستان سعودی باید هر چه زودتر جنگ در این منطقه را خاتمه دهد و دست از محاصره مردم یمن بردارد و این اقدامات قطعا به تحقق ابتکارات سازمان ملل و آمادگی دیگر کشورها برای حل این بحران در مسیر سیاسی کمک می کند.

اگر عربستان از توهم پیروزی با جنگ بیرون بیاید ایران آماده بیشترین کمک برای حل بحران یمن است

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد برخی اتهامات مطرح شده از سوی مقامات سعودی علیه ایران در ارتباط با تحولات اخیر بحران یمن تصریح کرد: همان طور که پیش از این گفتم ریشه بحرانی که اکنون در یمن وجود دارد جنگ است، جنگی که ولیعهد عربستان فکر می کرد در طول سه هفته با کشتن مردم یمن می تواند به پایان برساند.”تماسی با آمریکا درباره برجام و غیر آن نداشته ونداریم”

وی ادامه داد: مردم یمن شش سال است که دست خالی در برابر بمب های اروپایی و آمریکایی و سلاح های پیشرفته ای که در اختیار سعودی گذاشته شده ایستادگی کرده و از خود دفاع کرده است.

خطیب زاده افزود: فرافکنی مشکل سعودی را حل نمی کند، مشکل سعودی با توقف جنگ حل خواهد شد و ایران از همان ابتدای وقوع این بحران طرح چهار ماده ای را برای حل آن ارائه داد و همین امروز نیز ایران این آمادگی را دارد که بیشترین کمک موثر را برای حل این بحران ارائه کند اگر عربستان از توهم جنگ برای حل و فصل موضوع یمن بیرون بیاید.

سیاست خارجی موضوع بده بستان‌های احزاب و جریان های سیاسی نیست

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در روزهای اخیر بعضا شاهد اظهارنظرهایی از سوی برخی از افراد در عرصه سیاست خارجی کشور بوده ایم و این اظهارنظرها بعضا باعث ایجاد هزینه هایی برای کشور و دستگاه دیپلماسی شده است، گفت: همه باید اجازه دهند که سیاست خارجی کشور در مسیر حرفه‌ای خود حرکت کند. سیاست خارجی کشور نه موضوع بده بستان های احزاب و جریان های سیاسی است و نه موضوع جدال های خیابانی و کف خیابانی. موضوع سیاست خارجی، موضوع امنیت ملی است و مجاری آن در قانون کاملا مشخص و روشن است. وزارت خارجه هم به عنوان صدای تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران در عرصه سیاست خارجی شناخته شده است.

خطیب زاده ادامه داد: جامعه ایران جامعه پویایی است ولی در موضوعات حساس برخی از افراد باید به مواضع خود با دقت بیشتری نگاه کنند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان افزود: همه آن هایی که با روند های تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایران آگاه هستند می دانند که به کجا باید نگاه کنند و کجا بیان کننده مواضع جمهوری اسلامی ایران در موضوعات حساس و سیاست خارجی است.”تماسی با آمریکا درباره برجام و غیر آن نداشته ونداریم”

موضوع ایران و آمریکا موضوع پالس و ارسال سیگنال نیست

وی در پاسخ به سوالی در مورد سفر وزیر خارجه ایرلند به تهران و برخی از اظهارنظرها مبنی بر اینکه در جریان این تماس ها گفته می شود سیگنال هایی بین ایران و آمریکا رد و بدل شده است، تأکید کرد: موضوع ایران و آمریکا موضوع پالس و ارسال سیگنال نیست بلکه در واقع موضوع اجرای موثر مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل و رفع موثر تحریم ها از سوی آمریکا است و این ها احتیاج به پالس، سیگنال و گمانه زنی ندارد.

  • منبع خبر : ایسنا