تمایل ترامپ به پیمان هسته ای جدید با روسیه و چین
تمایل ترامپ به پیمان هسته ای جدید با روسیه و چین
رئیس جمهور آمریکا درست در روزی که واشنگتن به یک پیمان مهم کنترل تسلیحات هسته ای پایان داد، از تمایل خود به انعقاد یک توافق هسته ای جدید و جامع با روسیه و چین خبر داد!

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از راشاتودی، ترامپ روز جمعه در محوطه بیرونی کاخ سفید خطاب به خبرنگاران گفت: «ما با روسیه برای [انعقاد] یک پیمان هسته ای در حال گفتگو هستیم. چین نیز نسبت به این موضوع مشتاق است».

این نخستین باری نیست که رئیس جمهور آمریکا طرح بلندپروازانه کاهش جنگ افزارهای هسته ای را مطرح کرده است. وی اولین بار در ماه آوریل به این موضوع اشاره کرد و مدعی شد که هدف نهایی آن «خلاصی یافتن» از جنگ افزارهای هسته ای تا بالاترین میزان ممکن است.

در واقع دولت ترامپ برای نوسازی زرادخانه هسته ای آمریکا و روزآمد کردن دکترین های پنتاگون در زمینه کاربرد تسلیحات اتمی میلیاردها دلار هزینه کرده است، آنهم در حالی که پیمان منع موشکهای هسته ای میان برد سال ۱۹۸۷ را که عامل برقراری صلح در اروپا ظرف ۲۰ سال گذشته بوده است، دور انداخت.

در واقع پیمان منع موشکهای هسته ای میان برد روز جمعه دوم آگوست به طور رسمی پایان یافت. شش ماه پیش از پایان رسمی این پیمان، دولت ترامپ با ادعای اینکه روسیه دارای سامانه موشکی ناقض این پیمان است، خروج واشنگتن از پیمان مزبور را اعلام کرد.

از سوی دیگر، چین نیز درگیر جنگ تجاری با واشنگتن است و اعزام کشتی های آمریکا به آبهای مورد ادعای پکن و فروش تسلیحات به جزیره موردمناقشه تایوان بر این تنشها افزوده است. افزون بر آن، مقامات چین تاکنون ادعاهای ترامپ در خصوص اشتیاق آنها به انعقاد یک توافق هسته ای را تأیید نکرده اند.

  • منبع خبر : مهر