تمجید شینزو آبه از دیدگاه امام خامنه‌ای درباره تسلیحات هسته‌ای
تمجید شینزو آبه از دیدگاه امام خامنه‌ای درباره تسلیحات هسته‌ای
آبه نخست‌وزیر ژاپن در مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به افزایش تنش‌ها در خاورمیانه از دیدگاه مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «ایران قصد تولید، نگهداری و استفاده از تسلیحات هسته‌ای را ندارد» به‌عنوان «اظهارات گرانبها» یاد و از آن تمجید کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اشاره به افزایش تنش‌ها در خاورمیانه از دیدگاه مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «ایران قصد تولید، نگهداری و استفاده از تسلیحات هسته‌ای را ندارد» به‌عنوان «اظهارات گرانبها» یاد و از آن ستایش کرد.

آبه افزود: دیدگاه تغییرناپذیر من این است که از ایران به‌عنوان یک قدرت اصلی در منطقه بخواهم اقداماتی را انجام دهد که برگرفته از تاریخ غنی آن کشور است.

گزارش می‌افزاید: آبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، به‌دنبال یک تعادل میان ایران و آمریکا بود که بیانگر تمایل کشورش برای حفظ روابط دوستانه و دیرینه خود با ایران در مقابل فشارهای آمریکاست.

او گفت: حمله به تأسیسات نفت خام عربستان یک جنایتی بسیار تحقیرآمیز بود که نظم اقتصادی بین‌المللی را گروگان نگه می‌دارد.

گزارش می‌افزاید: در حالی که آمریکا ایران را عامل حمله به تأسیسات نفتی عربستان می‌داند، تهران این اتهامات را رد می‌کند و حوثی‌های یمن نیز بارها این حمله را به‌عهده گرفته‌اند.

آبه در ادامه سخنانش عزم خود را برای تحقق دیدار چهره به چهره با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی نشان داد و گفت: این یک هدف غیرقابل تغییر برای ژاپن در چارچوب حل مسائل هسته‌ای، موشکی و مفقودشدگان ژاپنی و همچنین عادی‌سازی روابط با پیونگ‌یانگ است.

به گزارش ایرنا، نخست وزیر ژاپن حمایت خود را از رویکرد ترامپ در قبال کره شمالی اعلام کرد و گفت: کشورش از دیدار کیم و ترامپ حمایت می‌کند.

او با اشاره به اینکه مصمم است با رئیس «کیم جونگ اون» به‌صورت چهره به چهره و بدون هیچ گونه پیش‌شرطی دیدار کند، اظهار کرد: حل مسئله اتباع ژاپنی ربوده‌شده توسط پیونگ‌یانگ در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ اولویت اصلی من است.