با موافقت نمایندگان؛ تمدید وام های زلزله زدگان فوریتی شد
با موافقت نمایندگان؛ تمدید وام های زلزله زدگان فوریتی شد

نمایندگان مجلس با دو فوریت استفساریه ای موافقت کردند که در صورت تصویب نهایی آن، با تمدید وام های قبلی زلزله زدگان آن ها می توانند وام جدید برای بازسازی خانه های خود دریافت کنند. در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی دو فوریت طرح استفساریه چگونگی امحال وام مردم در مناطق زلزله […]

نمایندگان مجلس با دو فوریت استفساریه ای موافقت کردند که در صورت تصویب نهایی آن، با تمدید وام های قبلی زلزله زدگان آن ها می توانند وام جدید برای بازسازی خانه های خود دریافت کنند.

در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی دو فوریت طرح استفساریه چگونگی امحال وام مردم در مناطق زلزله زده در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه در دفاع از دو فوریت این طرح گفت: بر اساس ضوابط جاری بانک ها و موسسات اعتباری، مطالبات بانکی به دو طبقه جاری و غیرجاری تقسیم بندی و در حساب های مشخص نگهداری می شوند که هر یک از آنها آثار و تبعات خاص خود را دارد این آثار برای بانک ها از تغییر در ذخیره قانونی که برای مطالبات جاری ۱.۵ درصد و برای غیر جاری بر حسب سن طلب از ۲۰ درصد تا ۱۰۰ درصد تعیین شده است.

عضو کمیسیون اجتماعی ادامه داد: پاره ای تنبیهات و محدودیت از جمله کاهش مزایای کارکنان و تنزل درجه شعب نیز تعیین شده است. برای مشتری نیز اگر دیون وی در طبقه غیر جاری قرار گیرد پاره ای محدودیت ها نظیر ممنوعیت دریافت تسهیلات ممنوعیت افتتاح حساب جاری و دریافت دسته چک اعمال می گردد.

مصری ادامه داد: در عرف جاری واژه امحال و تمدید در یک معنی به کار می روند اما در اصطلاح بانکی و حسب مصوبه شورای پول و اعتبار این دو واژه معنای متفاوتی دارند امحال صرفا به معنای عدم توسل بانک به اقدامات اجرایی است و در حالت امحال مطالبات در ردیف غیرجاری باقی می ماند. اگر مقرر باشد که مطالبات به سر فصل جاری برگشت داده شود باید از واژه تمدید استفاده کرد.

وی گفت: نظر به اینکه در مصوبات مجلس از واژه امحال استفاده می شود مراجع نظارتی، بانک ها را موظف می دانند که مطالبات را در سرفصل غیرجاری نگهداری کنند این امر با اعتراض شدید مشتریان از یک سو و خسارت به بانک از سوی دیگر مواجه می شود.

مصری گفت: در مناطق زلزله زده به عنوان مثال فردی تسهیلات مسکن مهر دریافت کرده است به دلیل زلزله وام وی تا دو سال امحال شده است به همین دلیل هر گونه باز کردن حساب جاری و دریافت وام برای وی ممنوع شده و برای ساخت خانه خود نمی تواند وام دریافت کند.

وی خطاب به نمایندگان گفت: به خاطر مردم مناطق زلزله زده که روز گذشته ۲۰ چادر آنها را طوفان برد در حالی که زن و بچه مردم بدون روسری زیر چادر بودند با دو فوریت این استفساریه موافقت کنید تا مردم ناطق زلزله زده بتوانند برای ساخت خانه هایشان وام دریافت کنند.

نمایندگان نیز با ۱۶۳ رای موافق، ۱۱ رای مخالف، ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر در مجلس با دو فوریت این استفساریه موافقت کردند.

در صورت تایید نهایی این استفساریه در تعریف بانکی امحال به معنای تمدید مطالبات با تعیین سررسید جدید خواهد بود و زلزله زدگان می توانند از تسهیلات برای بازسازی خانه های خود استفاده کنند.