توافق جدید آتش‌بس در قره‌باغ
توافق جدید آتش‌بس در قره‌باغ
نخست‌وزیر ارمنستان از امضای توافق جدید با رهبران روسیه و جمهوری آذربایجان برای پایان جنگ در منطقه مورد مناقشه "قره‌باغ" خبر داد.

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان شامگاه دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان درخصوص پایان دادن به  جنگ و درگیری در منطقه قره‌باغ به توافق رسیده است.”توافق جدید آتش‌بس در قره‌باغ”

وی این تصمیم را “بسیار سخت و دردناک” توصیف کرد و خطاب به مردم کشورش گفت: تصمیم “خیلی خیلی دشواری” را برای خودم و شما گرفتم؛ تا حدی دردناک که شخصا قادر به توصیفش نیستم اما این تصمیم بنا بر تحلیل های عمیق از اوضاع نظامی و ارزیابی‌ افرادی که آن را درک بهتری دارند، اتخاذ شد.

پاشینیان اعلام کرد : این پیروزی نیست، اما تا وقتی که خودتان به بازنده بودن در جنگ اعتراف نکنید، شکست  هم نخواهد بود.

از سوی دیگر کاخ کرملین در بیانیه‌ای با تایید این مطلب اعلام کرد که رهبران روسیه، آذربایجان و ارمنستان بیانیه‌ای مشترکی را برای آتش بس در منطقه قره باغ امضا کردند.

اعزام نیروهای روسی به قره باغ

همچنین وزارت دفاع روسیه اعلام کرده که نیروهای حافظ صلح به منطقه قره باغ اعزام می کند.”توافق جدید آتش‌بس در قره‌باغگ

این وزارتخانه اعلام کرد نیروهای حافظ صلح شامل ۱۹۶۰ نظامی به همراه ۹۰ خودروی زرهی و ۳۸۰ تجهیزات نظامی دیگر خواهند بود.

این نیروها در نقاط بازرسی در امتداد خط مرزی در قره باغ مستقر خواهند شد و مرکزی فرماندهی را برای نظارت بر آتش بس ایجاد خواهند کرد.

از زمان آغاز درگیری‌های جدید در قره باغ، سه توافقنامه برای آتش بس در این منطقه امضا شد که همه آنها با شکست مواجه شد.”توافق جدید آتش‌بس در قره‌باغ”

  • منبع خبر : ایسنا