توسلی: بانک ها اقدامی برای پرداخت وام انجام نمی دهند
توسلی: بانک ها اقدامی برای پرداخت وام انجام نمی دهند
یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: یک ماه تا پایان سال باقی مانده اما بانک‌ها برای پرداخت وام اقدام نمی‌کنند.

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: یک ماه تا پایان سال باقی مانده اما بانک‌ها برای پرداخت وام اقدام نمی‌کنند.

به گزارش ایسنا، فتح الله توسلی در جلسه علنی امروز (دوشنبه) در تذکریی با اشاره به خشکسالی بی‌سابقه گفت: بسیاری از کشاورزان با مشکلات جدی در پرداخت وام‌های کشاورزی مواجه هستند. شعبات بانک‌ها پر از کشاورزانی است که جریمه می‌شوند اما هنوز دولت در موضوع امهال وام‌های کشاورزی تصمیم نگرفته است.

وی با بیان اینکه محصولات کشاورزی روی دست کشاورزان مانده است، گفت: صادرات سیب‌زمینی با مشکلات جدی روبرو شده اما تعرفه صادرات را بالا برده‌اند و انبارها مملو از سیب‌زمینی و در حال فاسد شدن است. هیچ مدیریتی در توزیع و صادرات این محصول و باقی محصولات کشاورزی در وزارتخانه‌های کشاورزی و صمت وحود ندارد و باید دولت تصمیم جدی بگیرد.

توسلی در تذکر دیگری گفت: یک ماه تا پایان سال باقی مانده اما بانک‌ها برای پرداخت وام اقدام نمی‌کنند؛ طبق گزارش دیوان محاسبات از ۶۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات تکلیفی ماده تبصره (۱۶) بیش از ۱۰ درصد آن پرداخت نشده است؛ بسیاری از تسهیلات مصوب مجلس پرداخت نشده و مردم با مشکلاتی مواجه هستند که نمونه ان تسهیلات فرزندآوری، اشتغال و ازدواج است. در این باره به وزارت اقتصاد و بانک مرکزی نامه‌ ای نوشتم که  تکلیف را موضوع کند؛ وقتی در بودجه این تسهیلات تکلیف شده و بانک‌ها از تراز نقدی و کمبود بودجه حرف می‌زنند چرا باید مردم در صف وام ۵۰ یا ۱۰۰ میلیون تومان باشند و بانک‌ها در این موضوع بهانه می‌آورند؟

این نماینده مجلس در پایان با بیان اینکه دولت برنامه ای در برنامه‌ای در موضوع زنان ندارد و زنان روستایی، بی‌سرپرست و بدسرپرست با مشکلات عدیده‌ای مواجه‌اند گفت: ده‌ها نهاد در کشور مسئولیت بانوان را برعهده دارند اما هیچ کدام مسئولیت نمی‌پذیرند؛ در روستاها برخی زنان به دنبال اشتغال خانگی هستند در موضوعات فرشبافی و هزاران موضوع دیگر که مربوط به بانوان است نهادها هیچ مسئولیتی را نمی‌پذیرند. معاونت زنان ریاست جمهوری، اداره کل زنان وزارت کشور، معاونت مربوط در وزارت ورزش و جوانان کدامشان مسئولیت می‌پذیرند؟

این عضو کمیسیون اقتصادی اضافه کرد: بسیاری از این مسئولان در کمیسیون تلفیق به دنبال بودجه هستند اما در عمل از آنها عملکردی نمی‌بینیم. کدام یک از این نهادها در مشکلات زنان گزارش داده‌اند؟ در موضوعات تولید پوشاک مناسب و حجاب و عفاف چه کرده‌اند؟ دولت به این مسائل توجه جدی کند حال اینکه نیمی از جمعیت کشور را بانوان تشکیل می‌دهند.

وی در پایان بیان کرد: طبق گزارش رسمی وضعیت جمعیت کشور و موالید به شدت نگران‌کننده است و همه نمودارها نمودار خطرناکی را در بحث موالید نشان می‌دهند؛ مجلس در این باره به وظایف خود عمل کند.