توصیه‌های WHO برای کنترل یک مشکل بهداشت عمومی جهانی
توصیه‌های WHO برای کنترل یک مشکل بهداشت عمومی جهانی
"خشونت جوانان" یک مشکل بهداشت عمومی جهانی است که طیف وسیعی از اعمال ناخوشایند و آسیب‌رسان از قلدری و درگیری فیزیکی گرفته تا قتل را شامل می‌شود.

“خشونت جوانان” یک مشکل بهداشت عمومی جهانی است که طیف وسیعی از اعمال ناخوشایند و آسیب‌رسان از قلدری و درگیری فیزیکی گرفته تا قتل را شامل می‌شود.

به گزارش صبح اقتصاد، بنابر آخرین آمار ارائه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت (WHO) هر ساله در سراسر جهان حدود ۲۰۰ هزار قتل در بین نوجوانان و جوانان ۱۰ تا ۲۹ ساله رخ می دهد که ۴۲ درصد از کل قتل ها در سطح جهان در هر سال را شامل می‌شود.

قتل، چهارمین عامل مرگ و میر در افراد ۱۰ تا ۲۹ ساله است و ۸۴ درصد از قربانیانِ این قتل ها، مرد هستند.

همچنین به ازای هر جوان کشته شده نیز تعداد بیشتری زخمی می شوند که نیاز به درمان دارند. با این حال حتی هنگامی که این خشونت ها منجر به مرگ کسی نشود، تأثیر جدی و اغلب مادام العمر بر عملکرد فیزیکی، روانی و اجتماعی افراد و حتی اطرافیان و خانواده‌های آنها می‌گذارند.

برخی از استراتژی‌ها و برنامه‌های پیشگیری از خشونت جوانان شامل موارد زیر است:

* بهره‌گیری از مهارت‌های زندگی و برنامه‌های توسعه اجتماعی که برای کمک به کودکان و نوجوانان به منظور مدیریت خشم، حل تعارض و رشد و بهبود مهارت‌های اجتماعی لازم در جهت حل مشکلات، طراحی شده‌اند.

* تقویت رویکردهای کل مدرسه برای پیشگیری از خشونت در مراکز آموزشی

* بهره مندی از برنامه هایی که از والدین حمایت می کنند و مهارت های فرزندپروری را آموزش می دهند.

* استفاده از برنامه های پیش دبستانی که مهارت های تحصیلی و اجتماعی را در سنین پایین به کودکان آموزش می دهند.

* مداخلات برای مقابله با مصرف مواد مخدر

* مداخلات برای مقابله با استفاده از سلاح گرم

* فعالیت پلیس جامعه و مسئله محور؛ مداخلات برای کاهش فقر و ارتقاء کیفیت محیط های شهری

به گزارش سایت اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت، پیشگیری از خشونت جوانان مستلزم داشتن رویکردی جامع است که به عوامل اجتماعی تعیین کننده خشونت مانند تغییرات سریع جمعیتی و اجتماعی و سطوح پایین حمایت اجتماعی می پردازد.

  • منبع خبر : ایسنا