تولید نفت روسیه ۴۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت
تولید نفت روسیه ۴۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت
تولید نفت روسیه در فوریه ۱۱.۳۴ میلیون بشکه در روز بوده است که ۴۰ هزار بشکه در روز نسبت به ماه قبل از آن کاهش داشته است.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد  به نقل از رویترز، اطلاعات وزارت انرژی روسیه نشان می‌دهد تولید نفت این کشور در فوریه ۱۱٫۳۴ میلیون بشکه در روز بوده است که ۷۵ هزار بشکه در روز از سطح ماه اکتبر، مبنای توافق اوپک، پایین تر بود ولی هنوز هم با هدف این توافق فاصله دارد .
این مقدار همچنین از ۱۱٫۳۸ میلیون بشکه در روز ماه ژانویه هم کمتر است. بر حسب تن، تولید نفت روسیه به ۴۳٫۳۰۳ میلیون در مقابل ۴۸٫۱۱۳ میلیون ماه ژانویه رسیده است .
تمام شرکتهای مهم نفتی روسیه تولیدشان را کم کرده اند. رزنفت، بزرگترین تولید کننده نفت روسیه و لوک اویل ، شرکت نفتی شماره دو این کشور از نظر تولید، تولیدشان را به ترتیب ۰٫۶ درصد و ۰٫۵ درصد به صورت ماهانه پایین آورده اند .
تولید در گزپروم نفت، بازوی نفتی شرکت گاز گزپروم، تا ۱٫۹ درصد در ماه گذشته کاهش یافت .
صادرات نفت روسیه در فوریه ۴٫۴۸۰ میلیون بشکه در روز بود که از ۴٫۳۱۳ میلیون بشکه در روز ماه جاری بیشتر بود .
اوپک و سایر تولیدکنندگان بزرگ جهان به رهبری روسیه توافق کردند در کل ۱/۲ میلیون بشکه در روز تولید نفت را از اول ژانویه کاهش دهند تا بازار را متعادل سازند و قیمت پایین نفت را افزایش دهند .
از این ۱٫۲ میلیون بشکه، روسیه تقبل کرده ۲۲۸ هزار بشکه در روز تولیدش را نسبت به ماه اکتبر پایین بیاورد .
الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه گفت که کشورش تولید نفت خود را ۹۷ هزار بشکه در روز در ماه فوریه نسبت به اکتبر پایین آورده است. او گفت که روسیه در سه ماهه اول سال جاری به هدف کاهش تولید خود می رسد .
تولید کنندگان اوپک و غیر اوپک در اواسط آوریل در وین این توافق را بررسی می‌کنند.نواک گفت که خیلی زود است بگوییم این توافق پس از شش ماه اول سال جاری باز هم تمدید خواهد شد ‌.
تا حالا، کاهش تولید اوپک بیشتر از روسیه بوده است .
عرضه نفت اوپک در فوریه به پایین‌ترین حد طی ۴ سال گذشته رسید ، چون عربستان و متحدان آن در خلیج فارس تولیدشان را بیشتر از حد  تعیین شده در توافق پایین آوردند و تولید نفت ونزوئلا هم ناخواسته بسیار کاهش یافت .
قیمت نفت خام تا ۶۶ دلار در هر بشکه پس از رسیدن به ۵۰ دلار ماه دسامبر بالا رفته است که دلیل آن مهار تولید کشورهای اوپک و دورنمای عرضه کمتر نفت توسط ونزوئلا پس از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه بخش نفت این کشور است .
تولید گاز طبیعی روسیه ماه گذشته ۶۱٫۸ میلیارد مترمکعب بود که معادل ۲٫۲۱ میلیارد متر مکعب در روز است. تولید گاز این کشور در ژانویه ۶۷٫۴۳ میلیارد مترمکعب بود .

  • منبع خبر : تسنیم