جزئیات سازوکار مالیات از املاک لوکس و خانه‌های خالی
جزئیات سازوکار مالیات از املاک لوکس و خانه‌های خالی
معاون فنی و حقوقی سازمان مالیاتی با اشاره به دستور کار وصول مالیات هوشمند در بازار مسکن، سازوکار مالیات ستانی از املاک لوکس و خانه‌های خالی را تشریح کرد.

جزئیات سازوکار مالیات از املاک لوکس و خانه‌های خالی

به گزارش پایگاه خبری صبح اقتصاد، معاون فنی و حقوقی سازمان مالیاتی با اشاره به دستور کار وصول مالیات هوشمند در بازار مسکن، سازوکار مالیات ستانی از املاک لوکس و خانه‌های خالی را تشریح کرد. روز گذشته  از سوی وزیر راه اعلام شد که با مصوبه دولت در کمیسیون اقتصادی در هفته قبل، مصوب شد تا  اختیارات لازم به سازمان امور مالیاتی داده شود تا بتواند مالیات خانه‌های خالی را آغاز کند. پیگیریها نشان می‌دهد، این موضوع مربوط به  اختیار لحاظ شده در اصلاحیه مورخ  ۹۴/۴/۳۱ قانون مالیاتهای مستقیم  میباشد.محمود علیزاده، با اشاره به ۲ برنامه  پیش روی سازمان مالیاتی که نتایج  تنظیم کننده جدی در بازار مسکن  خواهد داشت، گفت: بر اساس قانون بودجه سال ۱۳۹۹ دریافت مالیات از املاک لوکس بالای ۱۰ میلیارد تومان و همچنین خودروهای لوکس با ارزش بیش از ۷۰۰ میلیون تومان در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 

پیشنهاد اولیه سازمان مالیاتی، وصول مالیات از املاک بالای ۵ میلیارد تومان بود

وی افزود، در پیشنهاد اولیه سازمان مالیاتی کشور قرار بود تا از املاک بیش از ۵ میلیارد تومان مالیات ستانی انجام شود در آن صورت هم از تعداد ملک بیشتری مالیات گرفته میشد و هم میشد انتظار داشت تا فرایند عرضه املاک برای قرار نگرفتن در زمره و فهرست پرداخت مالیات افزایش یابد.

به گفته معاون سازمان مالیاتی، اگر قیمت املاک افزایش یابد به همان نسبت مالیات بیشتری پرداخت شود. طبق اختیار سازمان مالیاتی مقرر در قانون امکان مالیات ستانی از املاک با ارزش بیش از ۱۰ میلیارد تومان فراهم شده است و این موضوع به نفع سفطه بازان در بازار ملک نیست چراکه بایستی مالیات مربوطه را به طور کامل بپردازند.وی افزود،  مالیات  ستانی از املاک لوکس به معنای وصول مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه ملک می‌باشد که میتواند  منجر به افزایش عرضه در این بازار شود.

 

دی ماه آخرین فرصت صاحبان خانه‌های خالی برای اظهار اطلاعات

علیزاده با بیان اینکه، دستور العمل نحوه رسیدگی و چگونگی مالیات ستانی از خانه‌های خالی با همکاری شهرداری و وزارت راه و شهرسازی تدوین خواهد شد، گفت: مودیانی که دارای خانه خالی هستند تا دی ماه سال جاری فرصت دارند که اطلاعات لازم از قبیل ارزش ملک و … را در اختیار سازمان مالیاتی قرار دهند در غیر این صورت برگ مطالبه مالیات برای آنها صادر خواهد شد.وی گفت: بر اساس تبصره ۷ ماده ۱۶۹ قانون مالیاتهای مستقیم بایستی سامانه شناسایی املاک خالی از سوی وزارت راه، طراحی میشد تا ادامه فرایند مالیات ستانی از سوی سازمان مالیاتی انجام شود. حالا با مصوبه جدید دولت اطلاعات لازم برای تکمیل فوری این سامانه فراهم خواهد شد.علیزاده ادامه داد، لینکهای ارتباطی بین سامانه سازمان مالیاتی و پایگاه اطلاعاتی وزارت راه برقرار خواهد شد. به این ترتیب با فراهم شدن این شرایط در اسرع وقت برای وصول مالیات از خانه‌های خالی اقدام خواهد شد.

 

مبنای وصول مالیات از خانه‌های خالی از سال ۹۵ خواهد بود

به گفته معاون سازمان مالیاتی، از آنجا که از سال ۹۵ قانون مذکور بایستی اجرایی میشد تمام خانههای خالی از آن سال مشمول مالیات خواهند بود. به این ترتیب صاحبان این املاک منتظر ورود سازمان مالیاتی برای وصول مالیات حقه دولت باشند.وی افزود، بر اساس ماده ۱۳۱ قانون مالیاتهای مستقیم نرخ مالیات از این املاک تعیین خواهد شد.

 

تدوین دستورالعملهای مالیات ستانی از املاک لوکس و خالی در نیمه اول سال

علیزاده در پایان تاکید کرد، به طور حتم در نیمه نخست سال جاری فرایند تدوین دستور العملهای مالیات ستانی از خانههای خالی به موجب قانون سال ۹۴ و املاک لوکس به موجب قانون بودجه سال جاری تکمیل خواهد شد.