حضور وزیر ارشاد در جشنواره نمایش‌های آیینی- سنتی (امیرکبیر)
حضور وزیر ارشاد در جشنواره نمایش‌های آیینی- سنتی (امیرکبیر)

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در جشنواره نمایش‌های آیینی- سنتی، از مجلس شبیه‌خوانی «شهادت میرزا ابوالقاسم فراهانی» (امیرکبیر) دیدن کرد. سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  با حضور در جشنواره نمایش‌های آیینی- سنتی، به تماشای مجلس شبیه‌خوانی  «شهادت میرزا ابوالقاسم فراهانی» (امیر کبیر) در محوطه باز مجموعه تئاترشهر نشست. او  پس از […]

ارشاد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در جشنواره نمایش‌های آیینی- سنتی، از مجلس شبیه‌خوانی «شهادت میرزا ابوالقاسم فراهانی» (امیرکبیر) دیدن کرد.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  با حضور در جشنواره نمایش‌های آیینی- سنتی، به تماشای مجلس شبیه‌خوانی  «شهادت میرزا ابوالقاسم فراهانی» (امیر کبیر) در محوطه باز مجموعه تئاترشهر نشست.

او  پس از اجرای این تعزیه، به دعوت گروه اجرایی این مجلس شبیه‌خوانی روی صحنه رفت و در سخنان کوتاهی با تقدیر از گروه اجرایی این تعزیه گفت: «این هنر نقبی است از گذشته به حال ما. اثری است که به درون ما راه می‌یابد و برون ما را می‌نمایاند.»

صالحی ادامه داد:  «اثری همچون شبیه‌خوانی میرزا تقی‌خان فراهانی، درباره شهیدان استقلال ایران است.  ضمن اینکه تاریخ معاصر ما را به تاریخ کهن‌مان پیوند می‌دهد و این پیوند، شایسته ستایش است.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ابراز خوشنودی از اجرای نسخه‌های غریب تعزیه در جشنواره نمایش‌های آیینی- سنتی اضافه کرد: «اجرای چنین نسخه‌هایی ارزشمند است چرا که این گروه و برگزارکنندگان جشنواره توانسته‌اند نسخه‌های مدفون را به نسخه‌های عیان تبدیل کنند و نسخه‌های زیرخاکی و زیرزمینی را به گنجینه‌هایی عیان و آشکار تبدیل کنند.»

او در پایان از برگزارکنندگان جشنواره نمایش‌های آیینی- سنتی به دلیل پیوند تاریخ معاصر با تاریخ کهن کشور قدردانی کرد.

همچنین در این دیدار، داود فتحعلی‌بیگی دبیر جشنواره نمایش‌های آیینی- سنتی، توضیح داد که تعزیه قائم‌مقام فراهانی در دوره قاجار نوشته شده اما در آن دوره اجازه اجرا نداشته است و حال به برکت این جشنواره، نسخه‌های غریب تعزیه از صندوق‌ها بیرون آمده است چرا که این جشنواره با نگاهی پژوهشی برگزار می‌شود و می‌کوشد نسخه‌های کمتر اجرا شده تعزیه را به اجرا بگذارد.

او ابراز امیدواری کرد با کمک وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مکان ثابتی به اجرای تعزیه اختصاص پیدا کند و این هنر همان طور که در دل مردم جای دارد، در دل مدیران نیز جای داشته باشد.

هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی- سنتی به دبیری داود فتحعلی‌بیگی از هشتم تا پانزدهم شهریور برگزار می‌شود.