جنایات آمریکا و ترور سردار سلیمانی موضوع گفتگو با طرف عراقی است
جنایات آمریکا و ترور سردار سلیمانی موضوع گفتگو با طرف عراقی است
وزیر امور خارجه گفت: در مورد مسائل منطقه‌ای، جنایت آمریکایی‌ها در منطقه، به شهادت رساندن شهید قاسم سلیمانی و سایر همراهانشان با مقامات عراقی گفتگو خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه صبح امروز(یکشنبه) در بدو ورود به بغداد در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: بسیار خوشحال هستم که بعد از تشکیل دولت عراق این فرصت برای من پیش آمد که سفری به بغداد داشته باشم و با توجه به تصمیم نخست وزیر عراق و دعوت رئیس‌جمهور ایران، مصطفی کاظمی روز سه‌شنبه به تهران  سفر می‌کنند.” جنایات آمریکا و ترور سردار سلیمانی موضوع گفتگو با طرف عراقی است”

وی ادامه داد: لذا سفر بنده که از قبل هماهنگ شده بود، فرصت بسیار خوبی را با توجه به اینکه پیش از سفر  نخست وزیر عراق انجام شده است، فرصت خوبی را برای هماهنگی‌های لازم برای این سفر انجام شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: امروز در بغداد فرصت خواهم داشت تا با مقامات مختلف عراقی از جمله ٰرئیس‌جمهور، نخست وزیر، رئیس پارلمان، وزیر خارجه، رئیس قوه قضائیه، رئیس حشدالشعبی و مسئولان سیاسی این کشور دیدار کرده و تبادل نظر کنم.” جنایات آمریکا و ترور سردار سلیمانی موضوع گفتگو با طرف عراقی است”

ظریف افزود: در مورد همکاری‌های دو کشور که در سفر آقای روحانی به بغداد مورد توافق قرار گرفت و همچنین پیرامون مسائل منطقه‌ای، جنایت آمریکایی‌ها در منطقه، به شهادت رساندن شهید قاسم سلیمانی، شهید ابومهدی مهندس و سایر همراهانشان و موضوعات دیگر همکاری‌های منطقه‌ای را با برادران عراقی گفتگو خواهیم کرد.

وی عنوان کرد: بعدازظهر امروز نیز به دعوت نیچروان بارزانی به اقلیم کردستان عراق سفر خواهیم داشت که با وی و دیگر مسئولان اقلیم گفتگو خواهیم داشت.

المالکی در این مصاحبه گفت که حاج قاسم و ابومهدی را به خوبی می شناسم و من نمی دانم که در آن شب چه اتفاقی افتاد که یک پهپاد آمریکایی بیاید و به این شکل دقیق آنها را هدف قرار دهد.

وی اظهار کرد: با توجه به بررسی های که انجام داده ام، می توانم بگویم که این کار تصادفی و به یک باره اتفاق نیفتاد و این حادثه برنامه ریزی و از قبل هماهنگ شده بود.

نخست وزیر اسبق عراق ادامه داد: چه کسانی این برنامه ریزی و هماهنگی را انجام داده بودند و چه کسی یا کسانی اطلاعات سفر را لو دادند و اعلام کردند که آنها وارد شدند و رسیدند، باید بررسی و پیگیری کرد.

المالکی افزود: این ها موضوع هایی است که نباید فراموش و پشت گوش انداخته شود و باید در این باره همه نکات ماجرا و بررسی ها ادامه پیدا کند.

وی یادآور شد که به من خبر دادند در این بررسی ها به سرنخ هایی دست یافته اند که تاثیر مستقیمی در عملیات ترور شهیدان حاج قاسم و ابومهدی داشته است.

  • منبع خبر : مهر