جنگ لفظی نماینده مسلمان کنگره آمریکا با ترامپ
جنگ لفظی نماینده مسلمان کنگره آمریکا با ترامپ

یکی از زنان مسلمان راه یافته به کنگره آمریکا، کار خود را با جنگ لفظی با «دونالد ترامپ» به دلیل پافشاری بر لزوم استیضاح و برکناری رئیس جمهور این کشور آغاز کرد. به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از واشنگتن پست، «رشیده طلیب» که در انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا توانسته […]

یکی از زنان مسلمان راه یافته به کنگره آمریکا، کار خود را با جنگ لفظی با «دونالد ترامپ» به دلیل پافشاری بر لزوم استیضاح و برکناری رئیس جمهور این کشور آغاز کرد.

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از واشنگتن پست، «رشیده طلیب» که در انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا توانسته به عنوان یک زن مسلمان به مجلس نمایندگان ایالات متحده راه بیابد بعد از ادای سوگند بر عزم خود برای استیضاح ترامپ و حتی برکناری وی از مقام ریاست جمهوری تاکید کرد.

رشیده طلیب به عنوان اولین فردی که با اصالتی فلسطینی به کنگره آمریکا راه یافته، سخنان بسیار تندی را علیه ترامپ ایراد کرد که همین امر موجب واکنش رئیس جمهور ایالت متحده شد.

ترامپ در واکنش به سخنان طلیب عنوان داشت که این اظهارات شرم آور هستند و وی رشیده طلیب را نمی شناسد.

واکنش ترامپ به اظهارات رشیده طلیب در حالی است که احتمال استیضاح وی از سوی کنگره افزایش یافته و خود ترامپ نیز این خطر را حس کرده و همین امر موجب شد تا وی عصر دیروز پیامی را در توئیتر منتشر کند.

ترامپ در این پیام با اشاره به تصمیم دموکرات ها برای استیضاح وی نوشت: چگونه رئیس جمهوری را استیضاح می کنید که احتمالا بزرگترین انتخابات را برنده شده، هیچ کار اشتباهی انجام نداده (با روسیه مرتبط نبوده و این دموکرات ها هستند که با روسیه در ارتباط هستند)، موفق ترین دو سال ابتدایی ریاست جمهوری را در مقایسه با هر رئیس جمهوری دیگری داشته و با ۹۳ درصد محبوب ترین فرد در تاریخ حزب جمهوریخواه بوده است.

به گزارش مهر، با قدرت گرفتن دموکرات ها در کنگره، یکی از اقداماتی که به احتمال زیاد علیه ترامپ انجام خواهد شد استیضاح وی است.

در همین رابطه یک منبع آگاه به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفته «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا درباره اینکه نمایندگان دموکرات در مجلس نمایندگان ممکن است او را استیضاح کنند ابراز نگرانی کرده است.

این منبع همچنین به سی‌ان‌ان گفته ترامپ استیضاح را یک احتمال واقع می‌داند ولی مطمئن نیست که اتفاق بیفتد. یک منبع دیگر در کاخ سفید به سی‌ان‌ان گفته دستیاران ترامپ معتقدند تنها مسئله‌ای که ممکن است موجب آغاز روند استیضاح شود، تخلفات مالی وکیل شخصی ترامپ، «مایکل کوهن» و پرداخت پول توسط او به زنانی است که ترامپ با آنها رابطه غیر اخلاقی داشته است.

صحبت از احتمال استیضاح ترامپ در روزهای اخیر، بعد از شکایتی که دادستان‌ها از او در منطقه جنوبی نیویورک‌ تنظیم کرده‌اند شدت گرفته است. در آن شکایت‌نامه، دادستان‌ها برای اولین بار به طور مستقیم ادعا کرده‌اند که اقدامات غیرقانونی وکیل ترامپ به دستور شخص او انجام شده است.

دموکرات‌ها در روزهای اخیر گفته‌اند که اقدامی که ترامپ انجام داده جزء «جرایم قابل استیضاح» است و او حتی ممکن است بعد از اتمام دوره اول ریاست‌جمهوری روانه زندان شود.

مردم آمریکا خواستار استیضاح ترامپ هستند

در این میان نتایج نظرسنجی مشترک موسسه افکارسنجی هریس (Harris Poll) و مرکز مطالعات آمریکا در دانشگاه هاروارد (Harvard CAPS) حاکی از آن است که بخش اعظم جامعه آمریکایی بر این باورند که باید اقداماتی علیه رئیس جمهوری این کشور صورت گیرد.

اما مردم این کشور در خصوص اینکه کنگره باید چه اقدامی در مقابل ترامپ انجام دهد، اختلافاتی دارند. این نظرسنجی از ۲۴ تا ۲۶ دسامبر (سوم تا پنجم دی) انجام شده و هزار و ۴۷۳ نفر در آن شرکت داشتند. از پاسخ دهندگان سوال شد که آیا ترامپ باید استیضاح یا بازخواست شود و یا اینکه کنگره نباید علیه وی اقدامی انجام دهد.

بنابراین نظرسنجی، ۳۹درصد پاسخ دهندگان گفته اند که ترامپ باید استیضاح و برکنار شود. همچنین ۲۰ درصد از پاسخ دهندگان اعلام کردند که رئیس جمهوری باید رسما بازخواست شود.

استیضاح رئیس جمهوری آمریکا به رای موافق اکثریت اعضای مجلس نمایندگان این کشور نیاز دارد./مهر