جهش تقاضا در بورس کالا با فروش اعتباری فولاد مبارکه
جهش تقاضا در بورس کالا با فروش اعتباری فولاد مبارکه
در حالی که روز گذشته قیمت ورق گرم در بازار آزاد در محدوده ۱۵ هزار تومان معامله می‌شد، امروز در بورس کالا، قیمت ورق با افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصدی به فروش رسید.

 بازار ورق‌های فولادی طی هفته‌های اخیر، شاهد اتفاقات عجیبی بوده است. نوسان قیمت محصولات فولادی اگرچه تنها به قیمت ورق منحصر نمی‌شد اما در بازار ورق افزایش قیمت‌ها سیری باورنکردنی داشته است. در این رابطه کافیست نگاهی به قیمت ورق گرم فولادی در معاملات روز گذشته بازار آزاد داشته باشیم که با احتساب ۹درصد ارزش افزوده به قیمت ۱۵هزار تومان مورد معامله قرار گرفته بود، در حالی که همان ورق امروز در بورس کالا با افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصدی ۱۶ هزار تومان معامله شد، اتفاقی که سیگنال افزایش یکباره قیمت به بازار آزاد می‌دهد. ” جهش تقاضا در بورس کالا با فروش اعتباری فولاد مبارکه”

اگرچه بررسی روند معاملات ورق بیانگر آن است که این دست معاملات پیش از این هم سابقه داشته است، طی دو هفته گذشته نیز چنین روندی در معاملات مشاهده شده بود.

به عقیده فعالان بازار فولادی، دلیل این اتفاق به ابلاغ شیوه‌نامه و تعیین قیمت‌ها براساس ۸۰ درصد قیمت جهانی (CIS) بازمی‌گردد، این در حالی است که فولاد مبارکه با ایجاد تغییراتی در نحوه فروش خود، ورق‌های فولادی را به صورت ال سی به مشتریان می‌فروشد.

تا پیش از تصویب شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد، خریدار محصول مورد نظر خود را به صورت نقدی از فولاد مبارکه خریداری می‌کرد اما در روش ال‌سی دو ماه پس از تحویل محصول، هزینه خرید به تولیدکننده پرداخت می‌شود. به اذعان فعالان حوزه فولاد، فروش اعتباری فولاد مبارکه از جمله مهمترین عوامل رشد شدید تقاضا در بورس کالا بوده است. به عبارت دیگر عرضه ورق گرم در بورس کالا چند ماه پیشتر تقاضای چندانی نداشت اما درحال حاضر به فروش ال سی منجر به افزایش تقاضای این محصول شده است. ” جهش تقاضا در بورس کالا با فروش اعتباری فولاد مبارکه”
گفتنی است که طی معاملات امروز سقف خرید در سامانه بهین یاب برای برخی محصولات فولادی حذف شد، فولاد مبارکه که هفته گذشته سقف مشخصی برای هر کد خرید در نظر گرفته بود، در معاملات امروز اجازه خرید تا سقف ۴۴۰۰ تن به متقاضیان داد؛ مساله‌ای که خود به افزایش شدید تقاضا دامن زده است.
  • منبع خبر : اقتصاد آنلاین