حذف ۴صفر از پول ملی تغییری در قدرت خرید مردم ایجاد نمی‌کند
حذف ۴صفر از پول ملی تغییری در قدرت خرید مردم ایجاد نمی‌کند

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، معتقد است که حذف ۴ صفر از پول ملی تغییری در شرایط اقتصادی همانند شرایط تورمی، رکودی و قدرت خرید مردم نمی گذارد و فقط ساده سازی اعداد صورت می گیرد. به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از خانه ملت، محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به […]

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، معتقد است که حذف ۴ صفر از پول ملی تغییری در شرایط اقتصادی همانند شرایط تورمی، رکودی و قدرت خرید مردم نمی گذارد و فقط ساده سازی اعداد صورت می گیرد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از خانه ملت، محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در جریان بررسی لایحه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران  در دولت  حذف ۴ صفر از پول ملی  تصویب شد، گفت: از روز نخست که بحث حذف یک صفر مطرح شده بود، پیشنهاد شد که ۴ صفر حذف شود چراکه با توجه به  هزینه های سنگین حذف صفرها، این اقدام منطقی تر است.

 نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه با  حذف ۴ صفر از پول ملی  نحوه محاسبه ساده تر می شود، افزود: کمیسیون اقتصادی بررسی طرح بانکداری  جمهوری اسلامی را آغاز کرده که یکی از مواد این طرح حذف صفر است و با این اقدام، تمام محاسبه های بخش حسابداری تغییر یافته و اسناد و مدارک عوض می شود.

حذف ۴ صفر از پول ملی هیچ تغییری در شرایط تورمی، رکودی و قدرت خرید مردم نمی گذارد

وی ادامه داد: با توجه به هزینه های بالای  حذف صفر  و انتقال از محاسبه های عددی قبلی به جدید، محاسبه ها باید براساس ۴ صفر انجام شود.

پورابراهیمی با بیان اینکه حذف ۴ صفر از پول ملی هیچ تغییری در شرایط اقتصادی همانند شرایط تورمی، رکودی و قدرت خرید مردم نمی گذارد، تاکید کرد: با حذف ۴ صفر فقط ساده سازی عددها صورت می گیرد و تقریب عددها آسان تر می شود، براین اساس مجلس با حذف ۴ صفر موافق تر بوده و در طرح بانکداری به آن توجه کرده است.

حذف یک صفر ارزش ندارد

وی افزود: پس از  تصویب طرح بانکداری  در مجلس بازه زمانی کوتاه مدتی در نظر گرفته می شود تا  انتقال از پول ملی کنونی  به پول ملی جدید انجام شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه با  حذف ۴ صفر  یک دلارحدود ۱۰ تومان ارزش دارد ،که یک رابطه واحدی ایجاد می کند، تصریح کرد: حذف صفر از پول ملی هزینه های زیادی به بودجه وارد می کند چراکه بر این اساس سیستم های حسابداری و اسکناس ها باید تغییر یابد، به همین دلیل حذف یک صفر ارزش نداشته و باید حذف ۴ صفر صورت  گیرد./اقتصادآنلاین