حسن روحانی:‌ گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را از فردا برمی‌داریم
حسن روحانی:‌ گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را از فردا برمی‌داریم
رئیس‌جمهور از آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران خبر داد.

روحانی:‌ گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را از فردا برمی‌داریم/آغاز گازدهی در فردو

رئیس‌جمهور از آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صبح اقتصاد، حجت‌الاسلام حسن روحانی در مراسم افتتاح کارخانه نوآوری آزادی از آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران خبر داد و گفت: این اتفاق از فردا رخ خواهد داد.

وی افزود: البته پیشاپیش به ۱‌+‌۴ و کشورهای دوست در دنیا اعلام می‌کنیم فعالیت جدید ما با نظارت آژانس خواهد بود و آژانس بر فعالیتی که از فردا آغاز می‌کنیم نظارت می‌کند؛ گام چهارم ما مانند ۳ گام دیگر قابل بازگشت است و هر وقت آنها به تعهدات کامل خود عمل کردند ما هم به تعهدات کامل خود برمی‌گردیم. در گفت‌وگویی که الآن در حال انجام آن هستیم، معیار را بر اول ژانویه ۲۰۱۷ گذاشتیم و گفتیم آنها به شرایط آن تاریخ  برگردند و ما هم به شرایط آن‌وقت بازمی‌گردیم.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: گامی را که از فردا آغاز می‌کنیم در فردو خواهد بود؛ در فردو طبق برجام ۱۰۴۴ سانتریفیوژ داریم ولی در برجام قرار بر این بوده این سانتریفیوژها در فردو بچرخند اما گازی به آنها تزریق نشود ولی گامی که از فردا برمی‌داریم و من امروز به سازمان انرژی اتمی دستور خواهم داد این است که از فردا گازدهی را در فردو آغاز می‌کنیم. ممکن است آنها سروصدا کنند که “چرا در فردو این‌کار را می‌کنید؟”، و ما حساسیت آنها را نسبت به فردو و این سانتریفیوژها می‌دانیم ولی در عین حال هروقت به تعهداتشان عمل کردند ما هم تزریق گاز را قطع خواهیم کرد پس این گام هم قابل بازگشت است.