حل مشکلات جانبازان نخاعی
حل مشکلات جانبازان نخاعی
رئیس مجلس شورای اسلامی از معاون اول رییس جمهور خواستار ارائه دستورات لازم جهت بهبود وضعیت معیشت و درمان جانبازان نخاعی و ۷۰ درصد شد.

به گزارش واحد سیاسی خبرگزاری صبح اقتصاد جمعی از جانبازان قطع نخاعی و ۷۰ درصد در نامه ای به سران قوا خواستار رسیدگی به مطالباتشان به خصوص بهبود وضعیت معیشتی و ادامه روند درمان خود شدند.

علی لاریجانی رییس مجلس در پی‌نوشت این نامه نوشته است:

« جناب آقای دکتر جهانگیری خواهشمند است در این زمینه دستور لازم را صادر فرمایید.»

متن نامه جانبازان قطع نخاعی و ۷۰ درصد به روسای قوای مجریه، مققنه و قضائیه به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

روسای قوای سه گانه کشور

جناب آقایان دکتر روحانی، دکتر لاریجانی و حجت الاسلام والمسلمین رییسی

با عرض سلام و تقدیم احترام

دو سال پیش بینه امر به معروف و نهی از منکر را بر زبان و قلم جاری کردیم و به قصد رساندن صدای مظلومیت و احقاق  حقوق بر زمین مانده جانباران نخاعی کشور بسیار زنهار دادیم اما متاسفانه قوه عاقله ای برای آن نیافتیم که ناگزیر منجر به تجمع هزارنفری جانبازان نخاعی و هفتاد درصد در مقابل بنیاد شهید کشور شد.

امروز نیز در چنین شرایطی قرار داریم با این تفاوت که شرایط بسیار بدتری بر جامعه جانبازان نخاعی کشور حاکم است.

امروز جانبازان همچون دیگر اقشار کشور در معرض بیشترین فشارهای اقتصادی قرار دارند با این تفاوت که وضعیت جسمی و پزشکی این جانبازان با هیچ یک از اقشار جامعه و دیگر گروه های جانباز قابل مقایسه نیست.

مثال بارز آن شهادت بیش از ۳۰ جانباز قطع نخاع از آغاز سال جاری تاکنون است که نسبت به جمعیت جانبازان نخاعی یک و نیم درصد این جامعه آماری است.

عمق این فاجعه زمانی ملموس می شود که این نسبت را به جمعیت هشتاد میلیون نفری کشور تعمیم دهیم که رقمی بالغ بر یک میلیون و دویست هزار نفر می شوند.

روسای محترم سه قوه

امروز علاوه بر امر به معروف و نهی از منکر دو سال گذشته با توجه به وخامت جمیع شرایط ناگزیر قدمی پیش می گذاریم و شما آقایان را به عنوان قوای عاقله کشور با یادآوری کلام امیرالمومنین علی علیه السلام که فرمود: “العدل یضع الامور مواضعها” دعوت به اقامه عدل و قسط در حق این گروه از جانبازان می نماییم.

نوع آسیب های جسمی ضایعات نخاعی واجد چهار ویژگی زیر است:
ـ آسیب نخاعی فراگیر است و محدود به نخاع نیست.
ـ به تمامی ارگان های حیاتی بدن تعمیم می یابد.
ـ به شدت تصاعدی و پیش رونده و مستمر است.
ـ بسیار تجهیزات محور و هزینه بر است.
هیچ یک از گروه های جانبازی واجد توامان این ویژگی ها نیست. این شرایط جدای از محرومیت های اجتماعی ناشی از آسیب نخاعی باعث می شود که جانبازان نخاعی بیشترین نرخ مرگ و میر را نسبت به جمعیت شان در مقایسه با دیگر گروه های جانبازی داشته باشند که لزوم توجه ویژه و متمایز و مستمر به آنان را صدچندان می نماید.

آقایان روسای قوای سه گانه
شرایط ویژه اقتصادی و اجتماعی دو سال اخیر منجر به این شد که رهبر معظم انقلاب خارج از رویه های جاری و به مقتضای نیاز کشور برای گره گشایی از مشکلات و بن بست های اجرایی سازوکار اجلاس سران سه قوه را تمهید نماید و با ارائه اختیارات کافی در بسیاری از موارد منشا آثار خیر گردد.

امروز هر سه قوه کشور با اشراف به تنگناهای متعدد جاری بر حوزه های اقتصادی و اجتماعی کشور بر وجود بحران در رسیدگی به امور ایثارگران در دو بخش درمان و معیشت متفق القول هستند. از مدیران ارشد بنیادشهید کشور که متولی اصلی امور ایثارگران است تا ریاست محترم جمهور و معاونین ایشان تا رییس محترم مجلس و نمایندگان و کمیسیون ها و فراکسیون های مرتبط تا ریاست محترم قوه قضاییه و زیرمجموعه های آن که مرجع رسیدگی به شکایات و تظلم خواهی ایثارگران هستند هم در سطوح پنهان و هم در سطوح آشکار بر لزوم فوری و ویژه و در خور به وضعیت نابسامان ایثارگران به صورت عام و جانبازان نخاعی و آسیب بالا به صورت خاص اشتراک نظر دارند که همگی آنان موانع و محدودیت های اداری و مالی را عامل اصلی عنوان می نمایند.

لذا با توجه به موارد پیش گفته حل بحران درمان و معیشت جانبازان نخاعی را با استفاده از امکانات و اختیارات شورای سران سه قوه و صندوق توسعه ملی به شرح زیر مطالبه می نماییم:

ـ مطالبات معیشتی و درمانی

۱ـ اجرای فوری توافق های دولت و انجمن جانبازان نخاعی برای بهره مندی از حداقل معیشت پایدار و متناسب با سبد معیشت و هزینه های خانواده در تجمع دو سال پیش با لحاظ افزایش سه برابری هزینه ها طی دو سال اخیر از طریق تامین اعتبار برای دولت و بنیاد شهید ویژه جانبازان نخاعی به نوعی که کلیه جانبازان نخاعی با هر نوع تعلق قانونی به دستگاه ها و قوانین متعدد و پیچیده از سطح و کف دریافتی و معیشتی معین و برابری برخوردار گردند.

۲ـ تامین فوری اعتبار ارزی برای خرید تجهیزات کمک درمانی و پزشکی و لوازم مصرفی به روز و متناسب با نوع نیازهای جانبازان نخاعی.

۳ـ افزایش فوری حق سرانه بیمه درمانی جانبازان نخاعی به صورت معنادار نزد بیمه دی یا دیگر بیمه ها به نوعی که صد درصد هزینه های بهداشتی و درمانی پایه و تکمیلی آنان را پوشش داده و بیمه های کشور را ترغیب به مشارکت در بیمه این قشر از جانبازان نماید.

ـ مطالبات قانونی و ساختاری

۱ـ اصلاح فوری سازوکار رسیدگی به جانبازان نخاعی و با آسیب بالا در بدنه بنیاد شهید و امور ایثارگران برای رسیدگی مطلوب موثر متمایز و بهنگام و تخصصی از طریق ایجاد معاونت ویژه با پیش بینی ساختار چالاک و تفویض اختیارات و منابع کافی.

۲ـ اصلاح فوری نظام درصدبندی جانبازان نخاعی از هفتاد درصد به صد درصد از کار افتادگی از طریق افزایش معنادار ضریب “کا” حق پرستاری جانبازان نخاعی و آسیب بالا و تعمیم آن به کلیه خدمات و تکالیف قانونی موضوع این دسته از جانبازان

۳ـ اصلاح فوری قانون حق پرستاری همسران جانبازان به نحوی که پس از درگذشت و شهادت جانباز حق پرستاری همسران آنها برقرار بماند.

۴ـ اجرای فوری و کامل ماده ۳۸ و تبصره ۲ ماده ۳۹ قانون خدمت رسانی به ایثارگران و تامین اعتبار ویژه برای جانبازان نخاعی.

۵- صدور فوری حکم حقوقی برای جانبازان نخاعی و بر مبنای آن صدور حکم بازنشستگی و تامین اعتبار پاداش بازنشستگی که بیش از چند سال از تاریخ بازنشستگی اغلب آنان گذشته است.

۶- اجرای فوری ماده ۴۵ همین قانون برای تامین خودروی مناسب که به بهانه نداشتن آیین نامه پس از ۱۰ سال اجرای قانون متوقف مانده است از طریق تامین اعتبار و تسهیلات یا رفع موانع قانونی و اجرایی از جمله ممنوعیت واردات خودرو برای این جانبازان با لحاظ تامین نظر مشورتی نمایندگان جانبازان نخاعی.

روسای محترم سه قوه

متاسفانه تاخیر در رسیدگی ها و اعاده حقوق و مطالبات قانونی در سنوات گذشته کار را به جایی رسانده است که لزوم فوریت رسیدگی به مشکلات جانبازان مهم ترین ویژگی انکار نشدنی از وضعیت زندگی جانبازان نخاعی شده که تا حد بحران تشدید گردیده است.

در اینجا ذکر چند نکته ضروری است:

ـ  مطلوب این است که دولت محترم و بنیاد شهید و امور ایثارگران که متولی اصلی ایثارگران هستند از امکان پیشنهادی شورای سران سه قوه برای برطرف نمودن این مشکلات بهره ببرند. از این رو این طومار راسا به ریاست محترم بنیاد شهید تحویل می‌گردد تا از آن طریق روند ارجاع به شورای اجلاس سران پیگیری و اجرایی شود و کارنامه آن نیز به نام دولت ثبت گردد. نسخه ای  از این درخواست به دفاتر روسای سه قوه و دیگر مراکز مربوط ارسال خواهد شد و بدیهی است در صورت عدم همراهی بنیاد شهید و دولت از دیگر قوا و دیگر روش ها استفاده خواهد شد.

ـ این درخواست به معنای نفی چنین نیازها و مطالباتی در دیگر گروه های جانبازی نیست لذا با تجربه از تجمع دو سال پیش به منظور کنترل بهتر روند پیگیری مطالبات محدود به جانبازان نخاعی گردیده است.

ـ فشار مضاعف ناشی از شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور و وضعیت پزشکی خاص جانبازان نخاعی و تبعات ناشی از آن به علاوه بی توجهی در رسیدگی به آنان موجد ظلم مضاعفی شده است که دعوت به تحمل بیشتر آن نه تنها ماهیت صبر و مقاومت ندارد بلکه شکلی از تحمیق است که ادامه و تحمل آن مقدور نیست.

ـ با تجربه از تجمع دو سال گذشته از تعیین زمان و چگونگی واکنش به پاسخ نامناسب به این مطالبات پرهیز کرده و آن را حقی محفوظ نزد خود باقی می گذاریم.

– این طومار فرصتی برای همه ماست تا با شیوه گفتگو و در کانال قانونی به حل مسایل بپردازیم لذا سکوت و بی توجهی و وقت کشی و دیگر روش های ناجوانمردانه در بازه زمانی معقول به معنای مجوزی برای پیگیری از دیگر روش هاست.

– از قوه قضاییه انتظار داریم که از باب صیانت حقوق ایثارگران از دست اندازی دستگاهها و افراد حقیقی و حقوقی به جانبازان پیشگیری نماید کما اینکه این مقدار حقوق برزمین مانده ریشه در بی توجهی به قوانین و تخطی از ان دارد و این مطالبه آزمونی برای ریاست جدید این قوه است.

روسای محترم قوای سه گانه کشور

عزیزان

کارد به استخوان رسیده و هیچ توجیهی ولو توجیهات اعتقادی و امنیتی پاسخگوی این همه ناکارآمدی و بی توجهی و ظلم مضاعف به جامعه ایثارگران علی الخصوص جانبازان نخاعی نیست. لذا عاجزانه درخواست می کنیم”حاسبوا انکم قبل ان تحاسبوا”
“یا علی مدد”
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته»

  • منبع خبر : ایسنا