حمایت از استارت آپ های صاحب ایده در بخش معدن و صنایع معدنی
حمایت از استارت آپ های صاحب ایده در بخش معدن و صنایع معدنی
رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد:‌ هر کدام از شرکت های دانش بنیان و استارت اپ که ایده نو داشته باشند و بتوانند گامی در جهت توسعه بخش معدن و صنایع معدنی بردارند، مورد حمایت ایمیدرو قرار می گیرند.

به گزارش خبرگزاری صبح اقتصاد، حمایت از استارت آپ های صاحب ایده در بخش معدن و صنایع معدنی/ افزایش ۶۰درصدی بودجه پژوهش

رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد:‌ هر کدام از شرکت های دانش بنیان و استارت اپ که ایده نو داشته باشند و بتوانند گامی در جهت توسعه بخش معدن و صنایع معدنی بردارند، مورد حمایت ایمیدرو قرار می گیرند.

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو،‌ خداداد غریب پور که شامگاه شنبه در محل کتابخانه ملی در نشست بررسی چالش ها و فرصت های دانش بنیان و استارت اپ ها در حوزه صنعت و معدن سخن می گفت، تصریح کرد: امروز در شرایط تحریم، نیاز شرکت های معدنی و صنایع معدنی به شرکت های دانش بنیان بیشتر شده است.

وی در این نشست که اسدا… کشاورز مدیر اکتشاف وزارت صنعت معدن وتجارت نیز حضور داشت، با ابراز تشکر از دکتر ستاری معاون فناوری ریاست جمهوری، اظهار داشت: چشم انداز مطلوبی در این حوزه ترسیم شده و ایده های نو مورد حمایت معاونت رییس جمهوری قرار گرفته اند.

غریب پور درباره دلایل همکاری با استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان گفت: بخش معدن و صنایع معدنی ۷۰۰هزار شاغل،‌۲۲۰۰ کارت بازرگانی فعال دارد و محصولات آن به ۱۲۱ کشور جهان صادر می شود.

وی ارزش پروژه های این بخش تا سال ۱۴۰۴ را ۱۶ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: امسال ۳٫۵ میلیارد دلار طرح معدنی و صنایع معدنی وارد مدار تولید می شود.

غریب پور سهم این بخش در تولیدناخالص داخلی را ۲۶ میلیارد دلار اعلام و تصریح کرد: در حالی که وزن بازار شرکت های معدنی و صنایع معدنی در بورس به ۲۰درصد می رسد اما سود عایدی آن ها ۳۶درصد از کل سود بازار است.

وی با اظهار اینکه طی نیمه نخست ۹۸ صادرات فولاد به ۶ میلیون تن رسید،‌ گفت: سال گذشته نیز ۱۱ میلیون تن از تولیدات این بخش به خارج کشور صادر شد. وی تاکید کرد: ایران برای نخستین بار در جایگاه دهم تولیدکنندگان فولاد جهان قرار گرفته است.

رییس هیات عامل ایمیدرو با اشاره اینکه طی ۵ سال گذشته ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع اکتشاف توسط این سازمان و با مشارکت بخش خصوصی انجام شد،‌ افزود: ایمیدرو از سال جاری نیز ۴۰۰هزار کیلومتر مربع به مساحت اکتشاف افزوده است.

به گفته غریب پور اکتشافات جدید نیز با همکاری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، سازمان انرژی اتمی، فضایی و سایر دستگاه های مرتبط انجام می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر نیاز کشور به تولید دانش، گفت: از این پس به جای خرید لایسنس برای کارخانه باید بتوانیم به تولید دانش بپردازیم هرچند این مهم از حوزه ساخت تجهیزات آغاز شده است.

غریب پور ادامه داد: در کشورمان ۴هزار شرکت دانش بنیان وجود دارد که ۲۵۴ شرکت مرتبط با فعالیت های معدن و صنایع معدنی هستند.

۱۹ پروژه تقاضا محور

رییس هیات عامل ایمیدرو با اعلام اینکه ایده ها و پژوهش هایی که اکنون مورد توجه قرار گرفته تقاضا محور و کاربردی است، افزود: در حال حاضر ۱۹ پروژه تقاضامحور برای رفع نیازهای معدن و صنایع معدنی در حال اجرا است.

غریب پور خاطر نشان کرد: طی شش ماه نخست امسال بودجه پژوهش ۶۰درصد و بودجه آموزش ۵۰درصد افزایش یافته است.

وی همچنین خبر داد که آبان ماه جاری جشنواره “اینوماین” برگزار می شود و در آن ایده های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی معرفی می شوند.

غریب پور با ابراز اینکه شرکت های فولاد خوزستان، مبارکه و گل گهر به عنوان شرکت هایی یاد کرد که پیشرو در همکاری با استارت آپ ها هستند، ادامه داد: ایمیدرو به زودی یک مرکز استارت آپ با راه اندازی دانشگاه ها راه اندازی می کند.