خانه هر ایرانی باید کتابخانه ملی باشد
خانه هر ایرانی باید کتابخانه ملی باشد
رئیس سازمان اسناد و کتاخانه ملی ایران گفت:باید با بهره گیری از دانش و رویه های نوین، کتابخانه ملی در خانه هر ایرانی شکل بگیرد بگونه ای که خانه هر ایرانی یک کتابخانه ملی باشد.

به گزارش واحد فرهنگی خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی بعدازظهر امروز(دوشنبه ۱۴ مردادماه) در آیین اختتامیه رویداد کارآفرینی «ویتا» که در محل تالارقلم سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با حضور سورنا ستاری معاون علم و فناوری ریاست جمهوری و جمع کثیری از استارتاپ ها برگزار شد گفت: از تمامی کسانی که در پیشبرد این رویداد جدید که با توسعه بازار کسب و کار و گسترش دانش در سطح ملی و بین المللی همراه است، قدردانی می کنم.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به قرار گرفتن در سالروز صدور فرمان مشروطیت (صد و سیزدهمین سال امضای فرمان مشروطه)، افزود: این روز را به تمامی کسانی که عرصه عمل آنها بیشتر در حوزه تاریخ بوده، تبریک می گویم.

وی درباره بازار نوین کسب و کار گفت: این مهم با استفاده از آخرین تکنولوژی و شیوه هایی صورت می گیرد که به نوعی جایگزین روش های گذشته است. البته باید توجه داشت که این امر به آن معنا نیست که روش های گذشته مطلوب نیست چراکه این روشها در مقطع زمانی خودش بسیار کارآمد و اثربخش بوده اند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تاکید کرد: برای اینکه توسعه مبنای عمل قرار گیرد لازم است با استفاده از روش های جدید، راه نوینی پیدا شود.

بروجردی از سرمایه انسانی به عنوان سرمایه ای عظیم و اثربخش یاد و اضافه کرد: برای رسیدن به توسعه به ظرفیت، فضا، امکانات و سرمایه انسانی، نیاز است؛ سرمایه انسانی هم دو ابزار می‌خواهد که اگر فراهم شود دریچه‌ها باز می‌شود.

وی تصریح کرد: در این راستا، سرمایه انسانی نیازمند ابزارهای مختلفی برای دست یابی به اهداف خود است که «دانش» از جمله این ابزار است. در این باره باید گفت منبع تولید دانش دانشگاه ها و مراکز پژوهشی بوده و نگهبان این دانش، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است.

وی کاربردی کردن دانش را دیگر ابزار سرمایه انسانی دانست و گفت: این امر در حوزه علوم پایه، علوم فنی و پزشکی بسیار واضح و روشن است اما در حوزه علوم انسانی نیازمند نگاهی نو بوده، کاربردی کردن علوم انسانی می تواند از خلال دانشی که در اختیار ما است به دست بیاید که از آن به عنوان «حافظه ملی ایرانیان» یاد می شود.

به گفته رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران؛ این سازمان با برخورداری از دانش های نوین و ایجاد فضای تحقیق، گفت و گو، مطالعه و مناظره راه های جدیدی را باز و در ادامه دانش جدیدی تولید می کند که این برای ما بسیار اثربخش است.

بروجردی متذکر شد: برعهده ماست که بتوانیم از خلال برنامه‌های استراتژی معینی که برای سازمان در نظر گرفته‌ایم تحول ایجاد کنیم و هر آنچه که امروز در اختیار ما قراردارد به واسطه گام های نسل جوان و خلاق کشور بوده که لازم است این فعالیت ها و نتایج آن دیده شوند، توسعه یابند و در سطح جامعه عرضه شوند.

وی افزود: در حوزه استارتاپ اقداماتی صورت گرفته است که با عنوان «طرح تحول» از آن یاد می شود و این مهم می تواند مبنای عمل ما در آینده برای خلاقیت جوانان باشد. لازم است این سرمایه حفظ شود تا جوانان خلاق کشور به فکر کوچ از این سرزمین نباشند. اگر ما ظرفیت را برای جوانان ایجاد کنیم، به آن‌ها باور و اعتماد داشته باشیم، آن‌ها هم هیچ کجا را برتر و بالاتر از خانه خودشان نمی‌دانند.

وی اعتماد و باورجوانان را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: باید با بهره گیری از دانش و رویه های نوین، کتابخانه ملی در خانه هر ایرانی شکل بگیرد بگونه ای که خانه هر ایرانی یک کتابخانه ملی باشد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به تعامل دستگاه های دولتی در پیشبرد این رویداد بزرگ اشاره کرد و گفت: مجموعه های دولتی که احساس کردند می توانند در این عرصه حمایت گر باشند به میدان آمدند که این امر نشان دهنده هماهنگی میان دستگاه های دولتی است.

بروجردی افزود: ایده طرح تحول در سطح ملی، ایده بهره گیری از دانش جوانان عزیز و خلاقیت آنان برای رسیدن به ایرانی، آباد، آزاد و مستقل است.

وی یادآور شد: در این مسیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق توسعه دانش، سازمان فرهنگ و ارتباطات، سازمان ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت ارتباطات همکاری خوبی با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران داشتند که در خلال آن مجموعه بهم پیوسته ای ایجاد شد که حاصل آن پیشرفت این سرزمین که ارتقای جایگاه علم و دانش در کشور خواهد بود.

در ادامه این مراسم، تفاهم‌نامه‌ای برای ایجاد و راه‌اندازی مرکز نوآوری و شتابدهی فناوری‌های حوزه کتابداری، اسناد و محتوای دیجیتال به امضای اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری رسید.

  • منبع خبر : مهرنیوز