باید از خطرناک شدن فضای مجازی جلوگیری کنند
باید از خطرناک شدن فضای مجازی جلوگیری کنند

«تیم برنرز لی» مخترع اینترنت امروز مصادف با تولد ۲۹ سالگی اینترنت در نامه‌ای سرگشاده به شرکت‌های بزرگ و فعال در زمینه‌ی تکنولوژی نظیر گوگل و فیسبوک هشدار داد که باید نگرش خاصی و یکسری فعالیت‌های نظارتی در پیش گیرند تا از خطرناک شدن فضای مجازی جلوگیری کنند.  به نقل از  dailymail، «تیم برنرز لی» با […]

«تیم برنرز لی» مخترع اینترنت امروز مصادف با تولد ۲۹ سالگی اینترنت در نامه‌ای سرگشاده به شرکت‌های بزرگ و فعال در زمینه‌ی تکنولوژی نظیر گوگل و فیسبوک هشدار داد که باید نگرش خاصی و یکسری فعالیت‌های نظارتی در پیش گیرند تا از خطرناک شدن فضای مجازی جلوگیری کنند.

 به نقل از  dailymail، «تیم برنرز لی» با بیان اینکه اگر این اتفاق نیفتد، اینترنت تا چنگ و دندان مسلح خواهد شد، گفت: کمپانی‌ها بزرگ فعال در عرصه‌ی تکنولوژی تا به حال اطلاعات اشتباه زیادی را منتشر کرده‌اند، کمپین‌های سیاسی مشکوکی را به راه انداخته‌اند و همچنین باعث شده‌اند که کاربران کنترل اطلاعات شخصی خود را از دست بدهند.

وی افزود:  در سال‌های اخیر ما شاهد تئوری‌های توطئه زیادی در شبکه‌های اجتماعی بوده‌ایم. به آنها اکانت‌های قلابی توییتر و فیسبوک را اضافه کنید که تنش‌های روانی زیادی برای دیگر کاربران پدید آورده‌اند. از سوی دیگر بازیگران اینترنتی زیادی در انتخابات آمریکا تغییر ایجاد کرده‌اند و در عین حال هکرها هر لحظه توانایی نفوذ به اطلاعات شخصی کاربران و سو استفاده از آنها را نیز دارند.

مخترع اینترنت با اشاره به اینکه در زمان‌های دور، گستره‌ زیاد و مناسبی از وبسایت‌ها و بلاگ‌ها موجود بودند که توسط قدرت تعدادی از پلتفرم ها کنترل می‌شد، گفت: اما اکنون تمرکز قدرت در میان شمار کمی از پلتفرم‌ها نظیر توییتر، فیسبوک و گوگل موجب گشته که مسائل ذکر شده روز به روز بدتر شوند، چرا که این کمپانی‌ها اکنون قادرند در تفکرات و ایده‌های مردم تاثیر بگذارند.

تیم برنرز لی افزود: شرکت‌های بزرگ اینترنتی سعی می‌کنند با خرید نوآوری‌های شرکت‌های کوچک و از بین بردن استعداد‌های این بخش، امکان رقابت را هر روز کمتر و کمتر کنند. از این رو باید چارچوب نظارتی مناسبی به کار گرفته شود تا از اتفاقات مشابه و همچنین به وجود آمدن تنش‌های اجتماعی جلوگیری شود.

به گفته‌ وی نیاز است که انگیزه بخش تکنولوژی به طور کامل هدایتی دوباره شود که این امر خود نیازمند مشورت با گروه‌های متنوعی از دانشگاهیان، تجار، هنرمندان، دولت و عموم جامعه است.

وی در ادامه  گفت: دو باور نادرست وجود دارد که تصورات ما را برای حل مشکلات فعلی اینترنت محدود کرده است اول اینکه   اکنون تبلیغات تنها راه کسب درآمد برای کمپانی‌های آنلاین به شمار می‌رود.  دوم اینکه که دیگر خیلی دیر است تا راه و روش فعالیت پلتفرم‌ها را تغییر داد. هردو این مطالب اشتباه است و زمان آن رسیده که برای حل این مشکلات خلاقیت خود را به کار ببندیم.

گفتنی است این دانشمند علوم کامپیوتری در سال ۱۹۸۰ مفهوم سیستمی جهانی را پایه‌گذاری کرد تا دانشمندان بتوانند اطلاعات را در آن به اشتراک بگذارند. این سیستم در واقع پایه گذار اینترنت امروزی بود. اکنون این دانشمند که به درستی پدر یا مخترع اینترنت خوانده می‌شود.