خوابی که پدر معنوی ترامپ برای اروپا دید؛ پوپولیسم در قاره سبز!
خوابی که پدر معنوی ترامپ برای اروپا دید؛ پوپولیسم در قاره سبز!

مردی که گفته می‎شود نقش اصلی را در ظهور ترامپ ایفا کرده است، قصد دارد پروژه جدیدی را در اروپا آغاز کند که هدف آن به‌ قدرت رساندن احزاب راست عنوان می‎شود.  «استیو بانون» که زمانی استراتژیست ارشد کاخ سفید بود و پیش از آنکه مورد غضب واقع شود، از وی به عنوان پدر معنوی […]

مردی که گفته می‎شود نقش اصلی را در ظهور ترامپ ایفا کرده است، قصد دارد پروژه جدیدی را در اروپا آغاز کند که هدف آن به‌ قدرت رساندن احزاب راست عنوان می‎شود.

 «استیو بانون» که زمانی استراتژیست ارشد کاخ سفید بود و پیش از آنکه مورد غضب واقع شود، از وی به عنوان پدر معنوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا یاد می‌شد، در مصاحبه با پایگاه خبری «دیلی بیست» از تصمیم برای تاسیس نهادی در اروپا خبر داد که هدف آن «برافروختن شعله انقلاب پوپولیستی راستگرا» در سراسر قاره سبز عنوان می‌شود!

وی قرار است نام این نهاد را «حرکت» بگذارد و آن را به مرکزی برای نظرسنجی، مشاوره و جمع‌آوری داده برای احزاب ملی‌گرای اروپا تبدیل کند.

گفتنی است بسیاری بر این باورند که ظهور ترامپ و جریان عوام‌فریبانه حاکم بر واشنگتن محصول حمایت بانون است و حالا او می‌گوید: ملی‌گرایی پوپولیستی راستگرا حادثه‌ای است که رخ خواهد داد. آنها به حکومت می‌رسند و شاهد ظهور ملت‌های واحدی خواهید بود که مرزبندی خودشان را دارند!

جالب آنکه اظهارات بانون که فروپاشی شنگن و اتحادیه اروپا در قالب فعلی را پیش‌بینی می‌کند، لحن آشنایی دارد. ترامپ هم دوستدار اتحادیه اروپا نیست و برخی روایت‌ها حاکی از آن است که وی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه را برای پشت کردن به اتحادیه اروپا و بهبود رابطه دوجانبه با آمریکا ترغیب کرده است. این درحالی است که ترامپ از برگزیت هم حمایت می‌کند و بر کسی پوشیده نیست که دولت لندن با مهاجرپذیری و تردد آسان در حوزه شنگن میانه خوبی ندارد.

اکنون بانون می‌گوید با «نایجل فاریج» رهبر راست افراطی انگلیس و «مارین لوپن» رهبر جناح افراطی فرانسه و حتی «ویکتور اوربان» نخست‌وزیر مجارستان وارد تعامل شده است.

گفتنی است اگرچه جنبش‌های راستگرای اروپا در سال‌های اخیر با اقبال روبرو بوده‌اند، همچنان برای پیشبرد اهداف خود، با ضعف مالی مواجه هستند و بانون امیدوار است با تعریف خط مشی جدیدی برای آنها، این ضعف را جبران کند.

حال باید دید قاره سبز با الگوی سیاسی که بانون برایش تجویز می‌کند چه سرانجامی پیدا خواهد کرد!