داروی ایرانی در حوزه دامی
داروی ایرانی در حوزه دامی
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با هدف رونق زیست‌بوم نوآوری و فناوری استان خراسان رضوی از جدیدترین داروهای ایرانی در حوزه دامی رونمایی کرد.

جدیدترین داروی ایرانی در حوزه دامی رونمایی شد

به گزارش واحد علم و فناوری خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از یک شرکت دانش بنیان فعال در حوزه داروسازی به عنوان یکی از بزرگترین تولید کننده های داروهای استریل تزریقی در خاورمیانه بازدید کرد.”رونمایی از داروی ایرانی در حوزه دامی”

این شرکت دانش بنیان توانسته با تکیه بر توان متخصصان داخلی ۵۸ محصول تولید و عرضه کند.

در این بازدید از محصول جدید «نانوامولسیون تزریقی طولانی اثر ویتامین AD۳E» که برای اولین بار در کشور تولید شده است رونمایی شد. این محصول در داروهای تزریقی دامی برای اولین بار در جهان به صورت محصول نانو تولید می شود و نمونه خارجی مشابه برای این محصول وجود ندارد.

ستاری در ادامه از یک شرکت دانش بنیان دیگر بازدید می‌کند. این شرکت دانش‌بنیان فعال در زمینه مهندسی معکوس در زمینه قطعات کارخانه های سنگ آهن و مس فعالیت دارد. شرکت دانش بنیان دیگر میزبان رئیس بنیاد ملی نخبگان خواهد بود.این شرکت دانش بنیان فعال در حوزه بیوتکنولوژی توانسته با بهره گیری از توان و دانش متخصصان داخلی ۸ محصول دانش بنیان تولید و عرضه کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ادامه از شرکت دانش بنیان تولید کننده الئو رزین زعفران در جهان و نخستین تولید کننده الئورزین ادویه جات بازدید می کند.

همچنین بازدید از «آزمایشگاه کنترل کیفی شستا» و «کارخانه نوآوری مشهد» و… از دیگر برنامه های معاون علمی محسوب می شود.

 علی رضا رفیعی پور رئیس دامپزشکی کشور در مراسم افتتاح فاز نخست یک کارخانه تولید داروی دامی در گرمسار با بیان اینکه امروز در شرایطی هستیم که شرکت‌های تولیدی دارو در کشور، هم به دانش و هم تکنولوژی بومی دست یافته‌اند و افتخار ما به دانش های بومی است، گفت: در گذشته ما برای همه امورمان باید پیوست خارجی می‌زدیم و از سوی دیگر تکنولوژی و دانش آن را به کشور وارد می‌کردیم و سپس بهره می‌بردیم، اما امروز در حوزه بیولوژی، واکسن، داروسازی و … به جایی رسیده‌ایم که می‌توانیم دارو صادر کنیم.

او با بیان اینکه بومی‌سازی و توسعه آن در شرکت‌های داروسازی سیاستی بود که از قبل به دنبال آن بودیم و امروز خوشبختانه شاهد آن هستیم، افزود: در حوزه‌های تولید واکسن کاملاً شاهد بومی‌سازی هستیم و وضعیت مان به گونه‌ای است که اگر یک دارو در اروپا تولید شود همزمان همان دارو را می‌توانیم با فناوری بومی در سمنان به تولید برسانیم و این افتخاری است که باید به آن توجه داشت.

  • منبع خبر : مهر