دانشجومعلمان عیدی نمی‌گیرند / پرداخت ۱۸۰۰ میلیارد مطالبات معلمان تا ۲۹ اسفند
دانشجومعلمان عیدی نمی‌گیرند / پرداخت ۱۸۰۰ میلیارد مطالبات معلمان تا ۲۹ اسفند
معاون وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به تلاش برای پرداخت ۱۸۰۰ میلیارد تومان مطالبات حق‌التدریس معلمان تا ۲۹ اسفند گفت: دانشجو معلمان عیدی نمی‌گیرند.

دانشجومعلمان عیدی نمی‌گیرند / پرداخت ۱۸۰۰ میلیارد مطالبات معلمان تا ۲۹ اسفند

معاون وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به تلاش برای پرداخت ۱۸۰۰ میلیارد تومان مطالبات حق‌التدریس معلمان تا ۲۹ اسفند گفت: دانشجو معلمان عیدی نمی‌گیرند.

به گزارش پایگاه خبری صبح اقتصاد، علی الهیار ترکمن، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه گام دوم انقلاب، رهنمودهای رهبری است و آینده انقلاب که سکاندار اصلی آن جوانان هستند را ترسیم می‌کند، اظهار‌ کرد: تغییرات ساختاری و اصلاحات آموزش و پرورش اگر همسو و همراستا باشد می‌توانیم جوان‌هایی را تربیت کنیم که آینده را به خوبی به دست بگیرند.

وی افزود: عزم تغییر جدی در آموزش و پرورش وجود دارد اگر ما به عنوان آموزش و پرورش باید جوانان را برای حضور موثر در جامعه آماده و آنها را به حیات طیبه برسانیم نیازمند تغییر در ساختارها از جمله محتوا و آموزه‌های درسی هستیم، سازمان پژوهش این کار را با جدیت دنبال می‌کند و زیرنظام‌های سند تحول بنیادین نیز در دست اجرا هستند.

الهیار ترکمن درباره تعلق عیدی به دانشجومعلمان گفت: درخواست می‌کنم دانشجومعلمان و همکاران جوانان ما هرگونه مطالبه‌ای برای بهبود شرایط کاری‌شان دارند در چارچوب قوانین و مقررات ذیربط باشد؛ در صورت داشتن درک درست از قوانین است که می‌توانند مطالبه کرده و خواسته‌های خود را به گوش مسئولان برسانند اگر این خواسته‌ها با قوانین مغایرت داشته باشد ما هم نمی‌توانیم کاری انجام دهیم و ممکن است شکافی بین دانشجومعلمان و آموزش و پرورش ایجاد شود.

دانشجو معلمان عیدی نمی‌گیرند چون در حال تحصیل‌اند

وی ادامه‌داد: دولت میزان و نحوه پرداخت عیدی کارکنانش را هر ساله طبق مصوبه‌ای مشخص و ابلاغ می‌کند و در آن قید شده که ملاک، اشتغال به خدمت تمام وقت است و هرچقدر از میزان اشتغال آنها کم شود از عیدی آنها نیز کسر می‌شود، سوال این است که آیا دانشجومعلمان مشغول به تحصیل هستند یا مشغول به کار؟ بر اساس قانون متعهدین به خدمت، دانشجومعلمان را رسمی کرده‌ایم ولی آنها اشتغال به کار ندارند بلکه مشغول تحصیل هستند.

اشتغال تمام وقت پاسخ به استعلام برای پرداخت عیدی به دانشجومعلمان

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش افزود: بنابراین نمیتوانیم عیدی به این گروه بپردازیم یکی از نمایندگان مجلس این موضوع را مطرح و به انتظاری برای دانشجومعلمان تبدیل کرده است، اما ما به تنهایی قادر نیستیم این کار را انجام دهیم. البته استعلام کرده‌ایم ولی تا زمانی که مجوزهای قانونی در دسترس آموزش و پرورش نباشد نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم در پاسخ به استعلام از سازمان اداری و استخدامی، آنها هم اعلام کردند که حتما اشتغال به کار تمام وقت باید برای پرداخت عیدی وجود داشته باشد.

باز هم بی‌توجهی مجلس به آموزش‌وپرورش در بودجه ۹۹!

الهیار با بیان اینکه گلایه از نمایندگان مجلس دارم، گفت: اگر نمایندگان در این برهه زمانی، دلسوزی دارند باید این دلسوزی در تمام عملکردشان باش. روز گذشته گزارشی از کمیسیون تلفیق بودجه دیدم که در بند الحاقی به تبصره ۹، تمام درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌ها و حتی مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای وزارت کار را از اجرای قانون متوازن، مستثنی کرده‌اند اما توجهی به آموزش و پرورش نشده است. اگر نمایندگان قرار است برای آموزش و پرورش دلسوزی کنند باید به سمتی حرکت کنیم که همه امکانات در اختیار آموزش و پرورش باشد و اگر در این مصوبه آموزش و پرورش هم شامل می‌شد ۵۰ میلیارد تومان در ساختار بودجه عمومی به طور قطعی در آموزش و پرورش قرار می‌گرفت.

تلاش برای پرداخت ۱۸۰۰ میلیارد تومان مطالبات حق‌التدریس معلمان تا ۲۹ اسفند

وی درباره معوقات و واریزی‌ها تا پایان سال گفت: غیر از حقوق و مزایای مستمر، حق التدریس معلمان شاغل از مهمترین واریزی‌های ماست که ۱۸۰۰ میلیارد تومان است. نظام بودجه‌ریزی در آموزش و پرورش سه مرحله‌ای شده است حدود ۷۵ درصد از اعتبارات مورد نیاز ما در زمان تنظیم لایحه در بودجه پیش بینی می‌شود ، در حین احرای بودجه تا ۱۰ درصد قابل افزایش است و می‌توانیم تخصیص بالاتر از سقف بگیریم ومابقی به عنوان مطالبه به سال مالی بعد منتقل می‌شود. تمام تلاش ما این است که به‌موقع تخصیص بگیریم و تا ۲۹ اسفند این ۱۸۰۰ میلیارد تومان را پرداخت کنیم.

کسر ۴۵ درصد از حقوق دانشجومعلمان در دستور کار هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان

الهیار ترکمن همچنین درباره کسر ۴۵ درصدی از حقوق دانشجومعلمان نیز گفت: آمادگی‌ام را اعلام میکنم با نمایندگان صنفی دانشجو معلمان جلساتی داشته باشیم و قوانین را برای آنها شرح دهیم در قانون متعهدین خدمت به صراحت آمده است که بخشی از دریافتی ماهانه باید صرف پرداخت هزینه غذا و خوابگاهی باشد. یکی از نمایندگان این موضوع را مطرح کرده است که بخشنامه کسر ۴۵ درصد در زمان وزارت خودش ابلاغ شده است.

وی گفت:‌ البته بحثی که وجود دارد این است که این ۴۵ درصد از حقوق قبلی‌شان کسر می‌شده اما اکنون که حقوقشان با مجوز داده شده به وزارت آموزش و پرورش به حداقل حقوق ارتقا یافته باز هم باید ۴۵ درصد از آنها کسر شود؟ اصلاح این ۴۵ درصد در حیطه هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان است و مطلع هستم که در دستورکار آنها قرار دارد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش افزود: ما موظف به رعایت دقیق همه قوانین و مقررات هستیم. صیانت از حرفه معلمی یک وظیفه عمومی برای همه قوای کشور است. همان قانون متعهدین خدمت که اجازه معافیت از خدمت سربازی، دریافت حقوق و احتساب سال‌های تحصیل در سوابق خدمتی را داده همان قانون این محدودیت را ایجاد کرده است؛ اگر مطالبه ای وجود دارد هر جا قانون به ما اجازه دهد ورود کرده و بررسی می‌کنیم.