درج غیرواقعی تاریخ تولید روی تخم‌مرغ
درج غیرواقعی تاریخ تولید روی تخم‌مرغ
درج غیرواقعی تاریخ تولید بر روی محصولات غذایی مساله‌ای است که سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد؛ خواه با هدف کلاهبرداری انجام شده باشد خواه به اشتباه.

درج غیرواقعی تاریخ تولید روی تخم‌مرغ

به گزارش خبرگزاری صبح اقتصاد، درج غیرواقعی تاریخ تولید بر روی محصولات غذایی مساله‌ای است که سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد؛ خواه با هدف کلاهبرداری انجام شده باشد خواه به اشتباه.

«رضا ترکاشوند» مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار کشور روز پنجشنبه در پاسخ به خبرنگار اقتصادی ایرنا در خصوص درج تاریخ غیرواقعی بر روی برخی تخم‌مرغ‌های موجود در بازار، گفت: درج تاریخ تولید غیر واقعی روی محصول به منظور افزایش مدت زمان نگهداری محصول یک تخلف است و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

وی افزود: طبق نظر سازمان دامپزشکی کشور مدت زمان مصرف تازه خوری تخم مرغ یک ماه است که روی محصول درج می شود. البته اگر بتوانیم تخم مرغ را در محیط مناسب سردخانه ای با دمای بین سه تا چهار درجه سانتیگراد، عاری از آلودگی و در ظروف مخصوص نگهداری شود به طور حتم قابلیت نگهداری تا سه ماه را دارد.

بر اساس مشاهدات میدانی،  برخی واحدهای تولیدی تاریخ‌های آینده را به عنوان تاریخ تولید بر روی محصولات خود درج می‌کنند؛ به عنوان نمونه اکنون در آبان ماه ۹۸ هستیم اما تاریخ تولید تخم مرغ،  آذرماه ۹۸ درج می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار کشور همچنین افزایش تقاضا در فصل پاییز را عامل اصلی متعادل شدن قیمت تخم مرغ در مرغداری‌های کشور دانست و گفت: با متعادل شدن نرخ این محصول از ضرر تولیدکنندگان جلوگیری شد.

ترکاشوند افزود: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ هفت هزار و ۷۴۰ تومان درب مرغداری‌های کشور تعیین شده بود، در حالی که تولیدکنندگان این محصول حدود هشت تا ۹ ماه اخیر به دلیل پایین بودن قیمت این محصول به کمتر از نرخ مصوب متضرر بودند.

وی اظهار داشت: در این مدت قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ به طور میانگین درب مرغداری‌ها بین پنج هزار و ۸۵۰ تا پنج هزار و ۸۷۰ تومان بود یعنی روی هر کیلوگرم بین یک هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار تومان ضرر می‌دادند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار کشور وضعیت تولید و عرضه تخم مرغ به بازار را مناسب ارزیابی کرد و گفت: در یک هفته اخیر هر کیلوگرم تخم مرغ به طور میانگین بین هفت هزار و ۵۰۰ تا هشت هزار و ۲۰۰ تومان قیمت‌گذاری شد.

وی اضافه کرد: بخشی از کاهش مصرف تخم مرغ در ماه‌های گذشته به گرم بودن دمای هوا و ایام محرم و صفر مربوط می‌شد زیرا هر ساله مصرف این محصول در فصل سرما روند افزایشی به خود می‌گیرد.

ترکاشوند مصرف تخم مرغ در صنعت شیرینی و شکلات و صنایع غذایی را بین ۲۵ تا ۳۰ درصد برشمرد و ادامه داد: با به پایان رسیدن ماه‌های محرم و صفر و آغاز مهمانی‌ها، مصرف این محصول در صنعت شیرینی، شکلات و صنایع غذایی افزایش پیدا کرده است.

وی افزایش تقاضای مصرف، رونق صادرات و خرید حمایتی شرکت پشتیبانی امور دام کشور را در متعادل شدن قیمت تخم مرغ در کشور موثر دانست و گفت: در یک هفته اخیر قیمت تخم مرغ به نرخ واقعی خود رسیده است که تلاش داریم با مدیریت بازار و صادرات، نرخ فعلی آن را در بازار ثابت نگه داریم.

ترکاشوند اضافه کرد: قیمت مصوب هر کیلوگرم تخم مرغ با نرخ هفت هزار و ۷۴۰ تومان با محاسبه تامین نهاده‌ها با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی است در حالی که صد درصد این نهاده‌ها با نرخ دولتی در اختیار تولیدکنندگان قرار نمی‌گیرد و گاهی برای تامین نهاده‌ها با مشکلاتی مواجه می‌شوند که ناچارند بخشی از نهاده مورد نیاز خود را از بازار تهیه کنند.

وی ادامه داد: در یک تا ۲ ماه اخیر قمیت هر کیلوگرم ذرت در بازار  با قیمت‌هایی بالاتر از ارز دولتی مصوب بین یک هزار و ۸۰۰ تا دو هزار و ۱۰۰ تومان خریداری می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار براین باور است که برای تعیین قیمت تمام شده یک محصول باید واقعیت بازار را ملاک برای قیمت‌گذاری در نظر بگیریم.

این مقام صنفی، سود منطقی برای تولیدکنندگان را عامل رشد تولید دانست و اظهار داشت: متضرر شدن تولیدکنندگان سبب میشود تا با کاهش جوجه‌ریزی روند تولید با مخاطرات جدی مواجه شود.

وی فاصله قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ از محل مرغداری‌ها تا مصرف را حدود ۲۳ درصد دانست و  افزود: قیمت تخم مرغ برای مصرف کنندگان با هزینه حمل و نقل، سود بنکداری و خرده فروشی محاسبه می‌شود و ارایه این محصول با سودی بیش از این اجحاف به تولیدکنندگان است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار همچنین گفت: در مدت ۶ ماه اخیر حدود ۱۸ هزار و ۵۰۰ تن تخم مرغ به کشورهای همسایه صادر شده است که این رقم در یک ماهه اخیر رونق صادرات را نشان می‌دهد. به گفته وی، پیش از خردادماه امسال صادرات تخم مرغ ممنوع بود.

ترکاشوند، افزایش صادرات را عاملی برای خروج محصول مازاد عنوان کرد و اظهار داشت: سیاست‌گذاری‌های آنی برای اعمال ممنوعیت صادرات باعث می‌شود که هر ساله برخی از بازارهای صادراتی خود را از دست بدهیم که بازیابی این بازارها خود مشکل ساز است.

وی گفت: تلاش داریم با وجود صادرات و افزایش تقاضا به گونه‌ای بازار را مدیریت کنیم که قیمت فعلی ثبات پیدا کند و نگرانی برای مصرف‌کنندگان این محصول ایجاد نشود.

به گزارش ایرنا، در ماه‌های اخیر قیمت هر شانه ۲ کیلوگرمی تخم مرغ برای مصرف کنندگان بین ۱۶ هزار و ۵۰۰ تا ۱۸ هزارتومان بود. طبق آمارها سالانه نزدیک ۹۴۰ هزارتن تخم مرغ در داخل تامین می‌شود که بخش عمده آن به مصرف داخلی و بخش مازاد آن قابلیت صادرات دارد.