در سازمان ملل با ترامپ درباره سوریه صحبت می‎کنم
در سازمان ملل با ترامپ درباره سوریه صحبت می‎کنم
رئیس جمهور ترکیه از برنامه دیدار با همتای آمریکایی خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل خبر داد.

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد  به نقل از رویترز، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه با بیان این مطلب عنوان داشت که در دیدار با دونالد ترامپ در خصوص عملیات‌های نظامی در شمال سوریه و طرح اسکان آوارگان سوری گفتگو خواهم کرد.

این در حالی است که قرار است از امروز یکشنبه گشت زنی مشترک نظامیان امریکایی و ترکیه‌ای در شمال سوریه به موجب توافقی که میان واشنگتن و آنکارا وجود دارد آغاز شود.

علاوه بر آن روز گذشته رئیس جمهور ترکیه در سخنانی اعلام کرد که آمریکا بیش از ۳۰ هزار کامیون سلاح به سوریه ارسال کرده است.

اردوغان با انتقاد از این اقدام آمریکا؛ افزود که آمریکایی‌ها قصد دارند با این سلاح‌ها با چه کسانی بجنگند؟ فقط یک کشور وجود دارد و آن ترکیه است. آیا ما می‌توانیم این را بپذیریم؟

رئیس جمهور ترکیه در ادامه همچنین اظهار داشت که نمی‌توانیم آموزش سازمان‌های تروریستی نظیر «وای‌پی‌جی» و «پیی‌دی» در سوریه را تحمل کنیم و زمانی که کار ما در شرق فرات به پایان رسید قصد داریم که دست کم ۱ میلیون نفر را به آنجا منتقل کنیم و اگر این موضوع اتفاق نیفتد ما گزینه دیگری نداریم مگر آنکه مرزهای کشور را (به سوی اروپا) بگشاییم.

ترکیه و آمریکا به تازگی بر سر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به توافق رسیده‌اند و قرار شده که نیروهای کُرد سوری در راستای توافق با آمریکا، به زودی برخی از پایگاه‌ها و استحکامات خود در نزدیکی مرز ترکیه را تخلیه کنند.

  • منبع خبر : مهر