در صیانت از امنیت‌ خود از به‌کارگیری هیچ اقدامی کوتاهی نخواهیم کرد
در صیانت از امنیت‌ خود از به‌کارگیری هیچ اقدامی کوتاهی نخواهیم کرد
علی‌اکبر صالحی در سومین سمینار امنیت هسته‌ای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شرکت و در جلسه افتتاحیه این سمینار تاکید کرد: ایران در صیانت از امنیت‌ خود از به‌کارگیری هیچ اقدامی تردید و کوتاهی نخواهد کرد.

به گزارش واحد سیاسی خبرگزاری صبح اقتصاد  در این نشست دو سالانه که با حضور قابل توجه وزرای خارجه و روسای سازمان‌های انرژی اتمی و دیگر مقامات از کشورهای مختلف در وین برگزار شد، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی کشور ضمن یادآوری اهمیت برجام به عنوان یک دستاورد بین‌المللی و انتقاد از آمریکا و سیاست‌های نابخردانه دولت حاکم در این کشور مسئولیت اروپا را به عنوان یکی از طرف‌های اصلی این توافق در حفظ آن و رهایی از سیاست‌های زورگویانه و یک‌جانبه آمریکا به آن‌ها یاداور شد.”در صیانت از امنیت‌ خود از به‌کارگیری هیچ اقدامی کوتاهی نخواهیم کرد

وی حفظ برجام را در نهایت تامین کننده امنیت هسته‌ای و تلاش‌های بین‌المللی در این حوزه عنوان کرد.

صالحی دولت آمریکا را مقصر اصلی شرایط موجود معرفی و رفتار غیر مسئولانه و نامعقول رژیم حاکم در آمریکا و  اسراییل را محکوم نمود.

معاون رییس جمهور با اشاره به سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و رهایی از سلطه آمریکا، رفتار امریکا در عرصه بین‌المللی را تروریستی توصیف و از آن جمله به شهادت سردار عزیر کشور قاسم سلیمانی اشاره و جدی بودن ایران در برخورد هرگونه تجاوز از این قبیل و پاسخگویی متقابل مورد تاکید قرار داد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با ذکر اقدامات گسترده و در حال انجام در کشور در حوزه امنیت هسته‌ای خواهان برخورد جامعه جهانی با تهدیداتی همچون حملات سایبری مانند ویروس استاکس نت به تاسیسات هسته‌ای ایران، خواستار محکوم کردن و توقف این حملات و اقدامات تروریستی همانند به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ای در ایران شد.

صالحی با یادآوری وظایف محوله به آژانس بر اساس منشور این سازمان، مسئولیت اولیه امنیت هسته ای را همچنان در حوزه دولت‌ها برشمرد و از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست تا نسبت به تضمین همکاری‌های بین‌المللی در حوزه امنیت هسته ای تمهیدات لازم را اندیشیده و از آسیب رسیدن به این همکاری‌ها به بهانه امنیت هسته ای پیشگیری نماید.
وی با یادآوری و قدر دانی از همکاری‌های آژانس با کشورمان در حوزه امنیت هسته‌ای به ذکر نمونه‌هایی از این همکاریها پرداخت.”در صیانت از امنیت‌ خود از به‌کارگیری هیچ اقدامی کوتاهی نخواهیم کرد”

همچنین وی در خصوص نحوه تامین امنیت سایت‌های هسته‌ای و ازجمله رعایت موازین آژانس در خصوص امنیت دو نیروگاه در حال ساخت بوشهر توضیحات لازم را ارایه داد.
صالحی به عنوان دومین سخنران در مراسم افتتاحیه این سمینار عالیرتبه شرکت و این سمینار قرار است در پایان بیانیه‌ای مشترک در سطح وزیران منتشر نماید که حاوی مطالب اجماعی از سوی کشورهای عضو آژانس است.

  • منبع خبر : ایسنا