دولت افغانستان اعضای هیئت مذاکره‌کننده با گروه طالبان را مشخص کرد+اسامی
دولت افغانستان اعضای هیئت مذاکره‌کننده با گروه طالبان را مشخص کرد+اسامی

منابع خبری اعلام کردند که ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان ۱۱ نفر از اعضای هیئت مذاکره‌کننده با طالبان را برای آغاز گفت‌وگوهای صلح با این گروه مشخص کرده است. به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، پیش از این «زلمی‌خلیلزاد» مشاور ارشد وزارت خارجه آمریکا از دولت افغانستان خواسته بود که هیئتی را برای مذاکره با طالبان تعیین کند […]

منابع خبری اعلام کردند که ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان ۱۱ نفر از اعضای هیئت مذاکره‌کننده با طالبان را برای آغاز گفت‌وگوهای صلح با این گروه مشخص کرده است.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، پیش از این «زلمی‌خلیلزاد» مشاور ارشد وزارت خارجه آمریکا از دولت افغانستان خواسته بود که هیئتی را برای مذاکره با طالبان تعیین کند که اعضای باصلاحیت احزاب و جوامع مدنی نیز در آن حضور داشته باشند.

یک منبع خبری به «طلوع‌نیوز» گفت: ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعضای هیئت مذاکره کننده با طالبان را تعیین کرده است اما هیچ نماینده از احزاب سیاسی و جوامع مدنی در این هیئت حضور ندارد.

بر اساس این گزارش، هیئت مذاکره کننده با گروه طالبان از ۱۱ نفر تشکیل شده است که یک نفر آن از پارلمان، یک نفر از شورای علما و ۹ تن دیگر آن از مقامات ارشد دولت افغانستان هستند.

«عبدالسلام رحیمی» رئیس دفتر اشرف غنی، «میرویس بلخی» وزیر آموزش و پرورش، «حسینه صافی» سرپرست وزارت فرهنگ، «عبدالتواب بالاکرزی» معاون وزارت تحصیلات عالی، «عالمه» معاون وزارت امور مهاجرین، ژنرال «عبادالله عباد» معاون امنیت ملی و «شمیم خان کتوازی» والی پکتیا به‌عنوان اعضای تیم مذاکره کننده با طالبان تعیین شدند.

همچنین، «عبدالله عطایی» عضو دادگاه عالی، «توریالی غیاثی» رئیس روابط فرهنگی وزارت خارجه افغانستان، «شاگل رضایی» نماینده مردم غزنی در پارلمان و «عطاءالله لودین» عضو شورای علما از دیگر اعضای این هیئت هستند.

زلمی خلیلزاد پس از نخستین دیدارش با اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر که ماه گذشته صورت گرفت از دولت افغانستان خواست تا تیم مذاکره کننده برای آغاز گفت‌وگوهای مستقیم با طالبان را تعیین کند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز اخیراً از ایجاد کمیته ملی مشورتی صلح متشکل از علما، متنفذین، فعالان حقوق بشر، اساتید دانشگاه و فعالان حقوق زنان خبر داده بود.

بنابراین قرار بود دولت افغانستان هیئتی ملی را تعیین کند که از تمام اقشار جامعه و احزاب سیاسی در این کشور نمایندگی کند.

اما در فهرست اسامی هیئت مذاکره کننده با طالبان که در رسانه‌های افغانستان منتشر شده تا کنون اسامی نمایندگان احزاب سیاسی، جوامع مدنی و اعضای شورای عالی صلح افغانستان به‌چشم نمی‌خورد.

هنوز مشخص نشده است که آیا نمایندگان احزاب سیاسی و جوامع مدنی نیز به این فهرست افزوده خواهند شد و یا خیر.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان تا کنون اسامی فهرست یادشده را تأیید نکرده است.