دیپلمات ایرانی: آمریکا درباره غزه با یک انتخاب حیاتی روبرو است
دیپلمات ایرانی: آمریکا درباره غزه با یک انتخاب حیاتی روبرو است
نماینده ایران در سازمان ملل با اشاره به رنج روزافزون مردم غزه اظهار کرد: دولت ایالات متحده با یک انتخاب حیاتی روبرو است.

نماینده ایران در سازمان ملل با اشاره به رنج روزافزون مردم غزه اظهار کرد: دولت ایالات متحده با یک انتخاب حیاتی روبرو است.

به گزارش صبح اقتصاد، «امیرسعید ایروانی» نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در مجمع عمومی این سازمان با اشاره به سوءاستفاده آمریکا از حق وتو و مخالفت با آتش بس در نوار غزه ادامه داد: ممانعت ایالات متحده از اجرای وظایف شورای امنیت وفق منشور ملل متحد، عمیقا در تضاد با درخواست‌های جهانی برای پایان دادن به خونریزی است، طبیعت ذاتی بشر برای حفظ جان انسان ها را به چالش می کشد، و اصول اساسی حقوق بین الملل، از جمله حقوق بشردوستانه و حقوق بشر را نقض می کند.

وی همچنین با اشاره به انتصاب سرگید کاگ، به عنوان هماهنگ کننده ارشد بشردوستانه و بازسازی غزه اظهار داشت: «ما امیدواریم که مکانیسم نظارتی تازه تأسیس، وظایف خود را به نحو احسن و بدون ممانعت و یا دخالت رژیم اسرائیل انجام دهد. در عین حال جمهوری اسلامی ایران معتقد است که تنها راه عملی برای ادامه، جلوگیری و توقف تجاوز جنایتکارانه و نسل کشی علیه غیرنظامیان بی گناه غزه، برقراری آتش بس پایدار و بادوام، اطمینان از دسترسی به کمک های بشردوستانه و توقف جنگ و جلوگیری از آوارگی اجباری مردم در نوار غزه است.»

نماینده دائم کشورمان همچنین با اشاره به رنج روزافزون مردم غزه اظهار کرد: دولت ایالات متحده با یک انتخاب حیاتی روبرو است: می تواند به مسیر فعلی سیاست های غلط خود ادامه دهد و یا می تواند از حمایت بی قید و شرط  از اسرائیل اجتناب کند. بدون چنین حمایتی، اسرائیل در ادامه اقدامات خشونت‌آمیز و نسل‌کشی خود علیه مردم فلسطین با مشکلاتی جدی مواجه خواهد بود.

اولین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سال جاری میلادی، روز سه شنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۲، به منظور بررسی استفاده آمریکا از وتو برای ممانعت تصویب اصلاحیه پیشنهادی روسیه به قطعنامه ۲۷۲۰ شورای امنیت برگزار گردید.

اصلاحیه مذکور در نشست ۲۲ دسامبر شورای امنیت مطرح گردیده و خواستار درخواست توقف پایدار درگیری ها در غزه بود، که با مخالفت و وتوی آمریکا به عنوان عضو دائم شورای امنیت ناکام ماند.

در نشست مجمع عمومی سازمان ملل نماینده آمریکا، در مواضعی منفعلانه و با ندیده گرفتن موضع یکپارچه بین المللی در خصوص ضرورت برقراری آتش بس در نوار غزه، پیشنهاد ارائه شده توسط روسیه را اقدامی در جهت مخالفت با دیپلماسی یکجانبه آمریکا برای حل بحران دانست. بی عملی شورای امنیت و ناتوانی این نهاد از برقراری آتش بس در نوار غزه ـ که تنها بدلیل حمایت بی دریغ آمریکا از جنایات اسرائیل صورت می پذیرد ـ مورد انتقاد عمده هیات های حاضر در نشست مجمع عمومی قرار گرفت.

لازم به ذکر است پیشتر در ماه دسامبر، مجمع عمومی سازمان ملل با ۱۵۳ رای مثبت در مقابل تنها ۱۰ رای منفی، قطعنامه پیشنهادی اتحادیه عرب متضمن درخواست برقراری آتش بس بشردوستانه را به تصویب رسانده بود.

  • منبع خبر : ایسنا