رئیس‌جمهور روحانی : من روز جمعه فهمیدم بنزین سهمیه‌بندی شده است
رئیس‌جمهور روحانی : من روز جمعه فهمیدم بنزین سهمیه‌بندی شده است
رئیس‌جمهور گفت: عده‌ای مزدور، و ابسته و اوباش حتی به مدرسه دخترانه هم رحم نکردند و بهترین پاسخ را به آنها مردم دادند.

روحانی: من روز جمعه فهمیدم بنزین سهمیه‌بندی شده است / عده‌ای مزدور، وابسته و اوباش حتی به مدرسه دخترانه هم رحم نکردند

رئیس‌جمهور گفت: عده‌ای مزدور، و ابسته و اوباش حتی به مدرسه دخترانه هم رحم نکردند و بهترین پاسخ را به آنها مردم دادند.

به گزارش خبرگزاری صبح اقتصاد، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جریان سفر یک روزه خود به استان آذربایجان شرقی با اشاره به شرایط زندگی زلزله زده روستاهای آذربایجان شرقی گفت: دلم می‌خواست هر چه زودتر از نزدیک بیاییم و اداره امور را مشاهده کنیم. باید از مردم این خطه به خصوص مردم  میانه و سراب و همه روستاییان که در مشکلات زلزله قرار گرفتند سپاسگزاری کنم.

وی افزود: نکته دوم برای من حضور مردم در اهپیمایی عظیم بود. روز گذشته خدمت رهبری بودم، هنگام  خداحافظی به ایشان گفتم فردا عازم تبریز هستم، فرمود: راهپیمایی مردم در تبریز بسیار شکوهمند بود. یک راهپیمایی بزرگ که از این خطه شروع شد و سراسر کشور را فرا گرفت. انصافاً جای سپاسگزاری و تشکر دارد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: مردم برای کشور و نظام و امنیت خودشان،‌ برای ناموس و استقلالشان واقعاً فداکار هستند. چگونه این مردم دشمن را مأیوس کردند، حالا ما به خاطر اطلاعاتی که داریم مقداری بیشتر از مردم بدانیم که دشمن چه سرمایه‌گذاری عظیمی برای این مسئله کرده بودند، آنها ۲ سال آموزش دادند، پول می‌فرستادند،  بمباران تبلیغاتی کردند و از سوی دیگر فشار اقتصادی وارد کردند تا مردم را عصبانی کند و آنها را به خیابان بفرستند. آرزوهایی داشتند و فکر می‌کردند اگر حادثه‌ای پیش بیاید کار نظام تمام است.

روحانی با اشاره به موضوع سهمیه‌بندی بنزین گفت: در شب جمعه این طرح اجرا شد و روز جمعه اصلاً در این فاز نبودند که چه خبر است. از غروب جمعه برخی حرکت‌ها مشاهده شد. اینها با همه قدرت از شب شنبه وارد عمل شدند با همه توان و قدرت. فکر می‌کردند ماه‌ها طول می‌کشد و جنگ داخلی راه می‌افتد. فکر کرد‌ند با آتش زدند و اموال مردم را خُرد کردند می‌توانند استقلال و آزادی را از مردم بگیرند و مردم را تسلیم کنند. مردم با صراحت و با عملشان نشان دادند که این ملت در برابر فشار و توطئه خارجی تسلیم نخواهد شد. حال ممکن است نقد داشته باشند و درست هم باشد و حق‌شان هم است نصحیت و بیان کنند اما اینکه عده‌ای بخواهند از شرایط به وجود آمده سوء استفاده کرده و امنیت را دچار خدشه کنند، نمی‌شود، آنها حتی به مدرسه دخترانه هم رحم نکردند،  وقتی عده‌ای مزدور، وابسته و اوباش چنین رفتار می‌کنند و بهترین پاسخ را مردم دادند.

وی اضافه کرد: البته نیروهای امنیتی، انتظامی، وزارت اطلاعات، بسیج و سپاه و ارتش هم در صحنه هستند ولی مشت گره کرده مردم و قدرت ملی را حضور مردم نشان داد.

روحانی یا یادآوری  تصمیم دولت برای تغییر قیمت حامل‌های انرژی، اظهار داشت:‌سال ۹۴  آخرین باری بود که قیمت بنزین را تغییر دادیم. ۹۵ مصمم بودم برای تغییر و وقتی در دولت مطرح کردم مخالفت شد و وقتی همه دولت مخالفت کردند ما عقب‌نشینی کردیم. سال ۹۶ گفتیم طرح اصلاح قیمت بنزین را به مجلس ببریم و آنها هم نظر بدهند خب به مجلس دادیم. در مجلس روی قیمت بنزین توافق شد اما رئیس مجلس و کمیسیون تلفیق پیش من آمدند و گفتند یک سال دیگر این را عقب بیاندازیم و در سال ۹۷ اجرا کنیم. در ۹۷ خواستیم اصلاح کنیم تحریم شدید را داشتیم، خُب مجدد نشستیم بحث کردیم، شد پارسال همین موقع، در دولت گفته شد تا ۲۲ بهمن صبر کنیم. چون من خدمت آقا قول داده بودیم که سال ۹۷ اجرایی می‌کنیم رفتم پیش آقا،‌ ایشان فرمودند چرا پس اصلاح نمی‌کنید؟ گفتم دولت می‌گوید بعد ۲۲ بهمن. ایشان هم گفتند ایرادی ندارد بعد ۲۲ بهمن. بعد ۲۲ بهمن هم گفته شد الان که شب عید است خب گذاشتیم برای بعد از عید.

وی افزود: در اردیبهشت تصمیم گرفتیم که اجرایی شود اما یک خبرگزاری با آقایی از یه اداره‌ای روز سه‌شنبه اعلام کرد و گفت بنزین پنج‌شنبه قیمتش تغییر می‌کند. من کرمانشاه بودم، وزیر نفت به من گفت اصلا پمپ بنزین‌ها راه نیست. یک راه‌بندان عظیم نشان دادند که کیلومترها صف بسته بود. تانکر راه نداشت بنزین برساند، به من گفتند اگر این را لغو نکنید امشب فاجعه می‌شود. من از همان کرمانشاه گفتم لغو کنید.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در این بین برخی‌ها گفتند چهارشنبه اعلام  می‌کردید چرا شب جمعه اعلام کردید؟ اظهار داشت: شما ببینید اگر ما اعلام می‌کردیم همان داستان اردیبهشت تکرار و صف‌ها تشکیل می‌شد و از سوی دیگر کیسه پلاستیک می‌بستند و پر می‌کردند و صندوق عقب می‌گذارشتند، خب این کار خطرناک بود و در آن صورت به ما همین‌ها می‌گفتند این چه تدبیریه؟ و این چه دولتیه؟ برای چه اعلام کردید؟

روحانی ادامه داد: موضوع بنزین را به وزیر کشور و شورای امنیت کشور واگذار کردم. این را من به وزیر کشور گفتم این مصوبه و تصمیم ما است. گفتم اجرایش با شما و صداوسیما، بروید و به من هم نگویید و هر وقت شما مناسب دیدید بروید و اجرا کنید. شبی که اجرا شد من هم نمی‌دانستم که این هفته است یا آن هفته. گفته بودم که هر شبی مناسب بود اجرایش کنید.

روحانی گفت: من هم صبح جمعه فهیدم قیمت تغییر کرده، چون به شورای امنیت کشور واگذار کرده بودم البته قیمت در سران سه قوه مصوب شده بود.

رئیس‌جمهور اظهار داشت:‌ بله ممکن است عده‌ای برای تغییر قیمت بزنین بگویند خوب بوده یا بد بوده است؟ من به دوستان در سران سه قوه هم گفتم مردم در فشار هستند و طبقات کم درآمد فشار رویشان بیشتر است و باید از راهی به آنها کمک شود. گفتم اعتباری در اختیار آنها گذاشته شود و اصلا قرار نبود پول بدهیم، قرار بود اعبتار دهیم و مردم بروند، خرید کنند. گفتند فروشگاه کم است و فعلا صرف نظر کنید. بنابراین اصل این بود که به مردم کمک شود. جلسات متعددی برگزار شد. محاسبات ما این شد ۲۵ میلیون خانوار که در کشور داریم حدود ۷ میلیون خانوار وضع خوبی دارند و ۱۸ میلیون خانوار متوسط و رو به پایین است و در فشار هستند قرار شد همین خانوار‌ها مورد توجه دولت قرار گیرد.

روحانی افزود:‌ این نکته را هم بگویم که طرح اجرای قیمت بنزین و اصلاح قیمت انرژی هیچ چیزی را نصیب دولت نمی‌کند. کل این درآمد را به مردم برمی‌گردانیم. این را از رهبری اجاره گرفتیم که کل این پول را به مردم برگردانیم، ایشان هم اجازه دادند و ما هم هرچه درآمد از این راه بدست بیاوریم، به مردم و خانواده‌ها برمی‌گردانیم و آمار آن را به طور دقیق به مردم می‌گوییم.

  • منبع خبر : تسنیم