رئیس سازمان تبلیغات: روح حاکم بر جشنواره فجر تناسب چندانی با آرمان‌های انقلابی ندارد
رئیس سازمان تبلیغات: روح حاکم بر جشنواره فجر تناسب چندانی با آرمان‌های انقلابی ندارد
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه روح حاکم بر جشنواره فجر تناسب چندانی با آرمان‌های انقلابی ندارد، گفت: نقدها بر جشنواره‌ها وارد است اما باید ساختارمند باشد.

رئیس سازمان تبلیغات: روح حاکم بر جشنواره فجر تناسب چندانی با آرمان‌های انقلابی ندارد

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه روح حاکم بر جشنواره فجر تناسب چندانی با آرمان‌های انقلابی ندارد، گفت: نقدها بر جشنواره‌ها وارد است اما باید ساختارمند باشد.

به گزارش پایگاه خبری صبح اقتصاد، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی در چهارمین روز از اردوی آموزشی تشکیلاتی جهاد اکبر در اردوگاه ثامن‌الائمه مشهدمقدس اظهار داشت: کسی که می‌خواهد قله را فتح کند، باید رنج‌های بسیاری را تحمل کند، اینکه انسان چه قله‌ای را برای خود معین کرده است، قیمت و ارزش وی را نشان می‌دهد، گام دوم نیز به این معناست که ملت ایران در مسیر رسیدن به قله حرکت کرده و پیش آمده است و نیاز دارد تا هم‌چنان در مسیر رسیدن به قله، حرکت کند.

وی ادامه داد: اگر می خواهیم از حاج قاسم سلیمانی صحبت کنیم باید از اهداف بلند وی، همت، تلاش و مجاهدت وی صحبت کنیم، اولیای خدا مجاهدت شبانه‌روزی داشتند، طبق آیات قرآن اگر هدف بلندی داشته باشیم و متناسب با آن تلاش کنیم، به شرط داشتن ایمان موفق خواهیم شد.

عضو حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تفاوت حاج قاسم سلیمانی با سایر ژنرال‌های خارجی در مومن بودن وی است، در حقیقت اهداف بزرگ‌تر به ایمان‌های قوی‌تر نیز نیازدارد، ایمان سبب تعمق اندیشه و ساختارمندی آن می‌شود، اتفاقات مهم جهان را مومنان رقم خواهند زد، دانشجویان انقلابی باید قوی‌تر شوند و مومنانه حرکت کنند، از بین شخصیت‌های مومن است که عدالت‌خواهی تحقق می‌یابد.

قمی ادامه داد: با انتساب‌های جدید، میانگین سن مدیران ارشد سازمان تبلیغات، تا حدود ۱۸ سال کاهش پیدا کرده، تغییر بدنه موجود سازمان نیازمند اخذ اجازه از دولت است و دولت مجوز جذب نیروی جدید و جوان را نداده و همین میزان تغییر نیرو نیز به سختی صورت گرفته است.

عضو شورای عالی فضای مجازی عنوان کرد: تربیت نیروی هنرمند انقلابی از وظایف حوزه هنری است اما از نظر کیفی توانمندی لازم از این مسیر به دست نیامده و این نقطه ضعف است، در زمینه پخش برخی برنامه‌ها در صدا و سیما نیز باید گفت که سازمان تبلیغات می‌تواند به صدا و سیما تذکر دهد یا با این سازمان اعلام همکاری کند، اما این دو، سازمان‌هایی جدا هستند و حوزه‌های کاری مستقل و مخصوص به خود دارند.

وی ادامه داد: اغلب فیلم‌ها در کشور ایران به صورت سفارشی انجام می‌شوند و این مسئله فی‌نفسه کار اشتباهی محسوب نمی‌شود، مادامی که اقتصاد وابسته به نفت است و فیلم‌ساز از تامین هزینه خود از این مسیر مطمئن است، امکان اینکه خروجی موفقی ارائه نشود، بیشتر است، درصدد ترویج گسترده موسیقی نیستیم اما اگر کسی با مایه‌های مکتبی علاقه‌مند به فعالیت در این حوزه باشد، باید مورد پرورش قرار گیرد.

قمی بیان کرد: روح حاکم بر جشنواره فجر تناسب چندانی با آرمان‌هابی انقلابی ندارد، اما مطالبه‌ ما باید ساختارمند باشد و اگر انتقادی داریم باید پیشنهادی نیز برای رفع آن پیشنهاد دهیم، نقدها بر جشنواره‌ها وارد است اما باید ساختارمند باشد.

عضو حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: نبردی که امروز کشور درگیر آن است، پیچیده، چند لایه و به صورت هیبریدی است و برای موفقیت در این نزاع‌ها به افراد چند بعدی نیاز داریم،  به امثال حاج قاسم سلیمانی‌ها و سید حسن نصرالله‌ها نیاز داریم، در جنگ تمدنی به انسان‌هایی با عمق معرفتی بالا نیاز داریم و باید مبانی فکری را محکم بسازیم، در عین حال مطالعه صرف و نداشتن تجربه کار تشکیلاتی و مدیریتی نیز کارگشا نیست.

وی ادامه داد: جوان دانشجو باید در تمام ابعاد و به صورت جامع رشد کند  فرآیند رشد وی نامتوازن و کاریکاتوری نباشد، این مهم کار اصلی تشکل‌های دانشجویی و مردمی است، نقش سازمان تبلیغات در این مسیر، نقش حمایتی است و وظیفه سازمان تبلیغات اسلامی پرورش انسان‌های جامع است و این سازمان از هر گروهی که در این مسیر حرکت کند، حمایت موثر خواهد کرد.

قمی بیان کرد: یکی از اشکالات موجود در فضای کار فرهنگی در کشور، موازی‌کاری‌های بی‌حاصل است.

قمی ضمن بیان این نکته که شنوای ایده‌های جوانان است، درباره اقدامات انجام شده در زمینه مساجد، بیان کرد: طرحی در حوزه مساجد آغاز شده است بنا بر آن قرار است تا حدود هزار مسجد از دهه فجر امسال تا دهه فجر سال آینده، به یک نقطه شکوفایی در محلات برسند تا در ظرف یک سال، شاهد ارتقا چشم‌گیر ومحسوس جایگاه این مساجد در بین مردم باشیم.

وی ادامه داد: هرچند در این زمینه، مرکز رسیدگی به امور به مساجد، کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، کانون ارشاد، ستاد اقامه نماز، بسیح مساجد و… وجود دارند، اما سازمان تبلیغات اسلامی نیز نسبت به این موضوع بی‌تفاوت نخواهد ماند و متعهد می شود که با وجود عدم تعیین ردیف بوجه خاص مساجد برای خود، مساجد را به محلی برای حل مشکلات مردم با حضور جوانان تبدیل کند، ۳۶ برنامه مانند حضور هیئت‌های شاخص شهرها در مساجد و تشکیل واحدهای خیریه در این هیئت‌ها برنامه‌ریزی شده، در بحث قرآن نیز، بنا براین است که روی پایگاه‌های عرضه معرفت قرآنی تاکید شود.

قمی تصریح کرد: یکی از مطالبات مشترک  ما، رفع آشفتگی‌های فرهنگی موجود است، بسیاری از دغدغه‌های فرهنگی که امروز پیگری می‌شود در شرح وظایف سازمان تبلیغات اسلامی نیست.