رئیس مجلس عازم بلگراد شد
رئیس مجلس عازم بلگراد شد
­رئیس مجلس برای شرکت در صد و چهل و یکمین نشست اتحادیه بین المجالس جهانی عازم بلگراد پایتخت صربستان شد.

­رئیس مجلس عازم بلگراد شد

رئیس مجلس برای شرکت در صد و چهل و یکمین نشست اتحادیه بین المجالس جهانی عازم بلگراد پایتخت صربستان شد.

به گزارش خبرگزاری صبح اقتصاد، علی لاریجانی صبح امروز یکشنبه (۲۱ مهرماه) در صدر هیئتی عازم بلگراد پایتخت صربستان شد تا در صد و چهل و یکمین اجلاس بین‌المجالس جهانی(IPU) حضور یابد.

مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران، مسعود گودرزی نماینده مردم ممسنی، شهرام کوسه غراوی نماینده مردم مینودشت، محمدمهدی زاهدی نماینده مردم کرمان و جلیل مختار نماینده مردم آبادان،رئیس مجلس را در این سفر همراهی می‌کنند.

قرار است رئیس مجلس شورای اسلامی در مجمع عمومی این اجلاس سخنرانی و مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره مسائل منطقه‌ای و بین الملل و مسائل مرتبط با موضوع اجلاس را مطرح کند.

همچنین قرار است آقای لاریجانی دیدار‌های دوجانبه‌ای با روسای پارلمان‌های برخی کشور‌های عضو داشته باشد.رئیس مجلس عازم بلگراد شد.

۱۴۰ هیئت پارلمانی از کشور‌های جهان در این نشست حضور می‌یابند که شامل ۷۰ رئیس مجلس، ۴۰ نایب رئیس و ۷۰۰ نماینده مجلس است.

شعار اجلاسیه صد و چهل و یکم تقویت حقوق بین الملل، نقش و سازوکار‌های پارلمانی، کمک و همکاری‌های منطقه‌ای است.

اتحادیه بین‌المجالس در سال ۱۸۸۹ تأسیس شد که نخستین نهاد انجمن ثابت برای مذاکرات چندجانبه سیاسی و مختص نمایندگان پارلمان بود اما در ادامه به یک سازمان بین‌المللی برای مجالس کشورهای مختلف تبدیل شد، مجالس ملی ۱۷۸ کشور عضو آی پی یو هستند و ۱۲ مجمع پارلمانی منطقه‌ای اعضای وابسته به شمار می‌آیند، این نهاد یک عضو ناظر ثابت در مجمع عمومی سازمان ملل دارد.