رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: ترامپ به سوگند ریاست جمهوری پایبند نبوده است
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: ترامپ به سوگند ریاست جمهوری پایبند نبوده است
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد رئیس‌جمهور این کشور سوگند ریاست جمهوری خود را پاس نداشته است.

به گزارش خبرگزاری صبح اقتصاد،«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه در مصاحبه با شبکه خبری ام‌اس‌ان‌بی‌سی (MSNBC) از ترامپ به دلیل تلاش برای تخریب رقیب انتخاباتی خود از طریق تطمیع یک مقام خارجی به‌شدت انتقاد کرد و این کار را مصداق نقض سوگند ریاست جمهوری خواند.

نانسی پلوسی در مصاحبه با MSNBC گفت: «ما باید روی مسائلی که برای مردم مهم است بیشتر حساس باشیم. رئیس‌جمهور آمریکا از دلارهای مالیات‌دهندگان برای متزلزل کردن رقیب خود استفاده می‌کند. به نظر می‌رسد او به سوگندی که در بدو ورودش به دفتر ریاست جمهوری یاد کرده، وفادار نبوده است. او با درخواست از یک رهبر خارجی [رئیس‌جمهور اوکراین] برای کمک به تخریب یک انتخاباتی [جو بایدن] در واقع سلامت انتخابات ما را به خطر انداخته است.»

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا افزود: «ترامپ همچنین کمک مالی تصویب‌شده از سوی هر دو حزب کنگره [برای تخصیص به اوکراین] را گرو نگاه داشته و از این طریق باعث تضعیف امنیت ملی ما شده است.»

در روزهای اخیر جنجال‌ بر سر مکالمه تلفنی دونالد ترامپ با «ولادیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین بالا گرفته و حتی آغاز روند استیضاح ترامپ از سوی مجلس نمایندگان آمریکا به اتهام «سوءاستفاده از قدرت» را در پی داشته است.

بر اساس فایلی که کاخ سفید روز چهارشنبه از متن مکالمه ترامپ و «ولادیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین منتشر کرده، ترامپ از همتای اوکراینی خود خواسته است که با «رودی جولیانی» وکیل شخصی وی در راستای مشخص کردن نقش احتمالی «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا در اخراج دادستان سابق اوکراین همکاری کند.

ترامپ در این مکالمه تلفنی که در تاریخ ۲۵ جولای (۳ مرداد) انجام شده، به رئیس‌جمهور اوکراین گفته است: «صحبت‌های زیادی درباره پسر بایدن مطرح است. درباره اینکه بایدن روند بازرسی قضائی را متوقف کرده است. افراد زیادی می‌خواهند درباره این مسئله بیشتر بدانند، بنابراین هرگونه همکاری شما با دادستان کل [آمریکا] عالی خواهد بود.»

وی در جای دیگری به همتای اوکراینی خود گفته است: «بایدن در گوشه و کنار با افتخار گفته که روند بازرسی قضائی را متوقف کرده است.

بنابراین اگر شما بتوانید در این مورد تحقیق کنید، از نظر من کار بزرگی انجام داده‌اید.»

نانسی پلوسی رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا که هفته گذشته روند استیضاح دونالد ترامپ را کلید زد، این اقدام ترامپ را «خیانت به امنیت ملی و خیانت به روند انتخابات» خوانده است.

  • منبع خبر : تسنیم