راه مقابله با تفکرات افراطی رحمانی است
راه مقابله با تفکرات افراطی رحمانی است
محمد علی وطن زاده دبیر امنیت ملی تاجیکستان که برای شرکت در دومین نشست امنیت منطقه ای در صدر یک هیئت بلند پایه امنیتی به ایران سفر کرده؛ بعد از ظهر امروز با دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی گفتگو کرد.

به گزارش واحد سیاسی خبرگزاری صبح اقتصاد دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در این دیدار با اشاره به اشتراکات فراوان فرهنگی، قومی، دینی و زبانی ایران و تاجیکستان تصریح کرد هیچ محدودیتی در توسعه روابط و همکاری‌های دوجانبه نداریم.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با استقبال از حضور همتای تاجیکی خود در دومین نشست گفتگوی امنیت منطقه ای در تهران بر همکاری دو کشور در مقابله با خطر احیای مجدد داعش و گسترش آن تاکید کرد.
شمخانی بهترین و موثرترین راه مقابله با تفکرات افراطی و تکفیری را تبیین و ترویج صحیح اسلام رحمانی دانست و خاطر نشان کرد؛ ترویج اسلام داعشی از راهبردهای آمریکا و رژیم صهیونیستی برای گسترش اسلام هراسی و ایجاد اختلاف، جنگ و بحران در کشورهای اسلامی منطقه است.
دبیر شورای امنیت ملی تاجیکستان نیز در این ملاقات، نشست گفتگوی امنیتی منطقه ای را که با موضوع افغانستان برگزار می شود رخدادی مهم برای اشتراک مساعی در خصوص یکی از مهمترین چالشهای امنیتی منطقه عنوان کرد.

 “موثرترین راه مقابله با تفکرات افراطی و تکفیری تبیین اسلام رحمانی است”

وطن زاده با اشاره به مرزهای مشترک طولانی تاجیکستان با افغانستان، ناامنی در این کشور را بر امنیت ملی تاجیکستان تاثیر گذار عنوان کرد و اظهار داشت: نباید گذاشت که گروهی تروریست افراطی به نام اسلام، افغانستان را ناامن وبی ثبات کنند و منطقه را با چالشهای امنیتی فزاینده روبرو سازند.
وی با تاکید بر ضرورت همکاری مشترک دو کشور در زمینه های مختلف خواستار جلوگیری از تاثیرگذاری طرفهای ثالث بر روابط ایران و تاجیکستان شد.

  • منبع خبر : ایسنا