راه کربلا تا روز عرفه باز می‌شود؟
راه کربلا تا روز عرفه باز می‌شود؟
در آستانه روز عرفه، رایزنی‌ها در عراق برای ازسرگیری اعزام زائران ایرانی به عتبات عالیات آغاز شده است.

به گزارش واحد فرهنگی خبرگزاری صبح اقتصاد  هفته گذشته، معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت از موافقت ستاد ملی کرونا برای برقراری سفر هوایی به عتبات عالیات عراق خبر داد. هرچند این ستاد تا کنون موضع رسمی یا واکنشی در این‌باره نشان نداده است. با این حال، نماینده سازمان حج هم‌اینک در عراق است و با همراهی سفیر ایران در بغداد، درحال رایزنی با مسؤولان عراقی برای از سرگیری سفرهای زیارتی پس از ۱۶ ماه توقف است.”راه کربلا تا روز عرفه باز می‌شود؟

دفتر نمایندگی صدا و سیما در بغداد نیز از دیدارهای ایرج مسجدی ـ سفیر ایران در عراق با همراهی معاون سازمان حج و زیارت و نماینده این سازمان در عراق و رایزن فرهنگی ایران با وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق خبر داده است.
سفیر ایران در عراق پیش‌نویس یادداشت تفاهم اعزام کاروان‌های زیارتی را به طرف عراقی تحویل داده و از طرف مقابل برای سفر به ایران و امضای نهایی این یادداشت دعوت کرده است.
پیش‌تر، سخنگوی وزارت امور خارجه پس از سفری که در خردادماه به بغداد داشت، خبر داد که سفر به عتبات عالیات به صورت محدود و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سر گرفته می‌شود. خطیب‌زاده پس از دیدار با وزیر فرهنگ عراق گفته بود که در این دیدار موضوع ازسرگیری سفر به عتبات عالیات مطرح شد، توافق‌های اولیه صورت گرفت که به صورت محدود و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در یک تفاهم دوجانبه بتوانیم این سفرها را از سر بگیریم.
حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی ـ معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت ـ درباره پروتکل سفر زائران ایرانی به عراق که درباره آن با طرف مقابل رایزنی و مذاکره شده است، گفته بود: با توجه به شرایط موجود، زائران کمتر از ۶۰ سال که بیماری زمینه‌ای ندارند، با داشتن جواب آزمایش منفی PCR می‌توانند به صورت هوایی به عتبات اعزام شوند. اعزام نشدن از شهرهای قرمز و نارنجی نیز از دیگر شروط سفر به عتبات است. همچنین زائران هنگام برگشت به کشور باید تست PCR انجام دهند.
معاون سازمان حج و زیارت هفته گذشته و پیش از این رایزنی‌ها، اظهار کرده بود: طرف عراقی هنوز درباره نحوه صدور ویزا اطلاع‌رسانی نکرده است و فقط مطرح کردند که باید ستاد کرونای عراق و ایران این مجوز را بدهند که خوشبختانه با پیگیری‌ها این امر محقق شده است و باید منتظر نحوه صدور ویزا باشیم تا بتوانیم زائران را به عتبات اعزام کنیم.
با تعطیلی حج و از سویی، انجام سفرهای زیارتی به عراق بدون توجه به محدودیت‌های کرونا و بدون مجوز و آزاد، سازمان حج و زیارت بارها از ستاد ملی کرونا پیگیری و درخواست کرده بود مجوز رسمی سفر به عراق را صادر کند تا به گفته آن‌ها از این طریق دست‌کم سفرهای عتبات ایمن‌تر و محافظت‌شده‌تر انجام شود.
مقامات حج امیدوارند رایزنی‌ها به نتیجه برسد و مسیر سفرهای زیارتی برای ماه محرم و به ویژه روز عرفه باز شود. تا پیش از کرونا، جمعیت زیادی از زائران ایرانی و عراقی هر سال مراسم روز عرفه را در شهر کربلا برگزار می‌کردند. زیارت امام حسین (ع) از جمله اعمالی است که در این روز به شیعیان توصیه شده است.
سفرهای زیارتی رسما از اسفندماه سال ۹۸ با بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی از سوی عراق متوقف شد. رایزنی برای از سرگیری این سفرها نیز درحالی صورت می‌گیرد که مقامات وزارت بهداشت درباره شیوع ویروس کرونای دلتا در کشور هشدار جدی داده‌اند و از طرفی، وزارت بهداشت عراق در روزهای گذشته، با اشاره به افزایش شمار مبتلایان و به صدا درآمدن زنگ خطر در این کشور، از استقبال نکردن مردم عراق از واکسن و رعایت نکردن پروتکل‌ها انتقاد کرده و در اطلاعیه‌ای از دولت عراق خواسته مرزها را دوباره ببندد و قوانین سختگیرانه‌ای برای رفت و آمد اجرا کند. طبق آمارهای جهانی درحال حاضر بیش از یک درصد جمعیت ساکن در عراق واکسینه شده‌اند.
  • منبع خبر : ایسنا