ردیابی افراد با ضربان قلب توسط پنتاگون
ردیابی افراد با ضربان قلب توسط پنتاگون
پنتاگون روشی برای شناسایی افراد از طریق ضربان قلب آنها ابداع کرده است. این روش با کمک لیزر مادون قرمز ضربان قلب هر فرد را به طور جداگانه ردیابی می کند.

به گزارش واحد علم و فناوری خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از دیجیتال ترندز، طبق گزارشی جدید پنتاگون روشی برای شناسایی و رصد افراد از طریق ضربان قلب آنها ابداع کرده است.

ضربان قلب هر فرد مانند اثر انگشت او متمایز است و این تمایز از فاصله ای قابل بررسی است. فناوری پنتاگون نیز با تکیه بر این امر و برای شناسایی سربازان در مناطق جنگی ابداع شده است.

این فناوری با کمک یک لیزر مادون قرمز می تواند به ضربان قلب خاص هر فرد گوش کند. جالب آنکه بر خلاف روش های شناسایی دیگر مانند شناسایی صورت، در این متد نمی توان ضربان قلب را مخفی کرد. لیزر مادون قرمز از فاصله ۲۰۰ متری و از روی لباس قادر به رصد ضربان قلب هر فرد است.

محققان تصمیم دارند در آینده این فناوری را ارتقا دهند تا از فاصله دورتر نیز بتواند ضربان قلب را رصد کند.

به هرحال نمونه اولیه این لیزر مادون قرمز با استفاده از تکنیک نوسان سنجی لیزر کار می کند. این تکنیک در حقیقت میزان ارتعاش سطح بدن در نتیجه ضربان قلب را بررسی می کند. به عبارت دیگر این فناوری فقط از روی لباس های نازک مانند تی شرت می تواند ضربان قلب فرد را بخواند.

به گفته محققان این روش بسیار دقیق تر از شناسایی صورت است و نرخ دقت تشخیص آن ۹۵ درصد است.

اما یکی از محدودیت های این فناوری نیاز به مخزنی از ضربان های قلب است که با سیگنال های هر فرد به طور جداگانه همخوان شود.

  • منبع خبر : مهر