رشد ۲۵ واحدی شاخص کل بورس
رشد ۲۵ واحدی شاخص کل بورس

شاخص بورس امروز (سه شنبه) با رشد کم رمق ۲۵ پله ای و تثبیت جایگاه ۹۳ هزار و ۶۱۲ واحدی به استقبال تعطیلات پایان هفته رفت. در معاملات امروز ۶۲۵ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و ۴۸۷ میلیارد ریال در ۳۷ هزار و ۱۳۵ نوبت داد و ستد شد. […]

شاخص بورس امروز (سه شنبه) با رشد کم رمق ۲۵ پله ای و تثبیت جایگاه ۹۳ هزار و ۶۱۲ واحدی به استقبال تعطیلات پایان هفته رفت. در معاملات امروز ۶۲۵ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و ۴۸۷ میلیارد ریال در ۳۷ هزار و ۱۳۵ نوبت داد و ستد شد.

 بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد، شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، هفت واحد بالا رفت، اما شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، سه واحد افت کرد.شاخص قیمت (هم وزن) ۲ واحد پایین آمد؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است. اما شاخص آزاد شناور ۱۱ واحد صعودی شد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مختص به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) ۱۱ واحد کاهش یافت و در مقابل، شاخص بازار دوم بورس ۲۱۰ واحد تقویت شد.**ادامه صدرنشینی فلزات اساسی و خودرو
گروه فلزات اساسی در معاملات امروز صدرنشین بورس شد؛ در این گروه ۶۹ میلیون سهم به ارزش ۱۴۲ میلیارد ریال داد و ستد شد. گروه خودرو به ارزش ۱۱۸ میلیارد ریال و فرآورده های نفتی به ارزش ۷۷ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
در رده چهارم معاملات امروز، گروه بانکی با داد و ستدی به ارزش ۷۰ میلیارد ریال قرار گرفت؛ گروه کانی های فلزی نیز با معاملاتی به ارزش ۴۹ میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.
در معاملات امروز، نمادهای آپ (آسان پرداخت پرشین)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، فولاد (فولاد مبارکه) و شتران (پالایش نفت تهران)، تاثیر مثبت بر شاخص داشت. اما رانفور (خدمات انفورماتیک)، بیشترین تاثیر منفی را بر شخص وارد کرد.

**صعود ۴ واحدی فرابورس
شاخص فرابورس (آیفکس) نیز امروز با رشد چهار واحدی در جایگاه یک هزار و ۵۷ واحدی قرار گرفت.
در معاملات امروز فرابورس، بیش از ۲۴۴ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و ۲۳۱ میلیارد ریال در ۲۴ هزار نوبت خرید و فروش شد.
امروز نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، سرچشمه، ذوب (ذوب آهن) و خراسان (پتروشیمی خراسان) بیشترین تاثیر مثبت را وارد کرد، در مقابل وگردش (بانک گردشگری) و شاوان (پالایش نفت لاوان) بالاترین فشار منفی را وارد کرد.