“رمز بانکی یک‌بارمصرف” راهی برای کاهش کلاهبرداری‌ اینترنتی/پایان رمز ایستا از خرداد ۹۸
“رمز بانکی یک‌بارمصرف” راهی برای کاهش کلاهبرداری‌ اینترنتی/پایان رمز ایستا از خرداد ۹۸

معاون پلیس فتا گفت: رمزهای یک‌بارمصرف بانکی تا حدودی می‌تواند کلاهبرداری‌های اینترنتی را کم کند. به گزارش خبرگزاری تسنیم ، سرهنگ علی نیک‌نفس معاون پلیس فتا در برنامه تیتر امشب با اشاره به متفاوت بودن فضای واقعی و مجازی گفت: فضای مجازی و سایبر فضای پیچیده‌ای است و جرایم در این حوزه چندین برابر شده است. نیک‌نفس افزود: […]

معاون پلیس فتا گفت: رمزهای یک‌بارمصرف بانکی تا حدودی می‌تواند کلاهبرداری‌های اینترنتی را کم کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، سرهنگ علی نیک‌نفس معاون پلیس فتا در برنامه تیتر امشب با اشاره به متفاوت بودن فضای واقعی و مجازی گفت: فضای مجازی و سایبر فضای پیچیده‌ای است و جرایم در این حوزه چندین برابر شده است.

نیک‌نفس افزود: کلاهبرداری‌های اینترنتی و تخلفات زیاد شده است و کاربران فضای مجازی باید مراقب باشند.

وی با اشاره به افزایش فریب‌کاری‌ها و تکنیک‌های فریب متذکر شد: در این فضا باید مراقبت‌های بیشتری نسبت به فضای واقعی انجام شود.

نیک‌نفس گفت: مجرمین به فضای مجازی و سایبر سوق پیدا کرده‌اند.

معاون پلیس فتا اعلام کرد: حجم پرونده‌ها در فضای مجازی سه‌برابر شده است.

نیک‌نفس با بیان اینکه افراد از طریق فیشینگ به حساب کاربر دسترسی پیدا می‌کنند، گفت: با ورود کاربر به صفحه قلابی و وارد کردن اطلاعات بانکی خود در این صفحه، این اطلاعات از طرف مجرمین به‌سرقت می‌رود.

وی ابراز کرد: کلاهبرداران با بهره‌گیری از اطلاعات بانکی و رمز کاربر، دست به سرقت می‌زنند و حساب بانکی کاربر را تخلیه می‌کنند.

وی اضافه کرد: به سرقت رفتن اطلاعات بانکی، مشکلاتی را برای کاربر ایجاد می‌کند.

معاون پلیس فتا با تأکید به اینکه رمزهای یک‌بارمصرف می‌تواند جلوی سرقت مجرمین را بگیرد، گفت: بانک‌ها باید قابلیت رمز دوم یک‌بارمصرف را در اختیار کاربران قرار دهند.

لسانی کارشناس فضای مجازی هم گفت: در زیست مجازی باید مهارت‌ها افزون‌تر شود.

وی با اشاره به فضای گرانی و تغییر قیمت‌ها گفت: در این شرایط بازار کالاهای دست‌دوم در فضای اینترنتی داغ شده و به‌نسبت، جرم در این حوزه هم افزایش پیدا کرده است.

لسانی گفت: در برخی موارد با ارائه کالای ارزان‌قیمت، چندین هزار تلفن به شماره‌ای زده می‌شود و غافل از اینکه این تلفن، هوشمند است و در هر ثانیه از کاربر هزینه کم می‌کند.

ناصر حکیمی معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی هم اظهار کرد: بانک‌ها برای جلوگیری از جرم باید رمزهای دوم یک‌بارمصرف ارائه کنند.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: قرار است از خرداد رمزهای ایستا کنار گذاشته شود.